Публікації за датами

  • 13 Травня/ 13:12

    Vinnytsia

    Публікація13.05.1913:12

    Автор:Vежа

    Подільський «Щедрик» проти московського «побєдобєсія»: зіткнення культур у Празі. ВІДЕО

Перший день світового турне українського хорового колективу – аналогу Української хорової капели 1919 року, яка подарувала світу найвідомішу різдвяну пісню “Щедрик” – відбувся у столиці Чехії Праги. І відразу – зустріч з “русскім міром”.

Про початок міжнародних гастролей капели, що популяризує українську музику та подільський “Щедрик” зокрема, йдеться в сюжеті ТСН. Капела рушила світом як і капела Кошиця 100 років тому і 11 травня відбувся перший її концерт у Чехії. Напередодні ж музиканти влаштували флешмоб просто неба в центрі Праги на площі перед президентським палацом.

“Сто років тому саме капела Кошиця показала світові – Україна існує і це – не росія. Співають під прапорами України, Чехії та Євросоюзу. Однак пісню намагаються перекричати: за 200 метрів іде репетиція російського хору “Турецького”, – йдеться в сюжеті.

Хористи доспівують та відходять туди, де тихіше. Їм дякують слухачі.

– Це було магічно, чудово співали, так круто було! – говорить турист Франциско Вуле
– А ви впізнали цю пісню?
– Ні, не впізнав.
– Це ж Carol of the Bell, – підказує журналістка і починає знову наспівувати мотив. Лише тоді іноземець, здається, згадує пісню.

Посол України в Чехії Євген Перебийніс не приховує свого задоволення акцією та говорить, що сьогодні більшість туристів, які почули український “Щедрик”, мабуть вперше дізналися, що це саме українська мелодія. Що ж до російського хору навпроти, посол запевнив, що це – “співпадіння”.

Зрештою хор рушає до Оперного театру: саме у ньому 10 травня 1919 року під час відкритої репетиції вперше в Європі лунав “Щедрик” в обробці Миколи Леонтовича.

Сучасна капела відтворює тур сторічної давності, Прага – перша у турі. хористи кажуть – щасливі розказувати про Україну усі разом.

“Хотят ли русские войны”?

Тим часом на російській сцені перед Празьким градом – розпал “побєдобєсія” з приводу 9 травня. На площі комуністичні прапори та багато георгіївських стрічок. Присутні на площі росіяни п’ють і танцюють, а ще вимагають, аби журналісти спілкувалися з ними виключно російською мовою. Звісно, заперечують присутність російських військ в Україні. В цей час на сцені звучить пісня з риторичним запитанням “Хотят ли русские войны”?

Знімальна група зустрічає етнічну українку Тетяну, яка мешкає в Празі вже 20 років. Вона прийшла на російський концерт із цікавості, адже не вірила, що таке взагалі можливо в її місті.

– Це відкрита пропаганда. В європі зовсім інше ставлення до 9 травня. По-перше, його тут відзначають 8-го травня. І це не свято, це траур.

Нагадаємо, що головною композицією в репертуарі капели 100 років тому був твір “Щедрик” в обробці композитора з Поділля Миколи Леонтовича. Саме завдяки хористам вже в Нью Йорку “Щедрик” почув майбутній автор Carol of the Bell, переробивши мелодію на американський лад та зробивши з неї найвідомішу різдвяну мелодію в світі.

Українська республіканська капела створена 16 січня 1919 року в Києві музичним відділом Міністерства освіти УНР за дорученням голови Директорії Симона Петлюри, для популяризації української музичної культури за кордоном. Затверджена окремим законом УНР 25 січня 1919. Головним меценатом капели був Симон Петлюра.

24 березня 1919 року «Українська республіканська капела» вирушила на гастролі за кордон. Капела складалася 77 осіб (за іншими даними — 83).  До кінця липня 1920 року капела концертувала з великим успіхом у країнах Європи — у Чехословаччині, Австрії, Швейцарії, Франції, Бельгії, Голландії, Англії й Німеччині, там таки в Берліні перестала існувати. Згодом група під керівництвом Юрія Кириченка концертувала в Іспанії, Франції, Алжирі, Тунісі, після цього із її співаків утворились різні хорові організації.

Основна частина під проводом О. Кошиця, переїхавши через ЧСР до Польщі, створила у Варшаві Український національний хор і зимою 1921 розпочала турне Іспанією, Францією, Бельгією, Німеччиною. У вересні 1922 року Український національний хор на запрошення імпресаріо Макса Рабінова вирушив на гастролі до США, де й залишилася.

Американський тур Українського національного хору розпочався 5 жовтня 1922 року в престижному концертному залі Карнеґі-Гол. У США від жовтня 1922 до березня 1923 дала 138 концертів, а згодом у Бразилії, Аргентині, Уругваї, на Кубі близько 900 концертів. Зі складом капели концертував й Ординський Петро. 1924 Український національний хор, виховавши десятки музичних діячів і диригентів, перестав існувати.

Читайте також:

Робот Софія у Києві розповіла Гройсману про “Щедрик”. ВІДЕО

Тут народився «Щедрик»: музей «українського Баха» на Вінниччині. ФОТОРЕПОРТАЖ

 

Вікіпедія

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Vежа
Адміністрація сайту

Дякуємо!

Тепер редактори знають.