“Поліграф – не ворожка, він фіксує факти”: хто і навіщо користується послугами поліграфологів в Україні

9:59
Автор: Vежа
Become a Patron!

Реклама

Щоденно відбувається безліч перевірок за допомогою поліграфа. Хто замовляє такі послуги та що саме перевіряє, розповів Олександр Вячеславович Сорочинський експерт поліграфолог із 15-річним стажем.

Про найпопулярніші розслідування, вартість послуг і чи можна обманути поліграф у розмові з одним із кращих та найбільш досвідчених поліграфологів країни.

У вас цікава та рідкісна професія. Чи багато поліграфологів є в Україні?

Поліграфологів на всю країну насправді мало близько 800 осіб. Та не всі з них практикують. Або ж є вузькопрофільні, які спеціалізуються виключно на певних перевірках. Наприклад, поліграфолог у банківській установі, чи в конкретній компанії. Він добре зробить періодичну перевірку персоналу, але досвіду в перевірках на вірність, у сексуальних злочинах, кримінальних злочинах, він не має. Він, звісно, може провести таку перевірку, але якої якості вона буде, ви не знаєте, тому що людина їх зазвичай не проводить. Тому варто замовляти перевірку саме в багатопрофільного поліграфолога.

Чи багато людей звертається за допомогою у проведенні перевірок на поліграфі?

Ви навіть не уявляєте, як багато людей користується такими перевірками. До нас звертаються люди з усієї України та країн СНД. На перевірки в інше місто виїжджаю як я особисто, так і замовники приїжджають з будь-якої точки країни. Тому провести перевірку не складно. Все відбувається легко і швидко – всього за пару годин ви будете знати правду. А це краще, ніж днями, місяцями або роками мучитися у невіданні.

Часто замовляють перевірки для самовиправдання, щоб довести свою не причетність. І це дуже і дуже важливо! Адже іноді іншого способу довести свою невинуватість просто немає. Перевірки проводимо як для великих компаній, так і для приватних осіб. Великі компанії замовляють перевірки співробітників при прийомі на роботу. Це називається скринінг.

Для чого потрібна така перевірка?

Для того, щоб розуміти, що було в минулому у цієї людини, чи є у нього залежності (такі, як наркотична, алкогольна, ігрова, або кредитна), а також, чи не приховує якісь психічні розлади, важкі хвороби або злочини. Повірте, це вкрай важливо. Як показує практика, кожен третій має ці проблеми. Також при скринінгу можна дізнатися, які у респондента наміри щодо цієї роботи: він влаштовується тимчасово чи бажає робити кар’єру? Роботодавець буде розуміти, що очікувати від такого співробітника. Адже на співбесіді кандидати показують себе тільки з кращого боку, а після перевірки ми знаємо всю правду про нього.

Те ж саме стосується і періодичних перевірок персоналу. Це коли персонал тестується через певний проміжок часу. Наприклад, кожні пів року. Такі перевірки мінімізують кількість посадових злочинів, і співробітники працюють більш сумлінно, що дозволяє роботодавцю підвищити рівень свого доходу, а також унеможливити або скоротити крадіжки. А крадіжки розслідуємо дуже і дуже часто. І повірте, це дуже сумні історії: коли роботодавець довіряв, а його довірою скористалися. І так, ми знаходимо дійсно винного, а також крадене. Від нас нічого не приховати, навіть найпотаємніше та інтимне.

– За якими послугами звертаються найчастіше?

Найпопулярніше розслідування це зради. Стільки сімей вдалося врятувати за ці роки, стільком людям пролито світло на те, що відбувається… Я щасливий, коли люди, дізнавшись правду, прощають один одного і роблять роботу над помилками. Стільки сімей стало жити по іншому в любові, щирості та довірі. А жити в постійних підозрах та сумнівах це найжахливіше. Страх це дорога в прірву. А ревнощі та недовіра це і є той страх і та дорога в прірву. А так, провів перевірку, і знаєш правду, і спиш спокійно, і життя щасливе.

Цікаво, де навчають вашій професії?

Гарну освіту в країні знайти важко. В Україні тільки один вищий навчальний заклад готує таких спеціалістів. Все інше це курси, які не завжди офіційні чи сертифіковані. Тому потрібно, щоб поліграфолог у першу чергу мав гарну освіту, а не отримав її самостійно чи не зрозуміло у кого. У хорошого поліграфолога ви завжди знайдете усі необхідні документи про освіту, сертифікати, довідки про підвищення кваліфікації та ін. Наприклад, у мене вся стіна завішана такою інформацією, і замовник може легко з нею ознайомитись.

– У вас дуже великий стаж роботи. Це впливає на якість перевірок?

Безумовно: чим більший досвід, тим краще та якісніше проводиться перевірка. Але хочу зауважити, що невірно орієнтуватися на стаж поліграфолога. Потрібно орієнтуватися на кількість перевірок. Можна за 10 років провести 20 перевірок, а можна за рік 500. У мене більше 8 тисяч! Я вже розслідував усе, що тільки можна, і бачив абсолютно різні випадки.

– Як дорого коштує така перевірка?

Усе відносно, але цю перевірку може дозволити собі будь-яка людина. Ціна перевірки в середньому 3000 гривень. І це ціна за правду, ваш спокій та щастя. Це як вартість МРТ обстеження. І повірте, це значно дешевше, ніж ходити до ворожок. Люди після крадіжки, наприклад, обійдуть декількох ворожок, викинуть багато грошей, а відповіді так і не отримують –  лише припущення. Потім приходять до мене і кажуть: “ви –  наша остання надія”. І ось, після перевірок, замовник точно знає правду. Навіть викрадене можна повернути.

– Дійсно можна повернути?

Авжеж! Для цього перевірка і проводиться. Якісна перевірка це не просто сказати, що особа причетна до злочину, це розкрити цей злочин, з’ясувати, як відбувалась крадіжка. Яка мета цієї крадіжки, яка роль респондента в цьому злочині (тобто, чи він є замовником, чи співучасником, чи інформатором), де перебуває викрадене зараз, – коли є відповіді на ці питання, тоді злочин розкрито.

– Наскільки правдивими є такі перевірки?

Я кажу, що це 95%. Завжди залишається декілька відсотків на похибки. 100% ніхто просто не має права давати. Але з практики, все залежить від досвідченості поліграфолога, від обладнання, на якому він працює, та найголовніше за якою методикою він проводить дослідження.

– Чи можна обманути поліграф?

Ні. Поліграф це апарат, такий самий як МРТ чи УЗІ. Можна обманути недосвіченого поліграфолога, а поліграф обманути неможливо.

– В Інтернеті є багато інформації про те, як обманути поліграф. Що скажете на це?

Цю інформацію пишуть самі поліграфологи. Так: коли респондент вчиняє протидію, ми одразу це бачимо, і не важливо, що саме він робить. Ми розуміємо, що ось він наш злодій.

– На поліграфі можна дослідити абсолютно будь-які питання?

Так. Окрім почуттів та майбутнього. А наміри, які вже сформовані в голові, і цілі респондента дослідити можна. Наприклад, “Чи влаштовуєтеся ви на посаду з метою викрадення конфіденційної інформації?”. Ось це вже сформована дія. Це дослідити можна. А питання майбутнього, на кшталт “Чи ви коли-небудь будете скоювати крадіжки?” – є недоречним, оскільки особа сама не знає, що вона буде робити в майбутньому. Поліграф не ворожка, він фіксує факти!

– А у скількох країнах світу використовують поліграф?

У понад 100. Усі розвинуті країни вже дуже давно використовують поліграф. І в багатьох країнах він є частково обов’язковим на державному законодавчому рівні. Але хочу зазначити, що перевірку на поліграфі можна проводити тільки з добровільної згоди респондента. Змусити пройти перевірку ніхто не може. Тому і в державних слідчих органах він є добровільним. Злочинець відмовився пройти перевірку злочин залишився нерозкритим. І змусити ніхто не може. Тому працює слідча група, яка намагається розкрити злочин іншими способами.

Щоб ви сказали тим, хто хотів би скористатися послугами поліграфа, але сумнівається?

Запам’ятайте: кожен має право на правду, і ви в тому числі. Не варто турбуватись про те, що хтось на вашу пропозицію пройти перевірку, може образитись. Пам’ятайте, що ви маєте право знати істину. І людина якій нічого приховувати, яка не вчиняла злочин, не боїться перевірки. Знайте правду та живіть спокійно!

Якщо вам знадобиться перевірка на поліграфі, інформація  за телефонами: (098) 015 00 88, (093) 037 00 88, або на сайті detectorlzhi.com.ua

Головне ілюстративне фото – jankarizone.com