Партнерські пологи: чи дозволено вінничанкам народжувати у присутності рідних

13:34
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Нещодавно, 1 листопада, на сайті міських петицій вінничанка Ірина Ліварчук опублікувала звернення, в якому просить дозволити в пологових будинках Вінниці партнерські пологи.

Як зазначено в петиції, “згідно з інструкцією організації профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в акушерських стаціонарах затвердженої МОЗ України від 10.05.2007 №234 п. 2.6. медичний персонал акушерського стаціонару дозволяє присутність партнера не більше 2 осіб (чоловіка, членів родини, близьких) на пологах відповідно до порядку, затвердженого головним лікарем ЗОЗ (заклади охорони здоров’я) з урахуванням бажання роділлі“.

Авторка додає, що присутність членів родини в акушерському стаціонарі не допускається за наявності в них туберкульозу або гострих проявів інфекційного захворювання. “Але не зважаючи на вище вказані норми законодавства, пологові будинки м.Вінниці забороняють проведення партнерських пологів, що в свою чергу є порушенням прав. Жодних рекомендацій що до заборони проведення партнерських пологів, від МОЗ чи ВООЗ немає” – пише Ірина Ліварчук.

Станом на 3 листопада петицію підписали 83 особи з 350 необхідних для її розгляду (збір підписів триватиме до 15 листопада).

Разом із тим, виявилось, що наразі партнерські пологи не можна назвати такими, що заборонені. Тобто прямої заборони на жодному з рівнів влади немає. Натомість заклади (пологові будинки) самостійно вирішують, дозволяти чи не дозволяти партнерські пологи.

Зазначимо, що аналогічна петиція до міської влади була подана ще раніше, ще в травні. Тоді в міській раді відповіли, що обмеження на такі пологи запроваджує адміністрація пологових будинків, тож порадили звертатись до представників відповідних закладів.

Чи дозволені партнерські пологи в період карантину?

Ще в червні Міністерство охорони здоров’я скасувало наказ №698, який встановлював обмеження у закладах охорони здоров’я на час карантину. “Українська правда” пише, що саме цим документом встановлювалось обмеження на партнерські пологи. Втім, серед карантинних заходів, прописаних в скасованому наказі МОЗ, все одно не йшлося про дозвіл чи заборону партнерських пологів.

Також міністр охорони здоров’я Максим Степанов на початку червня зазначав, що МОЗ проведення партнерських пологів не забороняло на центральному рівні.

“МОЗ не забороняло на центральному рівні саме партнерські пологи, таких рішень не було. У нас є певне обмеження у зв’язку з епідемією в Україні, у зв’язку з карантинними заходами. Ці обмеження, наші рекомендації перш за все направлені на те, щоб максимально знизити ризик інфікування тих чи інших людей. І якщо ми кажемо про лікарні, то звичайно обмеження перебування в лікарні людей, яким не надається медична допомога. Це робиться заради здоров’я та життя українців, в тому числі й при пологах“, – сказав Степанов.

Як пояснив Vежі очільник Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради Олександр Шиш, згідно зі статтею 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” на період карантину можуть змінюватись режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситись інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності. В тому числі йдеться й про заклади охорони здоров’я.

Олександр Шиш підкреслив також, що партнерські пологи – це не екстрена медична допомога. Він також пояснив, що в умовах карантину відповідні рішення щодо того, бути партнерським пологам чи ні, приймаються саме керівництвом того чи іншого закладу.

Відтак, прямої заборони на партнерські пологи від міської влади – немає. Кожен окремий заклад встановлює рішенням головного лікаря ті чи інші умови партнерських пологів.

VежА спробувала з’ясувати ситуацію у вінницьких пологових будинках, втім із керівництвом Вінницької центральної районної клінічної лікарні (де є пологове відділення) протягом кількох годин зв’язатись не вдалося. Тож публікуємо інформацію, надану в пологових будинках міста № 1 та №2, а також “Центрі матері і дитини”.

Вінницький міський клінічний пологовий будинок №1 – партнерські пологи не дозволено

Партнерські пологи в цьому пологовому будинку заборонені з самого початку карантину. Як повідомив Vежі директор закладу Олександр Банах, це зроблено задля зменшення ризику поширення коронавірусу та згідно з рекомендаціями МОЗу та Всесвітньої організації охорони здоров’я.

– (Партнерські пологи) – це додатковий ризик інфікування, хоча я розумію, що є багато й інших ризиків. Але це – один із і ми його виключили. Можливо, завдячуючи цьому (забороні на партнерські пологи – авт.), наш заклад протримався “чистим” (без випадків COVID-19 – авт.) до сьогоднішнього дня, – зазначив Олександр Банах. 

Окрім того, директор закладу зазначив, що наразі можливість проведення партнерських пологів в закладі не розглядають взагалі, адже невдовзі пологовий прийматиме пацієнтів (в тому числі вагітних та породіль) з підтвердженим COVID-19 або з підозрою на цю хворобу.

Банах розповів, що для цього в закладі виділено два поверхи (два відділення), куди направлятимуться пацієнти з Вінниці та області.

Адреса: Хмельницьке шосе, 98

Жіноча консультація: 56-00-70, 56-04-08.

Сайт

Вінницький міський клінічний пологовий будинок №2 – партнерські пологи дозволено за певних умов

В коментарі телефоном медична директорка КНП “ВМКПБ№2” Вікторія Яровенко пояснила, що в умовах адаптивного карантину партнерські пологи дозволені, але за певних умов.

Згідно з розпорядженням директора закладу, партнер породіллі або ж інший член родини (мати, батько тощо), який хоче бути присутнім на пологах, має мати довідку про негативний тест на COVID-19. При цьому, результат має бути “свіжим” – не більше, аніж дводенної давнини. Партнером на пологах може бути одна людина.

Адреса: проспект Коцюбинського, 50

Телефон: (0432) 27-25-24

Сайт

“Центр матері та дитини” (Вінницька міська клінічна лікарня) – немає можливості

 Як пояснив директор закладу Володимир Присяжнюк, в період карантину в пологовому будинку “Центра матері і дитини” можливості ізолювати сімейні пари для всіх охочих здійснювати партнерські пологи – немає. 

Директор Центру додав, що протягом багатьох років МОЗ не надавало коштів на створення відповідних умов. 

Адреса: вул. Маяковського, 138

Телефони: реєстратура (0432) 65-11-13. Телефон довіри: 27-33-85

Сайт

Разом із тим, на фейсбук-сторінці спільноти “Природні права. Україна” було оприлюднено Лист МОЗ України 25-04/29393/2-20 від 2 жовтня 2020 року до керівників структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій. В листі вказується, що питання організації роботи закладів охорони здоров’я на період карантину перебуває в межах компетенції відповідних міських рад.

 

Також у підсумку листа наведено звернення до зазначених керівників структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій: “… просимо здійснити заходи щодо реалізації права жінок на підтримку під час пологів за умови дотримання карантинних заходів, провести інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо порушеного питання.”

 

Головне фото – realno.te.ua