На правах реклами
Нерідко із маленької родимки може виникнути велика біда, назва якої – «меланома» або ж рак шкіри.
Щоб убезпечити вінничан та гостей міста від одного із найнебезпечніших виду онкології – раку шкіри, лікарі-дерматовенерологи Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс», з 16 по 20 травня включно, безкоштовно перевірятимуть родимки усім бажаючим.
Все, що потрібно – записатись на безкоштовний огляд та безкоштовну консультацію.
Чому життєво необхідно мінімум один раз перевіряти свої родимки на професійному медичному обладнанні, пояснює лікар-дерматовенеролог Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Валерія Пустоваренко.
Чи всі родимки можуть трансформуватись у злоякісне новоутворення? Кому найбільше треба перейматись про можливу появу меланоми? Які симптоми мають спровокувати вінничан перевірити свої родимки? Що допоможе уникнути розвитку меланоми? Як самообстежитись в домашніх умовах? Чи часто вінничани звертаються в профілактичних цілях до лікаря-дерматовенеролога?
Відповіді на ці та інші запитання, читайте далі.
Валеріє Олександрівно, чому в «Меділюкс» вирішили провести безкоштовну акцію з перевірці родимок для усіх бажаючих?
16 травня – це Всесвітній день боротьби з меланомою. Кому як не лікарям-дерматовенерологам розпочинати боротьбу з цією хворобою? Головний меседж – збережи життя. Якщо вчасно виявити злоякісну трансформацію родимки, можна дійсно вберегти людину від смерті. Тому ми, разом з керівництвом клініки, вирішили провести благодійну акцію не лише 16 травня, а протягом п’яти днів. Це дасть змогу детально оглянути більшу кількість пацієнтів.
Чи усі родимки можуть нести загрозу життю людини?
Родимки, або невуси – доброякісні новоутворення шкіри, мають всі люди без виключення. Та, на щастя, далеко не всіх людей вони турбують.
Однак, буквально, кожна родимка, під впливом деяких факторів, як от часте травмування, сонячні опіки, а ще генетична схильність, може набути властивостей злоякісного новоутворення.
Також особливу увагу треба звернути на новоутворення, які підіймаються на рівнем шкіри – папіломи, кератоми, фіброми. Їх треба регулярно перевіряти. Підсумовуючи відповідь, скажу: усі, без виключення, родимки потребують контролю.
Розкажіть, будь ласка, що таке меланома і чому цей вид раку вважають одним із найнебезпечніших?
Меланома – злоякісна пухлина, яка розвивається з пігментних клітин шкіри. Це справді дуже підступний вид раку, адже зовні меланома може проявлятись лише невеликою плямкою на шкірі й в той же час, «повним ходом», метастазувати не тільки в навколишні лімфовузли, а й у віддалені органи, наприклад, печінку чи навіть головний мозок.
Такий рак розвивається дуже швидко. Це пов’язано з тим, що пігментні клітини шкіри – меланоцити – складаються з довгих відростків, які, з одного боку, підходять до верхніх шарів шкіри, захищаючи її від ультрафіолетового випромінювання, з іншого – до нервових закінчень, лімфатичних та кровоносних судин.
А що провокує меланому? Хто з вінничан у групі ризику?
Основною причиною виникнення меланоми являється сонячне випромінювання. Тому першими у групі ризику – це любителі засмагати, і йдеться не лише про сонячні ванни, а й про солярії. Адже в солярії ми отримуємо за 5 хвилин ту «дозу» сонця, яку на пляжі ми отримуємо за 3-4 дні.
Факторами ризику появи меланоми також є:
– світлі шкіра, волосся, очі;
– ластовиння, руде волосся;
– велика кількість родимок;
– меланома в сімейному анамнезі;
– сонячні опіки в дитинстві;
– вроджені пігментні плями.
Регулярно оглядатися у лікаря варто підліткам у пубертатний період: гормональний ріст може активувати онкологічний процес, а також людям похилого і старечого віку, адже поява нових утворень та інтенсивний ріст вже існуючих на шкірі може свідчити про злоякісність.
Які симптоми мають спонукати вінничан перевірити свої родимки?
Людям, які в групі ризику, не варто чекати на прояв симптоматики. Краще періодично, хоча б раз у рік, звертатись до лікаря на правильне повноцінне обстеження усіх родимок. А між профілактичними оглядами у дерматовенеролога, варто оглядати свої родимки самостійно, спостерігати за можливими їхніми змінами.
Насамперед треба звернути увагу на родимку, яка швидко розростається, змінює свою симетричність, забарвлення.
Негайно треба перевірити невус, який на дотик ущільнився, а також, коли навколо нього з’явилось почервоніння.
Родимки нерідко мають волосся, але коли воно випадає – це може виявитись ознакою переродження доброякісного новоутворення в злоякісне.
Родимки не повинні свербіти, пекти та поколювати. Якщо на невусі з’явились тріщинки, нарости, виразки, кровоточивість – мерщій до лікаря.
Що допоможе уникнути розвитку меланоми?
Найперше – треба взяти за звичку уникати прямих сонячних променів, особливо в проміжок часу з 11 до 17 год.
Також варто пам’ятати про фактори, які збільшують ефект поглинання шкірою ультрафіолету – краплі води, сніг і навіть пісок.
Від соляріїв раджу взагалі відмовитись, або ж максимально обмежувати їх відвідування, адже вони не лише провокують появу нових родимок, але й призводять до різних видів раку шкіри, особливо у жінок старше 30 років.
Не варто повністю покладатись на сонцезахисні засоби, однак використовувати їх потрібно. Є декілька правил використання таких засобів:
1. Засіб має увібратись у шкіру до виходу на сонце (наносити за 15-20 хв до виходу);
2. Повторювати нанесення згідно з інструкцією;
3. Кількість нанесення -2 мг на см² шкіри, а це – не менше 2 столових ложок на тіло і пів чайної ложки на обличчя;
4. Сонцезахисні засоби не можна зберігати більше одного сезону.
Звичайно, не варто чіпати родимки без необхідності. Натомість необхідно стежити за їх станом і при різкій зміні вигляду новоутворення, треба звернутися до фахівця.
Як самообстежитись в домашніх умовах?
Це дуже важливе й правильне запитання.
Особливо важливо самообстежуватись людям групи підвищеного ризику, про яких ми сказали вище. Робити самоогляд краще раз або двічі на місяць. Це допоможе виявити будь-які ознаки раку шкіри. Самообстеженя слід проводити повністю роздягнувшись, перед великим, у повний зріст дзеркалом, допомагаючи собі при цьому маленьким ручним дзеркальцем.
Перевірити треба повністю все тіло, навіть шкіру між пальцями рук та ніг. Особливу увагу треба звернути на спину, задню частину шиї, стегна.
Найкраще розпочинати огляд з волосяної частини голови, потім обличчя, грудну клітину, живіт, стегна, гомілки.
Не пропустіть огляд нігтьових пластин: піднігтьова акральна меланома виглядає як невеликий синець. Якщо нігтьова пластина росте, а пляма не рухається з місця, потрібно йти до лікаря.
Якщо на шкірі виявилося щось нове, краще зверніться до лікаря-дерматовенеролога.
Чи часто вінничани звертаються, щоб перевірити свої родимки?
Завдяки додатковому інформуванню населення, вінничани досить часто звертаються до лікаря-дерматовенеролога, щоб пересвідчитись у відсутності злоякісного процесу.
З кожним роком, число профілактичних оглядів збільшується і це гарна новина. Та на жаль, частішими все ж є звернення пацієнтів у випадках, коли «припекло», тобто коли вже є видимі асиметричні зміни родимки, або коли вона почала кровоточити чи свербіти.
Найкраще ж захворювання профілактикувати, а не лікувати, тим більше, якщо це стосується онкологічних хвороб.
Тому, хто ще не перевіряв свої родимки – запрошую на огляд.
Записатись на прийом до лікарів-дерматовенерологів Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Валерії Олександрівни Пустоваренко, або до Мирослави Володимирівни Горбатюк можна за телефоном: 0800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного), 098 101 74 74.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.