Понад 70% вінничан сортують сміття: «ЕкоВін» показав, як на звалищі пораються з відходами. ФОТО

21:39
Автор: admin
Become a Patron!

Візит на стадницьке сміттєзвалище чиновників з усіх районів Вінниччини збігся у часі з різкою заявою міського голови Вінниці Сергія Моргунова, в якій мер у саркастичній формі звернувся до свого візаві зі Львова, коментуючи сміттєву тему.

Хоча учасники екскурсії на полігон всіляко це заперечували: кажуть, готувалися вже давно, аби очільники сіл та селищ області на власні очі побачили, як можна налагодити переробку сміття і не перетворювати сміттєзвалище на могильник.

Гурт чиновників на двох автобусах прибув на стадницький полігон побутових відходів близько десятої ранку і перше, що побачив – велику зграю лелек, яка кружляла над звалищем.

Ще одна пара бузьків облаштувала собі на стовпі гніздо – прямо поруч із сортувальною станцією, де працівники перебирають різні типи відходів.

     

  • Взагалі це місце не коректно називати звалищем, це все ж полігон і тут сміття не просто складається, а сортується – говорить в.о. директора підприємства “Ековін” Олександр Петрович Гриневич.

 

Попри попередні запевняння, що “тут зовсім не смердить, як на більшості звалищах”, запах все ж відчувається. Звісно, це не такий сморід, який присутній на багатьох полігонах для відходів, однак перебувати тут – не надто приємно. Можливо й через це голова обласної ради Анатолій Олійник, одягнутий, як і решта, в помаранчевий жилет, постійно всіх підганяє, аби “не вибитися з графіку”.

Чиновників та журналістів підводять до сортувальної станції: тут великими купами лежать скляні пляшки, окремо, спресовані на піддонах – пляшки пластикові, усі сортовані навіть за кольором.

  • Нічого дивного, – прояснює очільник “ЕкоВіну”, – кожна пляшка на переробці має свою ціну. Найдорожчі – прозорі та голубі, трохи дешевші – коричневі, ще менше коштують зелені, а пляшки від олії – взагалі копійки.

 

Копійки не копійки, але в минулому році полігон заробив на цих пляшках та інших сортованих відходах понад півтора мільйони гривень. Отримані кошти підприємство використовує – зі слів його керівника – для того, аби утримати тариф на вивіз сміття для вінничан на рівні 2011-го року. “Який є одним з найнижчих в Україні та вже давно економічно не обгрунтований”.

Олександр Петрович стверджує, що зі збутом таких відходів проблем немає: вінничани відправляють на переробку своє сміття на спеціалізовані підприємства у Харків, Дніпро та Фастів.

Екскурсія триває і Гриневич показує місце, де складають відходи до того моменту, як вони потраплять на сортувальну станцію. Далі навантажувач складає все зібране у спеціальний накопичувач, який піднімає сміття нагору і вже там, на спеціальних решітках воно розділяється на крупні та дрібні фракції. Вже за тим потрапляє на сортувальну лінію.

   

Загалом тут працює 19 осіб персоналу – є і чоловіки і жінки. Вручну вони перебирають усе тверде сміття і сортують його: пластик-окремо, метал – окремо і так далі.  Люди працюють у рукавичках, але без масок – враховуючи такий сморід якісь захисні прилади були би дуже доречні, але робітники кажуть, що вже звикли.

 

Журналісти питаються у п. Гриневича про зарплати цих працівників – той після кількасекундних роздумів, відповідає:

  • Не можу сказати – це комерційна таємниця.

Окрім прибутків із сортування сміття, полігон у Стадниці заробляє ще й на спалюванні метану, який вивільняється за рахунок органічних відходів. Разом з німецьким інвестором тут збудована газова установка, яка переробляє газ на електрику: її загальна потужність 1 мегават, але зараз вона виробляє лише 600 кіловат енергії. На полігоні сподіваються, що до кінця року установка вийде на повну свою потужність:

  • Ми пробуримо ще дві свердловини і тоді матимемо той 1 мегават. За нашими підрахунками, полігон вироблятиме метан ще упродовж 10-ти років, – говорить керівник “ЕкоВіну”.

Олександр Петрович прокоментував і закиди львівських журналістів, які звинувачували керівництво полігону у використанні працю безхатченків та “тіньовий” скид сміття на звалище з іншого боку:

  • Так, ми намагаємося боротися з безхатченками, але вони щоразу повертаються сюди – це відбувається на всіх подібних полігонах в Україні. Що ж стосується тих вантажівок то треба розуміти: на майданчик перед сортувальною станцією прибувають машини лише із сортованими відходами, твердими. Вантажівки, які перевозять тверді всуміш з вологими відходами розвантажуються в іншому місці, тому що ми не сортуємо на лінії таке сміття, – запевняє Гриневич.

 

ЕкоВін

Після полігону журналістів везуть знову до Вінниці, тепер – на територію підприємства “ЕкоВін”.

 

Тут Гриневич також дає відповідь на скарги деяких мешканців: про те, що хоч містяни і викидають різне сміття у різні контейнери, комунальники все одно скидають вміст усіх сміттєвих баків в один і той самий сміттєвоз.

  • Це суцільна неправда, – каже п. Олександр – якщо колись такі випадки і були, то сьогодні цього немає. До кожного місця, де встановлені баки щодня приїжджають два сміттєвози: один забирає вологі відходи, інший – сухі. Саме для того, аби це контролювати, ми й обладнали сміттєвоз GPS-датчиками, аби відслідковувати їхній рух.

Керівник “Ековіну” стверджує, що за два роки після запровадження системи роздільного збору сміття у Вінниці, сьогодні сортують відходи майже 70% мешканців. “Це реально допомагає місту. Сподіваюсь, настануть часи, коли ми матимемо всі 100%”, – мріє Олександр Гринчук.

Фото Андрія Завертаного