«Покоління вільних»: як на Вінниччині відбулися змагання зі скелелазіння. ФОТО

11:15
Автор: Ірина Богачук
Become a Patron!

25 січня на базі Вінницько-Хутірського навчально-виховного комплексу змагалися більше 240 спортсменів віком 6 – 18 років. Тут обладнано найбільший в області шкільний скеледром.

Поборотися за перемогу приїхали з різних районів Вінниччини. Дітей супроводжували тренери, батьки й друзі, тому у залі створили імпровізований майданчик для груп підтримки. А оцінювали майстерність учасників 20 досвідчених представників спортивних клубів регіону. Самі ж змагання носять назву “Покоління вільних”, адже всі його учасники народжені вже в незалежній Україні.

 

Ініціатор проведення змагань – Євген Уманець, учитель Вінницько-Хутірського НВК, керівник гуртків Вінницького обласного центру туризму, спорту, краєзнавства та екскурсій, голова ГО «Туристська молодь». Він зазначає:

«Скелелазіння – дуже гармонійний вид спорту. Багатьом дітям постійно хочеться видертися кудись нагору. Батьки стримують їх. І це правильно, бо можна впасти. Земля тягне вниз. Та влаштувавши надійну страховку, можна долати неприступні стіни».

 

Пан Євген додає, що скелелазіння ще й дозволяє бути економними в порівнянні з іншими видами спорту, адже його обслуговування не потребує значних затрат, зате користі приносить вдосталь. «Розвивається наполегливість, покращується фізична форма, збільшується сила, витривалість і головне – зникає страх. Не тільки висоти», – додає пан Євген.

Перед тим, як запросити першого учасника на скеледром, тренери показують майстер-клас, перевіряють страховку, розповідають про особливості дистанцій і бажають успіху. Змагання стартують. Діти рвучко, впевнено просуваються по штучній споруді. Кожна пройдена зачіпка додає один бал до їхнього результату. Ті, хто повністю пройде дистанцію, матимуть другий тур – змагання на швидкість.

Одинадцятикласник Роман доволі швидко дістався вершини, хоч на скеледромі в цьому році – вперше. Каже, що взагалі займається туризмом з 5 класу. Надалі планує пов’язати життя з IT-сферою, та практикувати скелелазіння теж продовжить.

Тренер Валерій Лескаускас разом із дружиною Антоніною супроводжують 13 вихованців Могилів-Подільського спортивно-туристичного клубу «Еверест». Засновником і директором закладу є сам пан Валерій, який присвятив тренерській діяльності більше 20 років. Пані Антоніна пояснює: «Пізнавши задоволення, яке приносить туризм хоча б один раз, більше не відмовишся від нього ніколи».

До старту готується одна з наймолодших учасниць – Маргарита. Це її перші змагання зі скелелазіння. Каже, що не хвилюється, бо активно тренувалася впродовж місяця. Очевидно, це невеликий термін для підготовки, але завдяки своїй наполегливості, дівчинка здолала третину дистанції.

 

Поруч із Маргаритою налаштовується підкоряти стіну Ангеліна. Їй – 8 років. Досвіду в цьому виді спорту має понад рік. Ділиться, що скелелазіння – улюблене заняття. «Я тренуюся всюди: лажу по каміннях і деревах. Коли почала ходити на гурток, стала менше падати», – додає й посміхається  учасниця.

Туристичний клуб «Гермес» представляють 20 учасників із сіл Агрономічне, Якушинці, Бохоники. Тренер Микола Добровольський наголошує: головна перевага скелелазіння полягає в тому, що ним можна зацікавити дітей. «Необхідно відривати їх від гаджетів і розвивати спритність, силу, витривалість, гнучкість. У цьому допомагають різні види туризму. Більше того, вони покращують і мислення».

Методист Вінницького обласного центру туризму, спорту, краєзнавства та екскурсій Павло Голуб веде гурток у Вінницькому технічному коледжі. Нині допомагає з організацією заходу й розповідає, що скелелазіння стає дедалі популярнішим серед молоді: «Із 2020 року цей вид спорту стає олімпійським. Відтак, маємо більше перспектив і планів на майбутнє».

«Це особисті змагання. Тож представники кожного спортивного клубу поїхали з перемогами. Звісно, краще виступили команди, які мають власні гарні скеледроми», – підсумовує організатор Євген Уманець.