Позаблоковість і вступ до ЄС: Україна озвучила нову систему гарантій безпеки на переговорах

17:20
Автор: Vежа
Become a Patron!

Сьогодні у Стамбулі відбулися переговори української та російської делегацій. На них Україна запропонувала украсти договір про гарантії своєї безпеки, у якому країнами-гарантами стануть Великобританія, КНР, РФ, США, Франція, Туреччина, Німеччина, Канада, Італія, Польща та Ізраїль.

Про це стало відомо під час брифінгу української делегації за підсумками цих переговорів.

Якщо це вдасться, то Україна залишиться у статусі позаблокової і без’ядерної держави у формі постійного нейтралітету. Водночас питання щодо статусу Криму і Севастополя розглядатиметься в окремому пункті договору. У ньому, наприклад, пропонується проведення двосторонніх переговорів (між Україною та РФ) упродовж 15 років. Також окремо розглядатимуть питання ОРДЛО.

Голова української делегації нардеп Давид Арахамія наголосив, що делегації на цих переговорах нічого не підписують. Українська переговорна делегація лише передала російській свою принципову позицію і тепер чекає реакції.

– Ми просто доносимо наші пропозиції як перемовників до російської сторони про нову систему гарантій безпеки для України, – зазначив Давид Арахамія.

Про систему гарантій безпеки для України

Олександр Чалий, який очолює юридичну групу від України, розповів, що договір про гарантії безпеки – це можливий дипломатичний формат закінчення війни. 

– Ключова вимога, яку ставить українська сторона до цього майбутнього договору – це чіткі юридично зобов’язуючі гарантії безпеки України, які за своїм змістом і за своєю формою повинні бути аналогічні статті 5 НАТО. Тобто, якщо Україна буде об’єктом будь-якої агресії, чи будь-якого військового нападу, чи будь-якої військової операції, ми вправі протягом трьох днів вимагати негайних консультацій [країн-гарантів]. І якщо ці консультації не призведуть до дипломатичного вирішення проблеми, то країни-гаранти повинні надати нам військову допомогу, озброєння і навіть, не виключено, закрити повітряний простір над Україною. Це є ключовою нашою вимогою.  

Олександр Чалий зазначив: якщо вдасться закріпити ці ключові положення, то Україна фактично зафіксує свій сьогоднішній статус – позаблокової і без’ядерної держави у формі постійного нейтралітету. З його слів, це історично вже зафіксовано в нашій Декларації про суверенітет від 16 липня 1990 року.

– Під такими гарантіями, які фактично дорівнюють гарантіям статті 5 НАТО, ми, як це вимагає сьогодні Конституція України, не будемо розміщувати на нашій території іноземні військові бази, військові контингенти, і ми не будемо вступати у військово-політичні союзи. Проведення військових навчань на нашій території буде мати місце за згоди країн-гарантів.

Принципово важливо: ніщо в майбутньому договорі не буде заперечувати право на вступ України до ЄС. Понад те у тексті договору прописано, що всі країни-гаранти мають допомогти Україні вступити до ЄС якнайшвидше.

 

Як це буде відбуватися?

Олександр Чалий, розповів, що переговори будуть продовжені в найближчі два тижні. Якщо за цей час найбільш принципові розбіжності погодять на найвищому політичному рівні (мається на увазі зустріч президентів України та РФ), то розпочнуться вже багатосторонні перемовини за участю країн-гарантів.

Давид Арахамія зазначив, що наразі тривають консультації, і деякі країни дали вже попереднє погодження. Втім, Україна чекає від них офіційних повідомлень.

– Кого ми бачимо серед гарантів? В першу чергу — країни Радбезу ООН: це Великобританія, КНР, і РФ також туди входить, США, Франція, Туреччина, Німеччина, Канада, Італія, Польща, Ізраїль, – розповів Давид Арахамія. – Ми пропонуємо зробити вільне приєднання до договору гарантій. Тобто в нас є мінімальний обсяг гарантій, які ми хочемо отримати, але якщо інші країни хочуть також приєднатися — ми дамо їм таке юридичне право.

– Звісно у нас неврегульовані є питання з ОРДЛО, АР Крим та Севастополем, тому міжнародні гарантії безпеки тимчасово не будуть працювати на тій території, – розповів Арахамія.

Він пояснив це тим, що жодна країна-гарант не буде підписувати такий договір, якщо це не відбудеться в умовах мирного часу. Тобто, спершу має відбутися повний відвід військ РФ, і лише після цього проведення загальнонаціонального референдуму, як це передбачає Закон, і запуск інших механізмів: як внутрішніх, так і міжнародних.

В нас є Закон про загальнонаціональний референдум. Він не може ні в умовах воєнного стану, ні в умовах надзвичайного стану працювати. Повинен бути повний мир, не має бути ніякої агресії, і тільки після того можна запускати такий процес… Ніяких іноземних сил, всі мають виїхати, зазначив Давид Арахамія.

 

Пропозиції української сторони щодо Криму та ОРДЛО

Про це на брифінгу розповів Михайло Подоляк, радник голови Офісу Президента.

– Стосовно питання Криму – це окремий пункт договору, в якому ми пропонуємо зафіксувати позиції України і Росії та протягом 15 років проводити двосторонні переговори щодо статусу Криму і Севастополя. Окремим пунктом ми пропонуємо російській стороні наступне: що Україна і Росія не будуть протягом цього часу (терміну, поки будуть іти переговори) використовувати військові чи збройні сили для того, щоб розв’язати питання Криму.

– Що стосується ОРДЛО — то ці питання винесені в окремий пункт, який буде проговорюватися вже в рамках переговорів між президентами України та РФ, – зазначив Михайло Подоляк

Відео брифінгу – Суспільне
Ілюстративне фото – static.unica.ro

Читайте також: Російсько-українська війна – 28 березня (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.