-
05 Липня/ 11:24Місця
Публікація05.07.1811:24
“Почуй та торкнися історії”: вінницькі активісти збирають кошти, щоб зробити доступним музей
Ініціатори проекту із громадської організації «Хвиля життя» за підтримки Вінницького краєзнавчого музею» та фонду «Відродження» планують адаптувати музейні експонати для людей з інвалідністю по зору, надаючи можливість доторкнутися до об’єктів та почути детальний опис.
З проектом «Почуй та торкнися історії» команда вже виграла грант від фонду «Відродження» та отримати його вони зможуть лише при повному фінансуванні частини витрат на платформі «Спільнокошт». Сума, якщо порівнювати з багатьма іншими проектами, не велика- всього 75 000 гривень (наразі зібрано лише 4100).
– У країнах ЄС створені відповідні умови для того, щоб незряча людина відчувала себе впевнено, самостійно та комфортно. Зокрема існують окремі туристичні програми, адаптовані музейні екскурсії, працюють спеціальні агенції тощо. В Україні, завдяки зусиллям небайдужих людей та громадських організацій вже є пішохідні екскурсії для незрячих, але повноцінне відвідування музеїв майже неможливе, – зазначають в описі проекту «Почуй та торкнися історії».
Ініцаторка проекту, громадська активістка та членкиня ГО «Хвиля життя» Оксана Войтко розповіла, що на створення проекту її підштовхнули спогади про відвідування музею у 2012 році з групою учнів. Саме тоді вона зрозуміла, як важливо повністю розуміти як виглядають історичні та культурні об’єкти.
– Дуже хотілося торкнутися стародавнього великого глечика, та коли руками потяглася до нього, отримала суворе зауваження із забороною торкатися до усіх предметів експозиції, – говорить Оксана.
Головною проблемою на думку Оксани є те, що не можна торкатися експонатів, тому що вони зберігаються в певному температурному режимі, обробляються спеціальними розчинами, є крихкими. Крім того, гіди під час екскурсій не звертають увагу на речі, які для незрячого є важливими, бо їм не спадає на думку, що об’єкти є недоступними для тих, хто сприймає світ на дотик, слух, нюх.
Для вирішення цих проблем ініціатори проекту хочуть адаптувати музейні екскурсії для людей з інвалідністю по зору, надаючи можливість доторкнутися до об’єктів та почути детальний їх опис.
Директор Вінницького обласного краєзнавчого музею, Катерина Висоцька, підтримала дану ініціативу:
– Проект дуже цікавий, працівники з радістю долучаться до реалізації. Музей зробить свій вклад. Частина фондів буде детально переглянута та до тематичних екскурсій для людей з вадами зору, буде долучено експонати, які є аналогами пам’яток: одяг, кольчуги, посудини, зразки вишивок.
Команда проекту планує двічі на місяць влаштовувати адаптовані екскурсії для незрячих та слабозрячих людей, які приїздять у Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля» з усіх областей.
Всього планується створення десяти тематичних програм для груп із 5-15 осіб. Триватимуть подібні екскурсії майже цілий день, а допомагатимуть у їх проведенні волонтери та спеціально підготовлені екскурсоводи.
Реалізація проекту матиме такі етапи:
– Сканування 10-ти музейних експонатів та виготовлення їх 3D – моделей.
– Створення тифлокоментарів (тифлокоментар – стислий опис візуальної частини, складений за відповідними правилами).
– Розробка 12-ти тематичних програм та безпосередньо проведення екскурсій.
– Придбання аудіоапаратури для прослуховування тифлокоментарів незрячими відвідувачами.
– Підготовка музейного довідника для незрячих, надрукованого шрифтом Брайля та у форматі аудіокниги.
- Здобутий досвід буде переданий й іншим музеям, а також використаний для покращення екскурсії для незрячих людей у різних містах України. Таким чином, завдяки нашому проекту, люди із інвалідністю по зору отримають відчуття комфорту та турботи суспільства. А міста стануть туристично привабливими для вразливих категорій населення, – пишуть організатори.
ЩО ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО?
Для адаптації музейних екскурсій для незрячих і слабкозорих потрібно замовити послуги сканування музейних експонатів (це має право робити лише реставратор). Далі відскановані 3-D моделі будуть надруковані у прийнятному розмірі. Багато часу й зусиль потрібно для написання та озвучення тифлокоментарів. Також необхідно придбати аудіоапаратуру для прослуховування відвідувачами інформації гіда. Незважаючи на те, що частина заходів проекту реалізується волонтерами, нам необхідна підтримка від небайдужих людей та меценатів.
- Наш проект переміг у конкурсі «Культура. Спільнота» від Міжнародного фонду «Відродження». Фонд готовий дофінансувати проект за умови збору коштів в розмірі 100% на платформі BIGGGGIDEA. Тому ваша підтримка дуже необхідна для реалізації наших задумів, – пишуть ініціатори.
Дирекція Вінницького обласного краєзнавчого музею перегляне частину фондів та надасть для тематичних екскурсій ті експонати, які є аналогами пам’яток, до яких можна доторкнутися: одяг, кольчуги, посудини, зразки вишивок, тощо.
НА ЩО ПОТРІБНІ КОШТИ?
Кошти від краудфандінгу на BIGGGGIDEA:
Створення тифлокоментарів – 3000 гривень.
Аудіозапис екскурсій з тифлокоментарями – 9000 гривень.
Виготовлення 3D – моделей – 43 000 гривень.
Придбання комплектів радіогідів – 7600 гривень.
Виготовлення сувенірів – 4900 гривень.
Адміністративні та організаційні витрати – 7500 гривень.
Кошти від дофінансування фондом “Відродження”:
Випуск музейного довідника шрифтом Брайля – 30 000 гривень.
Підставки та освітлення для копій моделей – 20 000 гривень.
Проведення тренінгів для працівників музейних установ – 8000 гривень.
Обладнання для допомоги в орієнтуванні в приміщеннях – 6000 гривень.
Гонорари науковцям-гідам – 5000 гривень.
Транспортні витрати – 4000 гривень
Інші витрати – 2000 гривень
Підтримати проект можна ТУТ.
Читайте також: Відчути себе незрячим: вінницькі студенти перевірили місто на доступність для людей з інвалідністю. ФОТОРЕПОРТАЖ
Читайте також:
У пам'ять про загиблого захисника з Вінниці Андрія «Воробʼя» триває збір коштів для його підрозділу
Дякуємо!
Тепер редактори знають.