«Пацієнти приходять вирішувати косметичний дефект, а при огляді виявляється занедбаний варикоз» – лікар-флеболог у Вінниці

12:01
Автор: Vежа
Become a Patron!

Оновлено: 9 Липня 2021, в 11:13

На правах реклами

 «Пацієнти приходять вирішувати косметичний дефект, а при огляді виявляється занедбаний варикоз» – лікар-флеболог у Вінниці

Якщо вам знайоме відчуття важких ніг в кінці дня, вони набрякають та болять, значить варто задуматися над зверненням про лікаря-флеболога. Адже ці симптоми можуть бути першими проявами серйозного захворювання ніг – варикозу. Ця венозна патологія має прогресуючий характер і, якщо вчасно не звернутись до фахівця, наслідки можуть бути навіть летальними.

Чому так важливо «віддати» варикоз на контроль лікарю-флебологу? Чому не можна займатись самолікуванням? Яка симптоматика може свідчити про серйозні порушення кровотоку? Які методи лікування варикозного розширення вен існують у Вінниці? На ці та інші запитання відповідає лікар-флеболог вищої категорії лікувально-діагностичного центру «Меділюкс», кандидат медичних наук Александру Татарін.

З якими симптомами вінничанам варто звернутись до лікаря-флеболога?

Якщо ви періодично відчуваєте втому та важкість в ногах, вони набрякають та болять, їх зводять судоми, значить ви – пацієнт флеболога. Дискомфортні відчуття в ногах, такі як: мурашки, печіння, гудіння та навіть свербіж теж є симптомами захворювань венозної системи.

Спочатку втома, важкість та набряки швидко проходять після короткого відпочинку, однак навіть при мінімальній активності вони повертаються. Згодом з’являються судинні сіточки (“зірочки”), за якими можуть ховатись й більше серйозні, а не лише естетичні проблеми. Пізніше вени набухають, темнішають, проступають варикозні вузли, підшкірні вени розширюються, шкіра на кінцівках червоніє та змінює свій рельєф, а щоб зняти припухлість ніг, вже кількох хвилин відпочинку буде недостатньо. Так можна дочекатись і трофічних виразок на ногах, а також тромбозу, тромбофлебіту та інших небезпечних наслідків… Все це свідчить про те, що варикозне розширення вен має прогресуючий характер і чим більше ви зволікаєте зі зверненням до флеболога, тим важче захворювання піддаватиметься лікуванню. Краще зайвий раз пройти обстеження, ніж отримати ускладнення.

Як відбувається прийом у флеболога? Чи потрібна пацієнту специфічна підготовка?

Ні, специфічної підготовки не потрібно, головне – прийти. Лікар-флеболог вислухає ваші скарги, збере анамнез хвороб та анамнез життя, з’ясує, чи мають ваші найближчі родичі патології венозної та артеріальної систем. Потім обов’язково проведе поверхневий огляд нижніх кінцівок та зробить УЗД-обстеження вен, яке й допоможе прояснити повну картину. Це важливо. Якщо ви йдете вперше на прийом до флеболога, одразу цікавтесь, чи проводить лікар УЗД-діагностику. Якщо ні, туди не варто йти.

Також фахівець оцінить стан ваших артерій, шляхом пальпації та, за потреби, вимірювання артеріального тиску на гомілці.

І коли при огляді виявляється, що пацієнт має варикоз, то йому будуть запропоновані методи лікування: консервативне чи хірургічне, а разом з ним і види анестезії: буде це пропофоловий наркоз – комфортний медикаментозний сон чи місцеве знеболювання.

Які найпоширеніші захворювання венозної системи у вінничан? І які методи лікування Ви застосовуєте?

На першому місці – варикозне розширення вен нижніх кінцівок, це більше 60%  усіх звернень. Далі йде посттромбофлебітична хвороба (ПТФС) – це стан після глибоких або поверхневих тромбозів, тут припадає понад 20% звернень, потім в рейтингу гострі тромбози – 10%. Тобто майже кожен третій пацієнт має вкрай занедбаний стан, який є наслідком вчасно не вилікуваного варикозу.

При цих патологіях застосовуються консервативні методи лікування, коли пацієнту призначається носіння компресійного трикотажу з відповідним ступенем компресії. Умовно їх можна поділити на три класи: профілактичний, лікувальний та для лікування лімфатичної системи/трофічних виразок. Сюди ж відноситься медикаментозна терапія у вигляді венотоніків, інколи рекомендований протизапальний гель. Медикаментозна терапія застосовується для полегшення симптомів та для того, щоб відтермінувати перехід з однієї стадії варикозу в іншу, а це п’ять-шість років, без медичних препаратів термін переходу зменшується до трьох-чотирьох років.

Поясню ще, які існують стадії варикозного захворювання: 1 стадія – прояв судинних зірочок (суто косметична проблема); 2 стадія – здуті видимі вени; 3 стадія – набряки; 4 стадія – радикальна зміна шкірного покриву (може бути червоною, коричневою або ж навпаки, блідою); 5 стадія – загоєна виразка; 6 стадія – активні трофічні виразки.

Що стосується сучасних малоінвазивних методів лікування (без розрізів шкіри – ред.), то їх ділять на термічні та хімічні. Термічні методи лікування – це ендовенозна лазерна коагуляція та радіочастотна абляція, а хімічні – це клейова облітерація.

В лікувально-діагностичному центрі «Меділюкс» ми надаємо своїм пацієнтам вибір: хочуть вони лікування лазером, радіочастотним випромінюванням чи біоклеєм. Всі ці методи є схожими між собою, однак реабілітаційний період у них різний та й вірогідність рецидиву має хоч і невелику, та все ж різницю.

Чим відрізняється між собою перераховані методи лікування?

Найперше – це рівень комфортності пацієнта. Наприклад, радіочастотна абляція має менш болючіший реабілітаційний період і він коротший, аніж після лазерної коагуляції і тут також йдеться про більш якісне закриття вен. Від цього залежить і вірогідність рецидиву варикозу. Так, при лікуванні лазером ймовірність рецидиву через 5 років – 8%, при лікуванні радіочастотним випромінюванням – 5%, при лікуванні біоклеєм – 3%.

Біоклей, до речі, в нас виключно американського виробництва – «Веносил». Це кращий біоклей з доказовою базою. Він серед усіх інших аналогів, найбезпечніший та найякісніший, саме тому такий мінімальний відсоток рецидиву венозної хвороби.

Сьогодні вени оперують, грубо кажучи, на кожному куті, і роблять це переважно лазером, причому вітчизняного виробництва. Ми даємо вінничанам хороший вибір різноманітних методик із використанням лише закордонного обладнання (Німеччина, Польща, США).

Простими словами: як здійснюється лікування варикозу з допомогою лазера, радіочастотного випромінювання та клеєвої облітерації?

Лазерна коагуляція, як я вже казав, сьогодні це найпоширеніший метод, який в більшості випадків служить альтернативою відкритому хірургічному лікуванню. Процедура не вимагає розрізів. Через маленький прокол шкіри в області щиколотки в вену під ультразвуковим контролем встановлюється тонкий одноразовий світловод,  підключений до лазеру, до речі, він у нас американського виробництва. Під час світлового імпульсу вода, що міститься в крові та венозній стінці, вбирає високу енергію лазерного випромінювання і моментально закипає, «заварюючи» розширену вену на всю її товщину.

Тут важливо акцентувати увагу на добросовісності лікаря, адже світловод є одноразовим витратним матеріалом. Часто флебологи грішать його повторним використанням. По-перше, це загрожує пацієнту можливим інфікуванням, по-друге, в процесі коагуляції, такий світловод може  вийти з ладу  та призвести до ускладнень, а по-третє, з кожним повторним використанням, він втрачає свою ефективність.

В «Меділюксі» існує беззаперечний принцип: «один пацієнт – один світловод».

Схожий за ефективністю до попереднього – метод радіочастотної абляції. Головною його перевагою є апаратний контроль, тобто генератор автоматично визначає, коли вена достатньо закрита. Це запобігає надмірному перегріванню вени та забезпечує мінімальну травматизацію прилеглих тканин і, як результат, більш легкий післяопераційний період.

Клейова облітерація – це ін’єкційний метод. Принцип досить простий, але при цьому максимально ощадливий та результативний. «Веносил» вводять через спеціальний катетер під УЗ-контролем, він «склеює» вени зсередини. До його переваг можна віднести відсутність потреби в анестезії та компресійній панчосі. Через відсутність теплового впливу, пацієнт не потребує жодного реабілітаційного періоду. Цей метод дозволяє позбавити вінничан варикозу буквальну за обідню перерву, після чого можна відразу повертатись до роботи.

Які можуть бути ускладнення, окрім негарного зовнішнього вигляду вен, при варикозі?

Найзагрозливіше для здоров’я пацієнта ускладнення варикозу – тромбоз, при якому може відірватись тромб, а це вже непередбачуваний випадок й інколи результат його летальний. А якщо пацієнт довгий час займає горизонтальне положення, наприклад, при перебігу якогось захворювання, або ж при травмуванні, то це призводить до посиленого тромбоутворення. Відповідно ризик смертельного наслідку тут ще вищий.

Наступне значне ускладнення – виникнення трофічних виразок, які недаремно називають вхідними воротами для різних інфекцій, що, в свою чергу, можуть призвести до сепсису (інфікування крові – ред.).

Чи можна вилікувати варикоз мазями/таблетками/кровопусканням/п’явками?

П’явки – боже збав! Їх використовували в лікування 150 років тому, коли були відсутні медична грамотність та, власне, якась розумна альтернатива. Окрім шраму від укусу п’явки, вам може бонусом дістатись інфекція. Теж стосується й кровопускання, можливо, воно було доречним у 18-му столітті, у 21-му – ні. Мазі, креми – все це результат комерційних трюків фармакологічних компаній, жодного впливу на прогресування захворювання вони не здійснюють. Таблетки-венотоніки на деякий час дійсно можуть полегшити симптоми, однак причину вони не усунуть. Радикальне лікування варикозу – виключно оперативне.

Чому з естетичною проблемою судинних «зірочок», варто звертатись до лікаря-флеболога, а не косметолога?

Судинні «зірочки» – це дуже часто лише вершина айсбергу варикозної хвороби, а що робиться всередині з венами, може розібратись лише фахівець. В косметичному салоні вам не зроблять УЗД-діагностику, завдяки якій можна побачити чи є якесь пошкодження підшкірних вен.

Більше ніж у 50% випадків, коли до мене приходять позбуватись судинної «сіточки», при огляді я виявляю розширені внутрішні вени, які треба, звичайно, закривати. І тут треба пропрацьовувати спочатку серйознішу проблему із внутрішніми венами, а потім, переходити до косметичної процедури. Навіть сьогодні була така ситуація. Пацієнтка прилетіла з Америки й прийшла видалити судинну сіточку, а при огляді виявилось, що їй потрібна операція на підшкірних венах та нормалізація кровотоку. Пройде реабілітаційний період, зійдуть синці й ми зможемо повернутись до судинних «зірочок».

У салоні краси їй би зробили корекцію судинних «зірочок» й відпустили б додому, де варикоз прогресував би собі й далі, а «зірочки» повернулись би за дуже короткий час. Віддавайте краще свої ноги в надійні фахові руки.

Як часто в профілактичних цілях варто приходити на прийом до флеболога?

Тут все залежить від симптоматики. Як тільки ви почали відчувати важкість та біль в ногах, вони гудуть чи болять – вже треба йти на прийом до флеболога. А далі, якщо у вас підтвердиться захворювання вен, то доведеться зустрічатись періодично, адже лікування, наприклад, варикозу  варто сприймати як лікування зубів – до нього прийдеться регулярно повертатись, аби якість вашого життя не псувалась. Найголовніше – не затягувати з першим зверненням до флеболога. Будьте уважними до сигналів свого організму, організму своєї дитини, адже у мене була не одна операція на дитячих ніжках: наймолодша моя пацієнтка – 6-річна вінничанка. Також якщо ви бачите зміну кольору шкірного покриву на ногах у ваших батьків – це не вікові зміни, це передостання стадія варикозу! Приведіть їх на прийом до лікаря, це може врятувати їм життя.