Оновлено: 22 Травня 2023, в 09:15
У Вінниці сьогодні, 4 травня, презентували програму “Vinnytsia Wine Days 2023”, що відбудуться вже наприкінці цього місяця – 25-28 травня. Протягом цих днів відбудуться: всеукраїнський дегустаційний конкурс, міжнародна конференція, благодійний показ документального фільму “Поранена земля”, міжнародний симпозіум, виставка “Виноробство нескорених” та багато іншого. Частина коштів від прибутку буде спрямовано на один зі шпиталів, де перебувають поранені бійці ЗСУ.
Про деталі програми сьогодні під час пресконференції розповіли співорганізатори “Винних днів” у Вінниці та представники муніципалітету: заступник міського голови Андрій Очеретний, очільник департаменту маркетингу і туризму міськради Олександр Вешелені, почесний президент “Vinnytsia Wine Days” та відомий винороб Володимир Гігінеішвілі, голова ГС “Укрсадвинпром” Володимир Печко, який був присутній в онлайн-форматі, продюсер “Vinnytsia Wine Days” Ярослав Юшков та Оксана Ткаченко, доктор технічних наук, завідувачка кафедри технології вина та сенсорного аналізу Одеського національного технологічного університету.
Загалом, метою “Vinnytsia Wine Days” організатори називають розвиток еногастрономічних і туристичних проєктів в умовах повоєнної відбудови країни. Серед завдань називають: створення майданчику для обміну досвідом між виноробами, популяризацію українського вина, розвиток культури споживання напоїв серед вінничан та просування Поділля як перспективного для виноробства регіону.
“Винні дні” передбачають події як для виноробів та знавців винної культури, так і для бізнесу та просто поціновувачів продуктів виноробства. На подію очікують не лише виноробів та бізнесменів з Вінниччини, а й гостей із сусідних регіонів та з-за кордону.
Організатори сподіваються, що в майбутньому вінницькі “Винні дні” стануть ще однією туристичною візитівку міста та традиційною подією в культурному житті.
– Сьогодні ми вперше для громадськості презентуємо новий проєкт, який повинен стати новою туристичною подією в календарі Вінниці, а водночас – увійти у “винний календар” України, – прокоментував подію Олександр Вешелені. – […] 25-28 травня вперше на трьох локаціях, в історичних Садках (що дуже символічно, адже саме тут свого часу розташовувалися демонстраційні сади Ярослава Нємєца, видатного помолога і першого директора реального училища). Три локації – це: ресторан “Тифліс”, Вінницький торгово-економічний інститут ДТЕУ та наш Туристичний хаб “Visit Vinnytsia”.
Заступник мера Андрій Очеретний, своєю чергою, зазначив, що загалом у Вінниці та регіону є значний потенціал щодо розвитку винної культури. Наразі тому сприяють і кліматичні умови, і, певною мірою, історична традиція. Також посадовець підкреслив важливість розвитку туристичного потенціалу і під час війни:
– Розвивати туризм – означає: показувати країну, показувати регіон. Ті ВПО, які в нашому місті зараз (46 тисяч) – вони теж мають пізнавати наш регіон з різних ракурсів. Не тільки з точки зору допомоги, але й з точки зору культури, мистецтва, гастрономії.
Щодо самої програми, то розпочнуться “Винні дні” зі Всеукраїнського дегустаційного конкурсу “Odesa Wine & Spirit Awards”, який відбуватиметься в приміщення ресторану “Тифліс”.
Конкурс, що вже традиційним став для Одеси, цьогоріч “завітав” до Вінниці та відбуватиметься в межах “Винних днів”. До слова, свого часу, до повномасштабної війни, була організована дегустація вина на висоті в 10 тисяч метрів. Таку екслюзивну “фішку” в 2021 році було презентовано в межах дегустаційного конкурсу в Одесі. Тоді пасажири спецрейсу, організованого спільно МАУ та організаторами конкурсу, могли продегустувати на такій висоті вино, що здобуло перемогу на “Odesa Wine & Spirit Awards”. Оксана Ткаченко, яка є однією з організаторок конкурсу, зазначила, що конкурс було запропоновано і створено в Одеському національному технологічному університеті і він має наукове підґрунтя. За її словами, для оцінки конкурсантів запрошують експертів з міжнародною освітою та використовують технологію блокчейну.
– Це робить неможливим жодну підробку чи помилку в результатах. Умови проведення теж є особливими. Можливо, варто сказати, що Володимиру Карловичу (Гігінеішвілі – авт.) довелося переробити пів ресторану, щоб створити умови для роботи експертів, – зазначає співорганізаторка конкурсу.
На конкурс можуть подаватись виключно українські винороби та виробники міцних напоїв виноградного походження. Йдеться як про великі компанії, так і про “малих” виноробів. Терміни подачі заявок на участь – до 20 травня. Деталі та реєстраційні форми можна знайти на сайті “Vinnytsia Wine Days” за ЦИМ посиланням. Реєстрація на всі професійні події – ТУТ.
25 травня протягом дня в залі Вінницького торгівельно-економічного інституту відбуватиметься Міжнародна конференція “Еногастрономічний туризм – драйвер розвитку туристичних дестинацій”. За словами Оксани Ткаченко, засновниками цієї події є, насамперед, два інститути: Одеський національний технологічний і, безпосередньо, Вінницький.
26 травня відбудеться “Vinnytsia International Wine Symposium” в приміщенні ВНТУ ДТЕУ. Подію називають знаковою, оскільки це перша міжнародна подія за участі України після поновлення членства нашої країни в Міжнародній організації виноградарства та виноробства.
– Україна поновила членство в організації, яка, фактично, керує усім виноробством в світі. 70% вина у світі виробляється і продається за правилами та допомогою цієї організації. І наша задача в першому блоці полягатиме в тому, щоб розказати виноробам та спільноті, як це може допомогти кожному виноробу. Будуть міжнародні експерти із сусідніх країн. Будуть представники і з Грузії, і з Молдови. Центральною частиною заходу буде презентація Поділля, презентація вашого регіону як історично “винного” регіону. В наших доповідях ми спробуємо довести, що Вінниця була 100 і більше років тому “винна”. Тут були виноградники, було виробництво вина. Наприкінці ми запросили до нашого проєкту спікерів з усіх “винних” регіонів України: йдеться і про Бесарабію, і про Закарпаття, і про Буковину, – додала Оксана Ткаченко.
Завдяки проєкту можна буде дізнатись про історію українського виноробства. Також, за словами Володимира Печка, можна буде скуштувати вина, зроблені вже під час війни.
Зазначимо, що нещодавно “Музей Вінниці” презентував плани міста періоду початку та першої половини XIX століття. В околицях міста можна бачити чимало садів. На мапі більш пізнього періоду також, зокрема, можна побачити розташовану в околицях Вінниці винокурню (ґуральню). До слова, озеро Гуральня, що існує і в наш час, отримало назву саме через ґуральню, що колись розташовувалась поблизу водойми. Ознайомитись з планом міста та околиць 1802 року можна ТУТ, мапою станом на 1840-і роки – ТУТ.
Також передбачено благодійний показ документального фільму “Поранена земля”, який, до цього часу, за словами Олександра Вешелені, презентували лише у Львові і в Києві. Фільм знімали навесні 2022 року журналісти проєкту “Серцевина”.
– Проєкт унікальний, адже пов’язує тему нашої боротьби і тему виноробства. Творці проєкту розпочали свій шлях із Закарпаття і проїхали аж до тих територій Херсонщини, які вже були в передчутті наступу окупантів. Це дуже прониклива стрічка. Я впевнений, що ті, хто знає ціну кожної вирощеної виноградинки чи іншого плоду, відчують, насправді, як наші винороби теж доклалися своїм героїзмом до нашої боротьби. Окремою історією переповідає цей фільм про Шато Трубецького, яке було розграбоване і знищене окупантами, і власники цього шато ухвалили рішення змінити цю назву. Це теж історія про нашу деколонізацію, деокупацію. Болісну, але дуже важливу в контексті нашої боротьби, – розповів посадовець.
У програмі “Vinnytsia Wine Days” – виставка українських вин врожаю 2022 року “Виноробство нескорених”, де можна буде їх придбати. Частина коштів з продажу квитків на виставку “Виноробство нескорених” також буде спрямовано на підтримку шпиталів, які опікуються бійцями ЗСУ.
Також передбачено екскурсійні тури.
На випадок “повітряної тривоги” укриттям слугуватимуть приміщення ресторану “Тифліс”. До слова, відомому у Вінниці закладу, як зазначили організатори конкурсу, близько 20 років. Наразі ресторан очолює Володимир Гігінеішвілі.
Програма заходів
24-25 травня
Всеукраїнський дегустаційний конкурс вина та спиртних напоїв “ODESA WINE&SPIRIT AWARDS” (ресторан “Тифліс”, вул. Театральна, 20) Умови участі: за попередньою реєстрацією і надсилання зразків, заявку можливо оформить онлайн за ЦИМ посиланням
25 травня
9:30 – 17:00 – Міжнародна конференція “Еногастрономічний туризм – драйвер розвитку туристичних дестинацій” (Вінницький торговельно-економічний інститут ДТЕУ, вул. Соборна, 87). Реєстрація – ТУТ.
18:30 – Благодійний кінопоказ документального фільму “Поранена земля” (кінотеатр «Родина», вул. Миколи Оводова, 47). Вхід – благодійний внесок від 100 гривень.
26 травня
9:30 – 16:00 – “VINNYTSIA INTERNATIONAL WINE SYMPOSIUM” (Вінницький торговельно-економічний інститут ДТЕУ, вул. Соборна, 87) за участі представників ОІV (Міжнародної організації виноградарства і виноробства), Міністерства аграрної політики та продовольства України, галузевих асоціацій, міжнародних експертів та українських виноробів. Реєстрація – ТУТ.
17:00 – 19:00 – Урочисте нагородження переможців конкурсів “ODESA WINE&SPIRIT AWARDS” і “КРАЩИЙ ОДЕСЬКИЙ ЧОРНИЙ” (Вінницький торговельно-економічний інститут ДТЕУ, вул. Соборна, 87). Реєстрація – за ЦИМ посиланням.
19:00 – Благодійна вечеря (ресторан “Тифліс”, вул. Театральна 20). Вартість – 1000 грн. Реєстрація – ТУТ.
27-28 травня
12:00 – 20:00 – Виставка “Виноробство нескорених”. Презентації кращих виноробень країни та переможців Всеукраїнських конкурсів 2023 року, кругова дегустація (ресторан “Тифліс”, вул. Театральна. 20). Вартість вхідних квитків: 200 грн. без брендованого бокалу; 300 грн. – з бокалом. Для представників сфер туризму та HoReCa – безкоштовно за реєстрацією ТУТ.
27 травня
14:00 – 15:30 – Лекція Анни-Євгенії Янченко “Подорож світом українських вин” (Турхаб “Visit Vinnytsia”, вул. Соборна, 89). Вхід вільний.
15:30 – 17:00 – Презентація настільної гри “UWINES Амбасадори” за участю Сергія Клімова (Туристичний хаб “Visit Vinnytsia”, вул. Соборна, 89). Вхід вільний.
26-28 травня
Екскурсії та тури по Вінниці і області:
26 травня, 12:00 – пішохідна екскурсія “Драми і кохання, гроші, пристрасті й вино” (квартал довкола реального училища і театру, з дегустацією вин). Реєстрація – ТУТ. Вартість – 700 гривень.
26 травня, 18:00 – екскурсія “Трамвай часу” (проїзд на екскурсійному ретротранспорті з дегустацією). Вартість – 350 гривень. Реєстрація – ТУТ.
27 травня о 7:00 – автобусний тур “Подільська Швейцарія” (Вінниця – Ладижин – Рахнівка – Карабелівка – Марківка – Тишківська Слобода). Вартість – 650 грн. Реєстрація – за ЦИМ посиланням.
27 травня о 10:00 – інстамандрівка “Вінницькі кар’єри” (з відвіданням Винного дому Гігінеішвілі). Вартість – 700 грн. Реєстрація – ТУТ.
27 травня о 11:00 – пішохідна екскурсія “Вінницькі Садки” (район міських садиб). Вартість – 180 грн. Реєстрація – ТУТ.
27 травня о 17:00 – екскурсія “Трамвай часу” (проїзд на екскурсійному ретротранспорті з дегустацією). Вартість – 350 грн. Реєстрація: ТУТ.
28 травня о 8:00 – автобусний тур “Шляхетна Вінниччина” (палаци Вороновиці, Немирова, Тульчина і Печери; з дегустацією). Вартість – 600 грн. Реєстрація: ТУТ.
Організатори: ТОВ «Експедіа», ГС «УКРСАДВИНПРОМ», Одеський національний технологічний університет, департамент маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради. Vinnytsia Wine Days пройдуть за підтримки Вінницької міської ради. Генеральний спонсор: «Вінницябуд» Партнери проєкту: ТМ Коблево, Ювелірний центр DIADEMA, ГО «Союз виноградарів та виноробів Вінниччини», Gustos Life, Drinks+, Напої. Технології та Інновації, Серцевина, готель Fenix Town. Серед інформаційних партнерів – VежА.
Фото – автора
Дякуємо!
Тепер редактори знають.