Президент відсторонив від посади Генпрокурора Венедіктову та усунув від виконання обов’язків Голову СБУ Баканова: що відомо

14:43
Автор: Vежа
Become a Patron!

Напередодні, 17 липня, Президент України Володимир Зеленськими своїми Указами відсторонив від посади Генерального прокурора Ірину Венедіктову та усунув від виконання обов’язків Голови Служби безпеки України Івана Баканова. Як згодом пояснили в Офісі Президента, йдеться не про звільнення, а саме про тимчасове відсторонення посадовців. Після проведення службових перевірок та розслідувань, за необхідності, вже ухвалюватиметься рішення щодо відповідного подання до Парламенту щодо звільнення посадовців. 

Так, обидва Укази було опубліковано напередодні ввечері на сайті Офісу Президента.

Відповідно до статті 47 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551–XIV, усунути БАКАНОВА Івана Геннадійовича від виконання обов’язків Голови Служби безпеки України, – йдеться в Указі стосовно усунення Івана Баканова.

– Відповідно до частини другої статті 11 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” постановляю: Відсторонити ВЕНЕДІКТОВУ Ірину Валентинівну від посади Генерального прокурора, – зазначено в другому документі. 

Як зазначено в статті 47 відповідного Закону “Про Дисциплінарний статут Збройних сил України”, “невиконання (неналежне виконання) службових обов’язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків або створило загрозу настанню таких наслідків, є підставою для усунення такого військовослужбовця від виконання службових обов’язків“.

Як під час свого вечірнього звернення зазначив сам Президент Володимир Зеленський, рішення пов’язані з великим масивом кримінальних проваджень щодо колабораціонізму та державної зради саме серед працівників прокуратури та правоохоронців. Окрім того, понад 60 працівників органів прокуратури та СБУ залишилися на окупованій території й працюють на ворога.

Станом на сьогодні зареєстровано 651 кримінальне провадження щодо державної зради та колабораційної діяльності працівників органів прокуратури, органів досудового розслідування, інших правоохоронних органів. У 198 кримінальних провадженнях відповідним особам повідомлено про підозру.

Зокрема, понад 60 працівників органів прокуратури та СБУ залишилися на окупованій території та працюють проти нашої держави.

Такий масив злочинів проти основ національної безпеки держави та зв’язки, які зафіксовані між працівниками силових структур України та спецслужбами Росії, ставлять дуже серйозні запитання до відповідних керівників. Кожне з таких питань отримає належну відповідь. Сьогодні я ухвалив рішення про відсторонення від посади Генерального прокурора та про усунення голови Служби безпеки України, – зазначено, зокрема, у зверненні.

Втім, як пояснили в Офісі Президента, йдеться не про звільнення. А саме про відсторонення від посади та усунення від виконання обов’язків. Як розповів у рамках єдиного телемарафону сьогодні, 18 липня, заступник керівника Офісу Президента Андрій Смирнов, будуть проведені службові перевірки та розслідування, за результатами яких Президент ухвалюватиме рішення про необхідність внесення до Парламенту подання щодо звільнення Генпрокурора чи очільника СБУ, або ні.

Різниця між відстороненням і усуненням визначена в Законі. В Законі України “Про правовий режим воєнного стану” є право Президенту відсторонити від займаної посади посадову особу, яка призначається і звільняється Президентом України. Мова йде про Генерального прокурора. Якщо ми говоримо про усунення, то ви могли помітити, що в Указі Президента є посилання на дисциплінарний статут, на Закон України “Про дисциплінарний статут Збройних Сил України”. І оскільки очільник Служби безпеки є військовим, то в цьому і полягає ключова відмінність між двома цими підзаконними актами про відсторонення від посади і усунення від виконання посадових обов’язків.

Зараз мова про звільнення цих двох посадовців поки що не йде. Мова йде про те, що Генерального прокурора відсторонено від посади, а Голову Служби безпеки тимчасово усунено від виконання покладених на нього обов’язків. Це пов’язано з тим, що Президент і ми всі достатньо довго чекали більш конкретних і радикальних результатів від керівників цих двох органів по очищенню цих органів від колаборантів і державних зрадників. Втім, на шостому місяці війни ми продовжуємо виявляти фактично “пачками” цих людей в кожному з цих органів. І задля того, щоб унеможливити потенційний вплив цих двох посадовців на кримінальні провадження, які розслідуються відносно і працівників СБУ, які обґрунтовано підозрюються в співпраці з країною-агресором, і так само, що стосується прокурорів, Президентом було прийнято відповідні рішення про відсторонення від посади і про усунення від виконання посадових обов’язків.

Будуть проведені службові перевірки, службові розслідування, за результатами цих конкретних перевірок і розслідувань Президентом буде прийнято рішення про необхідність внесення до Парламенту подання про надання згоди на звільнення Генерального прокурора або не внесення, і те саме стосується Голови Служби безпеки України, – зазначив посадовець.

 

Призначені тимчасові керівники

Наразі замість тимчасово відсторонених посадовців Президент вже призначив виконуючих обов’язки. Так, на посаду в.о. Генпрокурора було призначено Олексія Симоненка, а на посаду т.в.о. Голови СБУ – Василя Малюка. Указ щодо останнього було опубліковано сьогодні, 18 липня. Щодо Симоненка – вчора ввечері.

Як було зазначено в рамках телемарафону, Олексій Симоненко був заступником Генпрокурора з березня 2020 року. Василь Малюк – перший заступник керівника СБУ, який також займає свою посаду з березня 2020-го.

Щодо Олексія Симоненка, то, за повідомленням “НВ”, у грудні 2020-го він передав справу, у якій фігурує заступник голови Офісу президента Олег Татаров, з Національного антикорупційного бюро до Служби безпеки України. Тоді в НАБУ казали, що повідомили про підозру Татарову в хабарництві у справі про квартири Національної гвардії.

Також Симоненко, будучи заступником генпрокурора, у січні 2022-го підписав підозру про держзраду п’ятому президенту України Петру Порошенку замість Венедіктової. Тоді вона сказала, що це позиція Офісу Генпрокурора.

Відео – з Facebook-сторінки Володимира Зеленського, фото – скріншоти

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.