Перезавантаження “Хіміка”: як дві сотні людей спільно вирішували долю парку. ФОТО

10:57
Автор: admin
Become a Patron!

10 квітня у Вінниці розпочався перший етап відкритого обговорення про майбутнє парку «Хімік».

Довгоочікувана весняна погода дозволила зібрати усіх зацікавлених вінничан просто неба прямо на території парку. Імпровізовану сцену розташували біля розбитого бетонного фонтану – символу занепаду «Хіміка».

Цього дня тут зібралося близько двох сотень містян: прийти до парку на 18:00 людей закликали вінницькі урбаністи з «Інституту розвитку міст». Їхня мета – дізнатися побажання мешканців про те, яким саме вони хочуть бачити оновлений парк у власному районі.

Громадські обговорення оновлення парку «Хімік» організували згідно з рішенням міськради від 30 березня: саме тоді й ухвалили створити повноцінний парк на території парку занедбаного. Саме ж обговорення відбудуться в кілька етапів:

– На початку під час публічних зустрічей буде вивчена думка мешканців про сучасний «Хімік» та їхні побажання щодо майбутнього парку.

– За тим отримана інформація буде опрацьована експертами-урбаністами. Вони ж розроблять концепцію оновлення парку на основі побажань громади.

– Після цього випрацювана концепція буде презентована мешканцям.

– Коли буде досягнуто консенсусне рішення – почнеться практична реалізація проекту перетворення «Хіміка».

Що пропонують мешканці

Надвечір вівторка в парку зібралися пенсіонери та пенсіонерки, маса молодих матусь з дітьми, собачники та велосипедисти, і навіть трохи підлітків зі студентами. У кожного з них була своя думка, що передусім потрібно зробити у новому парку. Для того, аби пропозиції приймались швидше, організатори обговорень розсадили всіх за столи та запропонували на папері відобразити свої ідеї. А ще – визначити сильні та слабкі сторони цього парку.

Як наслідок, вже за півгодини, без гучних дискусій та суперечок, відразу кілька «різношерстих» груп напрацювали масу конкретних пропозицій. Важливо, що в основних моментах думка усіх відвідувачів парку збігалася: зокрема, що стосується необхідності облаштувати тут освітлення та пристойні пішохідні та велодоріжки, а також вбиральні.

За тим оцінка людьми цієї території та побажання щодо «ревіталізації» парку були оприлюднені на фліпчартах та озвучені на загал.

Як з’ясувалося, у новому парку люди передусім хочуть:

  • гарного освітлення,
  • нових доріжок: як пішохідних так і велосипедних,
  • громадських вбиралень
  • відновленого фонтану
  • відеонагляду
  • безпечних ігрових майданчиків для дітей
  • тренажерів (в т.ч. й інклюзивних)
  • омолодження дерева
  • майданчика для катання на роликах
  • майданчика для вигулу тварин

До речі, власники тварин були представлені досить широко: вони наголошували, що прагнуть створення повноцінного майданчику для вигулу собак, «а не такий як в парку Дружби народів».  Водночас пенсіонери просили омолодження дерев, бесідки для гри в шахи, а також доріг поруч з «Хіміком». Були й специфічні побажання, на кшталт створення скелелазного стенду, відновлення басейну. А найбільш юний учасник обговорень, хлопець років 12-ти, попросив, аби оновили центральну вхідну арку.

 

Хто проти і що буде з церквою?

Серед учасників обговорень були й такі, хто засуджував сам факт зборів та намагався прямо на місці прийняти якесь рішення шляхом підняття рук. Дехто прямо на місці пропонував «вирішити питання з церквою», можливість будівництва якої тут передбачав один з проектів реконструкції «Хіміку». Питання підігрівалося ще й тим, що напередодні в парку хтось підпалив дерев’яний православний хрест. Хрест вистояв, але дещо обгорів.

Переважна більшість присутніх 10 квітня висловились категорично проти наявності в парку будь-якої церкви без огляду на патріархат: дехто навіть пропонував зафіксувати це шляхом голосування. Були й прибічники будівництва культової споруди, однак кількісно цього вечора сили були нерівні. На диво, на обговорення не прийшли й самі церковники, хоча за словами організаторів заходу, їх окремо запрошували.

Що ж до церкви – як і до будь-яких інших вірогідних об’єктів у парку – працівники «Інституту розвитку міст»- застосовували універсальну логіку: про те, що всі суперечливі моменти громада та зацікавлені сторони мають вирішувати шляхом компромісу та консенсусу. Звісно, кожен це розумів по своєму.

– Думки всіх зацікавлених вінничан ми будемо вивчати не лише опитуванням, але й глибинними інтерв’ю. Ми свідомо зробили це обговорення в кілька етапів, аби отримати на просто зріз ситуації на даний момент, а сформовану громадську думку про майбутнє парку. Сьогодні ми поставили запитання і люди мають змогу подумати над відповідями, аби пізніше в них була сформована виважена думка про майбутнє свого парку – пояснює суть такої форми спілкування з мешканцями району директорка КП “Інститут розвитку міст” Аліна Дяченко.

Перший етап обговорень про «Хімік» у самому «Хіміку» завершився рівно о 20:00. Наприкінці зустрічі його учасники подякували волонтерам, котрі допомогли організувати захід, серед яких, до речі, були й самі мешканці району. А також анонсували наступний етап: експертну зустріч, котра відбудеться 11 квітня о 15:00 в Хабі на вул. Пушкіна, 11.

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.