Унікальний печерний оборонний монастир на Вінниччині занесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення. Відомо, що останній період використання комплексу – 70-ті роки XVII століття.
Оксанівський печерний оборонний монастир, що у Ямпільському районі, занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України відповідно до наказу Міністерства культури та інформаційної політики України від 21.08.2020 р. №2065.
Про це у Facebook повідомив завідувач сектору охорони культурної спадщини Вінницької ОДА Михайло Потупчик. Він також опублікував наказ від 21 серпня 2020 року.
Нагадаємо, що у березні цього року було відомо, що скельно-печерний оборонний комплекс на Ямпільщині планували подати до Державного реєстру пам’яток. Його збирались спершу зробити пам’яткою місцевого значення, а потім приєднати до заповідника «Буша».
Скельно-печерний оборонний комплекс – унікальний об’єкт культової та оборонної архітектури. Зокрема, через петрогліфи та графіті на його стінах. До початку 2000-х років археологічні та архітектурні дослідження на території комплексу не проводилися, хоча печери біля Оксанівки згадувалися у машинописному звіті спелеологічної експедиції МДУ та КДУ 1949 року.
Вперше архітектурно-археологічний огляд було проведено у 2003 році. У 2013 році дослідження Оксанівських печер було продовжено. Завдяки знахідці датованого напису вдалося визначити, що останній період використання комплексу – 70-ті роки XVII століття. Очевидно користувалися ним келіоти – монахи, які ведуть замкнутий стиль життя.
Фото з соцмереж та видання “День”
Дякуємо!
Тепер редактори знають.