Про комп’ютерну томографію при ургентних станах: інтерв’ю з рентгенологами Євгенієм та Оленою Редчіц

19:41
Автор: Vежа
Become a Patron!

Реклама

Комп’ютерна томографія – один з найважливіших методів діагностики при черепно-мозкових травмах, аневризмах та інсультах.

Метод може оперативно допомогти з’ясувати лікарям, що саме сталось з пацієнтом та яке лікування найкраще.

Про те, як саме комп’ютерна томографія допомагає рятувати життя при ургентних станах, ми поговорили з лікарями-рентгенологами Редчіц Євгенієм Миколайовичем та Редчіц Оленою Анатоліївною, які вже близько шести років працюють в діагностичному центрі “Медіскан”.

Почнемо з того, що таке, власне, ургентні стани та що вони охоплюють?

Олена: Ургентні стани – це стани, які загрожують пацієнту смертю та вимагають негайного надання медичної допомоги.

В контексті комп’ютерної томографії йдеться, в першу чергу, про ургентні стани, пов’язані з головою, – ішемічні та геморагічні інсульти, крововиливи головного мозку, черепно-мозкові травми тощо. Комп’ютерна томографія дає можливість оцінити кістки лицевої та мозкової частин черепа, оцінити безпосередньо головний мозок чи обстежити м’які тканини. В межах останнього ми можемо досліджувати сторонні предмети  – наприклад, уламки снарядів, що, на жаль, актуально під час війни.

Євгеній: Тобто ургенція – стан, за якого потрібно максимально швидко надати медичну допомогу. А для того, аби її надати, потрібно здійснити якісну діагностику. І на сьогодні саме комп’ютерна томографія є “золотим стандартом” при виборі методу діагностики.

Особливо це актуально для України – адже в нас, з одного боку, триває російсько-українська війна, а отже до лікарень надходить багато пацієнтів з травмами, а з іншого – в нашій державі серцево-судинні захворювання посідають перші місця серед причин смертності.

Які переваги має комп’ютерна томографія при діагностиці ургентних станів?

Олена: Першою перевагою є швидкість. Наприклад, лікарям потрібно оперативно з’ясовувати, чи в пацієнта ішемічний інсульт (спричинений тромбозом), чи геморагічний (причиною якого є розрив артерії). Це важливо для обрання подальшої тактики лікування. Оскільки комп’ютерна томографія дозволяє побачити вже найперші прояви інсульту (гострого порушення мозкового кровообігу) за ішемічним типом в перші три години від появи симптомів, а отже потенційно врятувати життя пацієнту.

Адже комп’ютерна томографія проводиться за секунди, і це дозволяє обстежити пацієнтів, які не можуть нерухомо лежати відносно довгий період часу – через те, що мають збудження, неконтрольовані судоми абощо.

А, наприклад, МРТ голови потрібно робити до 20 хвилин, при цьому пацієнт має нерухомо лежати. При КТ ми ж можемо “зловити” моменти, коли пацієнт хоча б кілька секунд не рухався і вже побачити певну інформацію. До того ж у нас є спеціальні фільтри, які додатково “згладжують” зображення, аби підвищити якість картинки при русі пацієнта.

Євгеній: Другою перевагою є доступність методу. Йдеться про те, що при ургентних станах у пацієнтів немає протипоказів до комп’ютерної томографії.

Наприклад, якщо в пацієнта встановлений кардіостимулятор чи є якісь металеві частинки в тілі або імпланти, його не можна обстежувати з допомогою МРТ.

До того ж часто пацієнтів привозять до лікарні без свідомості, без супроводу родичів, що можуть повідомити додаткову інформацію про пацієнта.

Для комп’ютерної томографії все це не є перешкодою до обстеження, оскільки протипоказів немає.

Олена: Ще один важливий аспект – інформативність комп’ютерної томографії. Як ми вже згадували, КТ чутлива до перших проявів інсульту за ішемічним типом, а це дозволяє пацієнту потрапити у терапевтичне вікно тромболізису і дає хороші шанси на реабілітацію.

Крім того, КТ може допомогти, наприклад, чітко побачити будь-який перелом чи розходження швів включно з виконанням якісної 3D-реконструкції кісток голови, що дозволяє лікуючому лікарю краще визначити об’єм лікування.

Які особливості застосування КТ при аневризмі?

Євгеній: Для візуалізації аневризм чи аневризм з розривом слід проводити комп’ютерну томографію з внутрішньовенним контрастуванням (ангіографію). Це дозволяє чітко визначити локалізацію аневризми, її тип та розміри, а у випадку її розриву – визначити локалізацію розповсюдження геморагічного компоненту.

Застосування внутрішньовенного контрастування дозволяє зробити якісну 3D-реконструкцію судин головного мозку.

Після такого обстеження лікар-нейрохірург може чітко спланувати тактику лікування пацієнта.

Які нестандартні випадки КТ-діагностики головного мозку запам’ятались вам найбільше?

Євгеній: Пригадую, як до нас прийшов пацієнт за самозверненням. Він мав їхати на весілля, але відчував головний біль, тож вирішив звернутись до нас.

Діагностика показала, що цей пацієнт має порушення мозкового кровообігу за геморагічним типом – крововилив у мозок. При цьому, окрім головного болю пацієнт не мав жодних інших симптомів.

В результаті ми оперативно визначили місце та об’єм крововиливу, а пацієнта госпіталізували.

Олена: Підсумовуючи сказане, можна зробити висновок, що проведення вчасної діагностики дає високі шанси щодо повного одужання пацієнта. Тож при наявності клінічних проявів, не варто нехтувати зверненням до лікарів.

Записатись на КТ-обстеження у діагностичному центрі “Медіскан” можна за телефоном: (067) 430-94-33 або онлайн за ЦИМ посиланням. Вартість послуг залежить від специфіки обстеження. Якщо йдеться про низькодозову комп’ютерну томографію легень, то вартість дослідження становить 1050 гривень. Щодо органів грудної клітини, то варто уточнити вартість дослідження в процесі запису. 

Фото Євгена Симоненка