Про головний біль як сигнал потенційної “мозкової катастрофи”: інтерв’ю з лікарем-неврологом Тетяною Сміюхою

10:34
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Реклама

Головний біль здається “класичною” проблемою, з якою кожен зіштовхується хоча б раз у житті. Комусь щастить менше і такий біль може виникати на регулярній, а не разовій основі. 

В одних він супроводжується різними симптомами (від нудоти до порушення зору), а в когось – виникає сам по собі. Однак в будь-якому разі такий недуг не варто недооцінювати, адже за тимчасовим “терпимим” дискомфортом можуть ховатись серйозні хвороби.

Тож ми вирішили поспілкуватись з фахівцем з неврології щодо того, яким буває головний біль, за яких симптомів варто одразу звертатись до лікаря, чим шкідливе самолікування, та як сучасні медичні заклади діагностують причини головного болю та допомагають від них позбутись.

Про це ми поговорили з лікарем-неврологом “Нейромед” з понад 20-річним стажем Тетяною Олександрівною Сміюхою.

Проблема головного болю є досить поширеною в людей. У багатьох він трапляється регулярно. Але наскільки це поширене явище з точки зору неврології?

Головний біль – це одна з найпоширеніших проблем. Близько 60-70% пацієнтів, які звертаються на амбулаторний прийом, мають проблему головного болю. І за статистикою щороку від 75 до 80% населення планети відчувають головний біль, що зумовлений тими чи іншими причинами.

Але біль в голові – це дуже широке поняття, яке охоплює різні типи дискомфорту. Загалом, головний біль можна поділити на декілька видів, включаючи первинний та вторинний.

Первинний є більш поширеним, адже, включає, наприклад, головний біль напруги, який можуть викликати будь-які психоемоційні перевантаження, сидячий спосіб життя… Від нього, станом на 2020 рік за даними ВООЗ, страждають близько 20% людей у світі.

Також до первинного болю відноситься, зокрема, мігрень, на яку страждають близько 10% населення Землі. Для неї характерний більш однобічний, пульсуючий сильний головний біль. Він небезпечний тим, що порушує звичайну життєдіяльність людини – зокрема, може тривати від 2-3 годин до 3 днів і супроводжуватись при цьому нудотою або блювотою. Тож людина на цей час випадає зі свого життєвого циклу.

А в яких випадках, коли болить голова, дуже важливо звертатись до лікаря?

В медицині є термін “червоні прапорці” – ознаки, які кажуть, що потрібно негайно звертатись до лікаря. Це, зокрема, випадки:

– коли пацієнт вперше після 50 років відчув головний біль;

– якщо під час болю порушується зір частково втрачається, звужуються поля зору тощо;

– якщо характер головного болю змінюється в залежності від положення голови або тіла – коли голова закинута назад чи навпаки, схилена спереду або коли людина стоїть чи навпаки, лежить;

– якщо головний біль посилюється при кашлі, чханні, натужуванні;

– якщо він супроводжується загальномозковими змінами – швидкою втомою, слабкістю, подразненням від світла чи звуку;

– якщо відбувається оніміння якихось частин тіла, порушення мови;

– якщо він супроводжується температурою;

– якщо він з’являється у хворих на онкопатологію чи людей з імунодефіцитом (наприклад, пацієнтів зі СНІД, або людей, які приймають імуносупресивні ліків, стероїдні гормони);

– якщо за невеликий період до болю була черепно-мозкова травма, навіть якщо вона вже зажила.

А чим шкідливе самолікування?

Наприклад, тому, що зараз, в час інтернету, люди при головному болі часто читають про якісь симптоми, тож можуть думати, що самі знають, яке потрібне лікування, або просто п’ють таблетки.

Але це може викликати абузусний головний біль – коли біль спричиняє щоденне вживання ліків. І навіть гірше – вступає у безкінечне коло болю. Тобто, коли людина вживає знеболювальні таблетки, аби позбутись від симптомів, а отримує від цього біль.

До того ж, потім лікувати абузусний біль дуже важко, адже доводиться скасовувати прийом всіх знеболювальних.

Є ще одна причина, чому самолікування шкідливе, – це те, що головний біль може бути симптомом серйозної хвороби. Це можуть бути і пухлини, і венозні тромбози, і аневризми тощо. А головний біль може бути лише “дзвіночком”, що скоро станеться “мозкова катастрофа”.

Тому лише лікар під час професійної діагностики може правильно встановити діагноз і визначити дієве лікування.

Як відбувається діагностування і лікування головного болю?

Спершу в “Нейромед” пацієнт приходить на прийом до лікаря-невролога. Ми опитуємо пацієнта: дізнаємось, коли виник біль, яка його тривалість, чим він провокується, яка причина його виникнення на думку пацієнта, чим він супроводжується, що йому передує тощо. Після цього наш фахівець здійснює неврологічний огляд (зокрема, за допомогою всім відомого молоточка).

Далі, за потреби, пацієнта спрямовують на дообстеження – це може бути і лабораторне дослідження (наприклад, загальний аналіз крові), і люмбальна пункція (якщо є підозра на нейроінфекцію), і УЗД. Всі ці дослідження ми можемо виконати в кожному діагностичному центрі “Нейромед” в день прийому.

Крім того, ми можемо спрямувати пацієнта до офтальмолога, кардіолога, ревматолога, співпрацювати з нейрохірургами. Адже причини хвороби пацієнта можуть бути різними, тож нам треба як виключати ризики певних хвороб, так і консультуватись з колегами.

Крім того, як допоміжні технології діагностування, в “Нейромед” використовуємо сучасні апарати комп’ютерної томографії (СКТ), магнітно-резонансної томографії (МРТ), електроенцефалографії (ЕЕГ). Тому в нас є якісні способи отримати нейровізуалізацію, яка дасть відповідь на питання, наприклад, чи це в мозку пухлина, чи аневризма, чи інші хвороби.

Що ж до лікування, то, наприклад, в нашому новому медичному центрі, що на Київській, є денний стаціонар. Тобто, якщо хворий прийшов з вираженими болями, ми можемо усунути цей напад, тимчасово його знеболити та, найголовніше – поспостерігати за хворим.

До речі, у загаданому центрі встановлено абсолютно новий МРТ апарат останнього покоління. Він дозволяє побачити найменші зміни в організмі людини, діагностика відбувається швидше та комфортніше для пацієнта.

Також в нашій команді працює 13 лікарів-неврологів з багаторічним досвідом роботи – як дорослих, так і дитячих. Ми постійно навчаємось і розвиваємось, адже саме таким шляхом спрямовує нас керівник нашого неврологічного напрямку – Іван Іванович Лета.

Загалом для нас важливо не просто вилікувати пацієнта, а надати такий професійний сервіс та турботу, аби людина не боялася приходити на регулярну профілактичну діагностику до наших лікарів.

Скористатися послугами профільних фахівців клініки “Нейромед” можна, звернувшись за номерами: (068) 293-18-81, (063) 306-47-13. Адреси центрів мережі:

–  вул. Київська, 16А (новий заклад в бізнес-центрі “Тетріс”);
–  вул. Пирогова, 109 (територія ВОПНЛ ім. Ющенка);
– вул. Хмельницьке шосе, 92 (територія Центральної районної лікарні);
– вул. Магістратська, 20;
– вул. Хмельницьке шосе, 84 (Подільський регіональний центр онкології);
– вул. Пирогова, 46 (ВОКЛ ім. М.І.Пирогова).

Фото Євгенія Симоненка та “Нейромед”