Підсумки DocuDays UA-2017: кінофестиваль зібрав аншлаг у Ямполі та запам’ятався «тишею»

18:44
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

Оновлено: 15 Січня 2018, в 09:54

Під час фестивалю документального кіно про права людини у Вінниці глядачам показали близько 20 стрічок. Загалом покази відбулися у восьми районах області й вперше  DocuDays UA побував у Ямполі з аншлагом у близько 70 глядачів, адже наразі масовим фестиваль ні у Вінниці, ні в регіоні назвати не можна. 

Сьогодні, 12 січня, організатори DocuDays UA в області підбивали підсумки вже чотирнадцятого за рахунком мандрівного фестивалю документального кіно про права. Хоча для Вінниччини – це був десятий ювілейний, відтоді як фестиваль вперше тут розпочався.

Чим запам’ятався міжнародний фестиваль  документального кіно про права на Вінниччині спочатку розповів регіональний партнер Андрій Сільченко:

  • Фестиваль росте, з’являються нові люди, які приходять на перегляди, змінюється рівень дискусій, – каже пан Сільченко.

Загалом спікери відзначають, що якщо раніше доводилося «полювати»  за глядачами, і були покази, де всього було лише двоє, то ситуація навіть змінюється, є люди, які вже відстежують новини про фестиваль та розклад показів.  Хоча  загалом назвати масовим мандрівний фестиваль організатори не можуть.

  • DocuDays на Вінниччині відкрив нову локацію: ми вперше приїхали в Ямпіль. Там показували фільм «Війна химер» і це було дуже круто. Це було в кінотеатрі «Ювілейний». Я не знаю чи треба казати для преси, що там було дуже холодно. Але реакція людей… Люди після перегляду спочатку мовчали, потім офіційно оголосили хвилину мовчання, а вже потім почали обговорення.

Про емоційність і найбільші «відгуки» та реакцію вінничан на цей українській фільм про війну і стосунки підтвердила і регіональна представниця фестивалю Оксана Яцюк:

  • «Війна химер» найбільший відгук – по мовчанню. У Вінниці також було, коли закінчився фільм всі сиділи і мовчали. Настільки це багатоплановий і глибокий фільм.

Нагадаємо, що у Вінниці кінострічки показували протягом грудня 2017-го року в різних локаціях, зокрема в книгарні «Є».  Заклад, як майданчик для кінопоказів та після показових дискусій долучається до DocuDays UA уже четвертий рік. Минулорічна аудиторія теж часто вражала – 35-40 глядачів.

Загалом тут переглядали стрічки різної тематики, де можна було побачити, наприклад, глобальну проблему торгівлею китами і боротьбу жителів за громадський простір. Цікаво, що останній символічний для Вінниці, особливо на фоні активних обговорень в інтернеті, що будуватимуть на Соборній, 29. Про це, а також про турецький фільм «Audience Emancipated: Боротьба за кінотеатр «Емек» і дискусію «Кому належить міський простір: Вінниця» в рамках фестивалю розповів менеджер з комунікацій книгарні «Є» Олександр Вешелені:

  • Це був чи не перший прецедент не формального громадського обговорення за законодавчими нормами, а живого формату розмови на широку загальну тему.

На думку Олександра, дискусія про громадський простір міста – ще раз підтвердила необхідність проведення таких обговорень, зокрема створення майданчиків для урбан-зустрічей.

А ще DocuDays UA-2017 на Вінниччині відзначився тим, що у Вінниці долучилися до підписання листа за права людини до Amnesty International, а в Хмільнику за кошти з районного бюджету для вчителів видали посібники про права людини.

Спікери наголошують, що фестиваль – прекрасна платформа для дискусій, «пігулка від сірості» і сподіваються, що з часом грудень у вінничан асоціюватиметься саме з цим кінофестивалем.

  • Що ви робите в грудні? Дивитесь фільми про права людини, – проговорює як рекламний слоган пані Оксана про реакцію вінничан на щорічні грудневі мандрівні DocuDays UA покази.

А ще регіональні представники сподіваються, що 2018-й рік для фестивалю видасться ще кращим і анонсують деякі плани: розробити мапу, за допомогою якої глядачі знатимуть в який день і на якій локації відбуватимуться покази та які саме.

Фото автора, zmist.pl.ua