Поки у більшості країни ще триває підрахунок голосів після виборів 25 жовтня, багатьом кандидатам – зокрема і вінницьким – вже відомо, чи отримали вони омріяний депутатський мандат. Ми вирішили запитати у найбільш яскравих кандидатів у депутати до Вінницької міської ради про їхні враження від цьогорічних виборчих перегонів.
Зокрема цікавилися, що їх здивувало і з якими труднощами довелося зіткнутися особисто; як оцінюють результати голосування за міського голову і за партії, які проходять у міську раду. Основним критерієм для нас були не стільки партії, як медійність і впізнаваність кандидатів у депутати Вінницької міської ради, не залежно від того, чи достатню кількість голосів вони набрали.
Тож ми звернулися до кандидатів і кандидаток Світлани Ярової, Віталія Плясовиці, Андрія Гайдая, Миколи Філонова та Віктора Бронюка, Діани Подолянчук, Богдана Галайка, Андрія Піжевського, Богдана Куценка і Олени Верлан-Кульшенко, аби вони поділилися власними враженнями від перебігу та результатів цьогорічних місцевих виборів.
Нагадаємо, що до Вінницької міської ради балотувалося 737 кандидатів у депутати від 18 партій, але потраплять близько 53 від “Української стратегії Гройсмана”, “Європейської солідарності”, “Слуги Народу” та проросійської ОПЗЖ. Як розподілять депутатські мандати у новому складі Вінницької міськради, читайте і дивіться за ЦИМ посиланням.
Далі – пряма мова кандидатів про засилля “чорнухи”, радикалізацію прокремлівських проектів, несподівані зізнання і навіть привітання з перемогою своїх конкурентів.
Світлана Ярова
Балотувалась від партії “Українська стратегія Гройсмана”. Фото – з архіву Vежі
– Це була дуже насичена кампанія. І Слава Богу вона вже завершилась. Стільки перевтілень з друзів на опонентів і такої швидкої зміни цінностей деяких людей, я ще не бачила. Але за цим було цікаво спостерігати. І всі ці креативи в соціальних мережах… це щось!
– Три тижні передвиборчої кампанії з чотирьох можливих я пролежала на лікарняному ліжку. Але це не завадило мені набрати необхідну кількість голосів і п’ять років активного депутатства принесли підтримку вінничан. Я беззаперечно отримала не тільки прохід по партійному списку, але і вихід з округу за кількістю голосів. Це приємно. Тому дякую всім за таку високу оцінку моєї роботи. Тепер я зобов’язана ще 5 років працювати разом з вінничанами над тим, щоб наше місто щороку ставало кращою версією себе…
Моя публічна діяльність буде ділитись на три частини: 1) допомагатиму мешканцям мого округу в їхніх питаннях; 2) продовжу створювати у Вінниці конкурентні умови для самореалізації молоді; 3) я зацікавлена продовжувати розвиток фестивального руху – хочу бачити Вінницю столицею гастрофестивалів східної Європи.
VЕЖА: Як Ви оцінюєте результати цих виборів?
– Перший результат – це явка громадян. Частина людей захворіла, частина – на самоізоляції, частина не пішла на дільниці через страх заразитись. Явка на виборах 2020 – це ще один сигнал до запровадження можливості електронного голосування. Другий результат – це якість організації. Коли була на дільницях, бачила що людям було важко розібратись в бюлетенях… Зокрема, багато голосуючих залишали цифру з кандидатом від партії, але не ставили галочку в клітинці поруч. Таких бюлетенів було дуже багато, і всі вони відповідно до закону були визнані недійсними.
– І третє – ми бачимо позитивну оцінку діяльності міського голови та партії “Українська стратегія Гройсмана” не тільки мешканцями міста, але й району та області. На мою думку, важливою причиною є зрозуміла людям програма партії, наявність інклюзивної стратегії “Вінниччина 3.0”, а також відчуття людей, що ця політична партія здатна якісно змінити їхнє життя. Результат [виборів мера теж] абсолютно закономірний і зрозумілий. Сергій Анатолійович – дійсно один із найефективніших city-менеджерів. Про це кажу не тільки я, а й ряд експертів з громадського сектору та з незалежних міжнародних організацій. Тому терпіння йому та наснаги до нових звершень.
Віталій Плясовиця
Балотувався від партії “Слуга Народу”. Фото – facebook.com/plyasovitsavitaliy
– Досить адекватна передвиборча кампанія. Звісно, на деяких кандидатів довелося подивитися по-новому, тому що в житті я знав їх іншими, серйознішими людьми, і не очікував такої… креативності. Що здивувало – засилля “чорнухи” від окремих персон на адресу опонентів. Все-таки краще говорити про свої можливості та досягнення, ніж шукати винних. Приємно, що особисто мене не чіпали. Можливо якраз тому, що “чорнуха” – не мій стиль поведінки як в житті, так і під час передвиборчої кампанії. Найскладнішим було переконати людей прийти на зустріч з кандидатом. Знав, звісно, що люди розчаровані, та не очікував, що настільки. Вперше довелося так багато ходити по рідній Вишеньці/Слов’янці – в деяких районах побував по три-чотири рази.
– Результати виборів, за великим рахунком, очікувані. Потужно спрацювала команда “УСГ” – віддаю належне. Проте не можу не відзначити, що не всі їхні кандидати активно працювали під час виборчої кампанії. Були й ті, хто лінувався, сподіваючись пройти “на крилах партії”. І деяким це навіть вдалося. Здивований високим результатом ОПЗЖ. Але, мабуть, це логічний процес формування опозиційної сили. Що стосується “Слуги Народу”, то, звісно, ми очікували вищих відсотків. Як і явку виборців.
– Результати голосування за міського голову очікувані. Сподіваюсь, Сергію Моргунову вдасться не лише продовжити попередню стратегію розвитку міста, а й вирішити найближчим часом бодай 2-3 найболючіших для міста питання. Як то проблема очисних споруд, якості водопровідної води та заторів.
Микола Філонов
Балотувався від “Партії вінничан”. Фото – з архіву Vежі
– Найбільше здивував тотальний рівень зневіри людей у владі та в політиках. Ми розуміли, що він високий, але не настільки. Провідні соціологічні компанії давали “Партії Вінничан” прохідний бар’єр до місцевих рад. Але здебільшого наш виборець (молодь і середній вік) не прийшов на дільниці. Це саме та категорія, яка на останніх президентських та парламентських виборах повірила у зміни та новій владі. Змін не сталось – зневіра та апатія зросла в рази. Висновки – на наступних виборах мобілізувати нашого виборця. З цим ми не впорались, але знаємо як виправити.
– Ми провели гідну, змістовну і чисту та позитивну кампанію, яка базувалась на ідеях і чіткій програмі дій, а не на пустих обіцянках і скупці голосів. Нас помітили і запам’ятали по області та на загальнонаціональному рівні. Наші кандидати балотувались до 7 міських рад (до 4 пройшли) та у 3 районні ради (проходимо в одну, або дві). Це дуже гарний старт для партії, якій всього декілька місяців і величезний аванс довіри до нашої команди. По міській Вінницькій раді результатів ще не розуміємо, але ми точно увійшли в ТОП-6 партій з 18, які брали участь.
– Наша партія після виборів лише починає працювати – це принципові речі для нас. Нас дійсно не цікавили вибори заради виборів і мандати заради особистого соціального статусу. Корисні речі можна робити і без політики, і без мандатів… Зараз у нас координатори по 7 районах. За рік-два сформуємо потужні осередки в кожному районі та ОТГ області. Включаємось в роботу по кожній громаді Вінниччини та готуємо фаховий кадровий резерв “Партії Вінничан” до перемоги на наступних виборах.
Щодо результатів виборів на посаду голови Вінницької міської ОТГ, Микола Філонов відповів, так:
– На мою думку, вони здебільшого закономірні. В місті об’єктивно стан речей набагато кращий ніж по всій області… Є результати роботи – є довіра і підтримка вінничан.
Віктор Бронюк
Балотувався від “Партії вінничан”. Фото – з архіву Vежі
– Всі ці роки, що я займався основною діяльністю (працював у шоу-бізнесі), я активно працював у громадському секторі, очолював благодійний фонд “Подільська громада”… Як громадянин я беру участь в багатьох соціальних проектах і напрямках. І, скажімо, питання походу в міську-обласну раду для мене не було головним. Мені було це більше цікаво з точки зору створення платформи для небайдужих громадян, які хочуть взяти участь у політичному процесі… Так, наша політична сила не пройшла ні в міську раду, ні в обласну, хоча мала усі передумови. Але варто робити висновки, треба допрацьовувати, щоб в майбутньому точно взяти перемогу. В будь-якому випадку я не вважаю це програшем, і на сьогоднішній день не бачу передумов не працювати з цими людьми далі.
VЕЖА: Як Ви оцінюєте результати виборів щодо інших партій, які проходять у міську раду?
– Якщо ми говоримо за ті сили, які дійсно якісно працювали у попередню каденцію, вони здобули підтримку максимальну. Мається на увазі політична сила Гройсмана. А якщо говоримо про “ОПЗЖ”, то я не розумію, як на сьомому році війни люди все-одно підтримують проросійські сили.
– Також по багатьох районах Вінницької області перемогла “гречка”, перемогли гроші. Тобто, ми хочемо змін якісних, але ми не готові змінюватися. Знаєте, от є таке споконвічне наше бажання чи то мрія, що прилетить чарівник на блакитному вертольоті і все за нас зробить. Люди обирають на їхній погляд таких чарівників, як було на останніх президентських виборах, і зрештою розчаровуються. Тому що до цих пір не можуть осягнути і зрозуміти, що багато що залежить від них самих… А це – місцеві вибори, і треба розуміти: хочеш якихось якісних змін – долучайся до них, роби ці зміни і тоді вони відбудуться. Інакше нічого не буде.
Діана Подолянчук
Балотувалась від партії “Слуга Народу”. Фото Діани Подолянчук.
– Я громадський діяч, волонтер, аспірант ВДПУ та автор соціально-благодійних проектів. В певний момент зрозуміла, що все, що нас оточує, так чи інакше пов’язано з політикою, і в цьому році прийняла рішення балотуватись до міської ради, щоб робити наше місто кращим. Кампанія була складною, насиченою, та водночас надихаючою.
– Найбільші труднощі для мене це перше – відсутність можливості бути самовисуванцем, і друге – низька явка (особливо засмутила явка серед молоді)… Плюс не всі виборці розібрались, як вірно голосувати. А найбільше здивували (приємно) – це діти. Нещодавно ми відремонтували та оновили дитячий майданчик, а діти вирішили далі займатись питанням благоустрою та створили ініціативу по збору коштів, щоб пофарбувати стіну біля нього.
– Це мій перший досвід як кандидата. І звісно хочеться подякувати усім, хто мене підтримував та голосував! Наразі планую далі працювати на благо нашого міста в соціальній, культурній, спортивній та інклюзивній сферах. В найближчих планах – створити центр розвитку, який матиме на меті творчий та спортивний розвиток дітей та роботу з батьками. Це буде дуже цікавий проєкт!
– Я вітаю Сергія Анатолійовича та партію “УСГ” з перемогами на виборах! Бажаю якомога ефективніше далі працювати на благо нашого міста. А опозиції бажаю те саме – бути ефективними та об’єктивними у своїй діяльності. Всі переможці: і хто пройшов, і хто ні. Головне – щоб наша Вінниця розвивалась надалі.
Богдан Галайко
Балотувався від партії “Свобода”. Фото – з архіву Vежі
– Для мене особисто дуже складно було вибудувати якісно кампанію, тому що вона відбулася в дуже стислі терміни. Особливо коли багато речей були невідомими та приймалися в останню чергу (починаючи від нарізки округів, де потрібно було працювати та спілкуватися з людьми).
– Також можемо говорити про й про те, що завдяки величезним медіаресурсам, хто був присутній в рекламі, той має відповідний результат. В нас набагато скромніші можливості, зокрема медійні. Відповідно ми йшли більше на особисте спілкування з кожним мешканцем. Таким чином, щоб від хати до хати, від українця до українця. На жаль, це потребує більшого часу і більших зусиль, аби був достойніший результат.
– Мені прикро, що “Свобода” не подолала 5%-й бар’єр ні в міській, ні в районній раді. Тому, звісна річ, націоналістів бракуватиме у представницьких органах. Але в нас хороші успіхи в районах області: в Тульчині, в Бершаді, в Чечельнику в Ольгополі…
– Також ми розуміємо, що зараз фактично “Українська стратегія Гройсмана” буде мати монобільшість. Побачимо, наскільки вони вдало скористаються з цього вотуму довіри людей. А результат по виборах мера Вінниці для мене був закономірним: дай бог, щоб Сергій Моргунов з цього скористав і продовжив роботу на користь громади.
– Ну і найважливіше [у цій виборчій кампанії] – це зростання і радикалізація прокремлівських, українофобських проектів. Бачимо це на прикладі Вінниці, де ОПЗЖ за попередніми даними долають 5%-й бар’єр. І це насправді дуже серйозна загроза, як на мене. Водночас, вочевидь і люди мають побачити, зрозуміти, що без дієвої націоналістичної фракції в радах, дуже складно говорити про певні світоглядові та свідомісні речі. Побачимо, як далі буде.
Андрій Гайдай
Балотувався від партії “Свобода”. Фото – facebook.com/agaidai
– Загалом, це моя перша виборча кампанія як кандидата. Я особисто поспілкувався з кількома тисячами людей на вулиці. Підтримало мене декілька сотень, що було би достатньо для отримання депутатського мандату, якби вибори відбувались за старим законом. Тому факт не проходження в раду не вважаю поразкою. Люди мені довірили, отже далі ще з більшою енергією буду займатись тим, чим займався близько 6 років – відстоювати права людей.
– Ця кампанія принесла мені багато досвіду. Оскільки, я не витратив жодної копійки на виборчу кампанію, на відміну від деяких кандидатів, вважаю – це велика перемога для мене, яка на наступних виборах примножиться і принесе ще кращий результат. Я вдячний кожному, хто віддав свій голос особисто за мене та за ВО “Свобода”.
VЕЖА: А як оцінюєте результати виборів? Попередньо у міську раду заходять партії: “УСГ”, “ЄС”, “Слуга Народу” та “ОПЗЖ”? Вони для вас були очікуваними, чи щось здивувало?
– Я Вам відповім коротко: результати виборів – зріз суспільства.
Водночас у дописах на своїй сторінці у Фейсбук Андрій Гайдай більш красномовний. Зокрема в одному з них зазначав, що ці вибори програв не він, а суспільство, в яке він вірив.
Андрій Піжевський
Балотувався від партії “Українська стратегія Гройсмана”. Фото – з архіву Vежі
– Я балотувався вперше, тому були речі, які здивували. Найбільше – це те, що побачив нездорову конкуренцію на округах: коли мої плакати зривали, або заклеювали портретами кандидата від іншої політичної партії. Спочатку це було дивно, а потім навіть смішно, бо ти зранку наклеїш свою інформацію, а в обід приходиш – її знову немає. Це неправильні речі, і так не мало би бути. Тому що десь ми в житті зустрінемося, будуть якісь справи в подальшому – все ж таки всі ми живемо у порівняно невеликому місті й один одного знаємо.
– Друге, що теж трохи смішило – коли чув, як інші кандидати [на зустрічах із виборцями] висловлювали план дій, що вони будуть робити, не розумів, для чого вони це роблять. Враховуючи посаду, на яку ми йдемо (вона зовсім неоплачувана), ми в принципі йдемо представляти інтереси саме людей. Тобто ти мав би запитати: “Які ваші інтереси? Якщо ви мене берете своїм обранцем, то які інтереси ви хочете, щоб я представляв? Які позиції відстоював?”. А коли кандидат приходив і казав, що буде робити те чи інше, і не давав людям можливість почути їх фактично, то мені завжди було цікаво: чи знайдуться ті, хто віддасть за нього голос після цього…
– Відверто, я дуже пишаюсь вінничанами, що вони дійсно мислять стратегічно. Тобто коли люди віддали такий відсоток голосів за чинного мера і за партію, яка вже робить і показує гарні результати, мені надало це надію на те, що в нас на Вінниччині все буде добре. Тому що вірити обіцянкам зараз вже дуже важко – треба дивитися на дії. І якщо люди віддали більшість голосів за цю команду, значить вони підійшли до цього осмислено, значить вони бачать, що є результати, що є стратегія подальшого розвитку, вони довіряють. Мене це підбадьорило і підняло мені руки. Єдине, що мені боляче – все ж таки заходить хоч і невеличка кількість сил проросійської партії. Все ж таки не зрозуміло, чому люди… [роблять такий вибір]. На щастя, більшість все ж формує свій погляд на майбутнє в іншому напрямку.
Богдан Куценко
Балотувався від партії “Голос”. Фото – з архіву Vежі
– Враження цілком непогані попри війни чорного піару і десятки анонімних сторінок в мережі, що викривали тих чи інших кандидатів чи політсилу. Вони хороші насамперед через моїх колег, з якими пішов на вибори. Велике задоволення працювати в такій концентрації однодумців – порядних і фахових людей. Ми фактично не мали великих бюджетів, усе робили самі та з нуля і вибороли суттєвий результат. За це варто подякувати нашим виборцям.
– Ошелешило, що серед усіх виборів з року в рік найменший відсоток цікавиться саме місцевими, і тенденція до подальшого зниження очевидна. В умовах децентралізації це геть неприпустимо, оскільки місцеві вибори тепер вирішують дуже і дуже багато. Ще дуже сильно здивувала подекуди надзвичайно низька якість кандидатів від деяких політсил, їхня нефаховість, безпорадність і часто повна нездатність навіть просто говорити.
– Тішить насамперед те, що перемогу отримали різні табори проукраїнських сил. Російсько-кримінальний корупційний реванш, таким чином, буде сповільнено. Розумію, що Президента це не змінить, але ляпаса йому виборці дали доброго. За це усім дякую. А перемога [чинного міського голови] цілком очікувана, як на мене, і означає, що виборці здебільшого задоволені загальним напрямком розвитку міста, його лідерством у багатьох сферах. При цьому маю велику надію, що висновки з озвучених проблем буде зроблено. Це невід’ємна перевага демократії – реалізувати вчорашні претензії чи звинувачення на свою користь і отримати додаткові голоси. Лідери, що не скористалися цими можливостями згодом завжди програють. Так програв Порошенко, так програв зараз Зеленський. Аудит звинувачень – дуже важлива частина розвитку.
VЕЖА: Чи будете у майбутньому знову пробувати балотуватися на посаду кандидата у депутати? Чи не зникло у вас це бажання?
– Я ніколи насправді не планував іти у політику, а влада як така мене цікавить виключно, як здатність змінити наше місто на краще. Місцеве самоврядування завжди вважав більше господарським і розвитковим, аніж політичним напрямком. Проте, в умовах децентралізації воно і справді набуває все більшого політичного значення і ваги. Тому, це питання для мене лишається відкритим.
Олена Верлан-Кульшенко
Балотувалася від партії “Європейська солідарність”. Фото – з архіву Vежі
– Виборча кампанія цього року була надзвичайно строката за рівнем кандидатів, брудна за технологіями (від роздачі пакетів з продуктами до проплачених мітингів), насичена новими обличчями і появою нових партій. Основними труднощами стала компіляція програм кандидатами (неоригінальність їхніх програм і відсутність ініціатив, пов’язаних з виборчим округом), складна виборча система, слабка інформаційно-роз’яснювальна кампанія з боку держави (як голосувати), і низька явка виборців.
– Особливістю цих виборів було й те, що голосували не тільки за партію, але й за людину, яку знали, або навпаки. При цьому складалась подвійна конкуренція між партіями і кандидатами на окрузі від однієї партії.
– Приємно, що вінничани підтримали “Європейську солідарність”. Цей рівень довіри підтверджує, що партія має стабільну підтримку в області й місті, і депутати від “Європейської солідарності” будуть відстоювати інтереси виборців у радах усіх рівнів нашої області. Моєю передвиборчою обіцянкою в селах було створити школу вихідного дня для мам, основою якої стануть освітні програми, зустрічі з лікарями, психологами, економістами, педагогами. Тому наприкінці листопада буде відкриття школи вихідного дня. Та й інші передвиборчі програмні обіцянки будемо втілювати!
– Зараз ряд новостворених ОТГ беруть на себе питання утримання ФАП, амбулаторій, тому консультую, зустрічаюсь з головами ОТГ. Хочу, щоб сільська медицина була збережена і розвивалась. Окремо займаюсь питаннями соціального захисту родин загиблих Героїв в області. Готуємо разом з родинами ряд проектів з патріотичного виховання. А для сіл, які ввійшли до складу Вінниці підготувала пропозицію до міської ради по розвитку діагностики і створенню виїзних лабораторій. Ну, і звісно, заняття зі студентами в університеті, наукова робота і волонтерство в госпіталі! Життя триває і я щиро вдячна долі за те, що маю гарну команду однодумців і свою родину, яка мене підтримує!
___
Дякуємо!
Тепер редактори знають.