Про внутрішньовенне контрастування та супровід пацієнтів під час КТ: інтерв’ю з лікарем-анестезіологом Наталією Бабій

10:54
Автор: Vежа
Become a Patron!

Реклама

Комп’ютерна томографія з внутрішньовенним контрастуванням – метод, який може використовуватись для діагностики широкого кола захворювань. Однак для його безпечної реалізації окрім лікаря-радіолога зазвичай залучають ще й анестезіолога.

Про те, в чому полягає робота лікаря-анестезіолога під час проведення комп’ютерної томографії, ми поговорили з Наталією Бабій – лікарем-анестезіологом діагностичного центру “Медіскан”.

Як саме працюють анестезіологи-реаніматологи в “Медіскан”, які ускладнення можуть іноді виникати при внутрішньовенному контрастуванні та якою інформацією перед процедурою має поділитись пацієнт – у цьому матеріалі.

В чому полягає робота лікаря-анестезіолога під час проведення КТ-обстеження?

Насамперед лікар-анестезіолог забезпечує супровід пацієнтів під час проведення КТ-обстежень з внутрішньовенним контрастуванням. Його завдання – оцінити ступінь ризику та потенційної користі від введення контрасту пацієнту.

Основною ж функцію анестезіолога є надання невідкладної медичної допомоги всім пацієнтам, у яких погіршився стан здоров’я до або після обстеження.

Потреба у невідкладній допомозі може виникати не лише у пацієнтів, яким проводиться обстеження з введенням контрастної речовини. Ми працюємо у медичному закладі, тому повинні бути готовими до надання допомоги в будь-який момент.

Кому не можна проводити КТ-дослідження з внутрішньовенним контрастуванням?

Абсолютним протипоказом до такої процедури є зафіксована важка алергічна реакція на введення контрастної речовини при обстеженні з допомогою комп’ютерної томографії, яке вже було раніше. Зазначу, що алергічні реакції на йодовмісні контрасти виникають дуже рідко (близько 0.6% випадків) і лише 0.04% вважаються саме важкими алергічними реакціями. При цьому будь-які інші форми алергії не є абсолютним протипоказом до обстеження.

До того ж, аби попередити можливі реакції, ми, за потреби, консультуємось з алергологом. Або, як варіант, пацієнт з обтяженим алергологічним анамнезом за власним бажанням може проконсультуватися в алерголога перед комп’ютерною томографією.

Які найчастіші ускладнення виникають під час КТ-дослідження з контрастуванням?

При введенні внутрішньовенно контрастної речовини є ризик розвитку алергічної реакції. Вона може бути як легкого ступеня, так і важкого. Так, найчастіше легкими симптомами є головний біль, легкий кашель або чхання, прояви риніту, можливо, легке почервоніння шкіри, іноді – свербіж. Важким проявом є анафілактичний шок.

Що необхідно, щоб у разі необхідності максимально ефективно надати допомогу пацієнту?

В першу чергу пацієнт має надати якнайбільше інформації про те, чим він хворіє та які ліки приймає. Для цього перед обстеженням пацієнта опитує персонал центру, а якщо виникають якісь додаткові запитання, то тоді їх уточнює анестезіолог.

Якщо в процесі КТ, після введення препаратів, виникли скарги на побічні реакції, анестезіолог надає медичну допомогу згідно з протоколами лікування. Для цього в нашому центрі “Медіскан” є все необхідне для надання кваліфікованої медичної допомоги. Наприклад, дефібрилятор, інфузомат, пульсоксиметр, кисневий концентратор та всі необхідні ліки.

Однак насправді, як вже казала, випадки, коли така допомога може знадобитись, трапляються дуже рідко. На моїй особистій практиці це були разові випадки.

Чому надавати допомогу повинен саме лікар-анестезіолог, а не хтось інший?

У своїй роботі анестезіологи працюють із різними патологічними станами та найважчими пацієнтами. В нашій професії в екстрених випадках потрібно за секунди приймати рішення та надавати допомогу, в тому числі максимально швидко виконувати різні маніпуляції. Анестезіолог не тільки сам надає допомогу, він також координує роботу іншого персоналу.

Де перебуває лікар-анестезіолог під час обстеження пацієнта?

Лікар-анестезіолог під час проведення обстеження перебуває в моніторній кімнаті разом з лікарем-радіологом та рентген-лаборантом. Ми слідкуємо за станом пацієнта протягом усього обстеження. Це допомагає не лише здійснювати візуальний та звуковий супровід стану пацієнта, але й бути напоготові в разі, якщо його зміниться.

Тому хоча під час сканування пацієнт особисто нас не бачить, але він постійно перебуває під наглядом. Тож у разі необхідності буде надана вся необхідна допомога.

Чи надаєте ви допомогу усім пацієнтам, чи тільки тим, яким проводилось обстеження із застосуванням контрасту?

Ми надаємо допомогу усім, хто цього потребує. Це можуть бути не тільки пацієнти, а й ті, хто їх супроводжує, та усі, хто просто звернеться в центр з невідкладним станом.

Записатись на КТ-обстеження у діагностичному центрі “Медіскан” можна за телефоном: (067) 430-94-33 або онлайн за ЦИМ посиланням. Вартість послуг залежить від специфіки обстеження. Якщо йдеться про низькодозову комп’ютерну томографію легень, то вартість дослідження становить 1050 гривень. Щодо органів грудної клітини, то варто уточнити вартість дослідження в процесі запису. 

Фото Євгена Симоненка