Новий комплекс для утилізації вінницького сміття будуватимуть 5 років

15:42
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

Територія неподалік села Людавка Жмеринського району, що близько за 30 кілометрів від Вінниці, стане «новою Стадницею» для міського сміття. Тут, на базі закинутої військової частини військового містечка, до 2021 року будуватимуть комплекс по знешкодженню побутових відходів. 

Це ділянка у 148,8 гектара за межами населеного пункту. До речі, саме в/ч А-2729 у селі Людавка віднесена до екологічно небезпечного об’єкту у зв’язку з тим, що там зберігали боєприпаси і некондиційне ракетне паливо.

Згідно з «Програмою поводження з побутовими відходами у місті Вінниці на період 2013-2020 рр.», будівництво сприятиме в цілому покращенню переробки побутових відходів не тільки обласного центру, але й довколишніх населених пунктів. Це дасть можливість вирішити проблему стихійних сміттєзвалищ у лісових масивах та навколо населених пунктів. Потужність комплексу – 150 тисяч тонн на рік. Крім того, це ще й можливість створення близько 100 нових робочих місць.

Цього року на Вінниччині з’явиться шість сміттєпереробних комплексів

Від директора департаменту комунального господарства та благоустрою міськради Володимира Ніценка вдалося дізнатися, що в цьому році розпочинається підготовка території до будівництва сміттєпереробного заводу, аби зацікавити інвесторів для його зведення. У цілому, це буде комплекс по знешкодженню побутових відходів.

Виданню «Реал» чиновник розповів, що про конкретні терміни будівництва полігону та сміттєпереробного заводу ще зарано говорити, тому найближчі кілька років відходи ще возитимуть на Стадницький полігон.

Стадницьке сміттєзвалище зможе приймати вінницьке сміття ще принаймні 4-7 років

  • Будівництво нового полігону передбачено в кілька етапів, – каже Володимир Ніценко в інтерв’ю. – У нас готова проектно-кошторисна документація, яка на завершальному етапі оцінювання держорганами. На першому етапі будуть задіяні 16 гектарів із 148,8. У цьому році з держбюджету виділяють 10 мійльйонів гривень на формування інфраструктурних об’єктів – від під’їзної дороги і транспортної вагової до ванної для збирання фільтрату.

Проект будівництва сміттєпереробного заводу, на жаль, Vежі побачити не вдалося. Ні через телефонну розмову з паном Ніценко, ні завдяки кілька разів надісланому інформаційному запиту ми не отримали жодної додаткової інформації про Людавський комплекс по знешкодженню побутових відходів. Його будівництвом цікавилася і Громадська рада при облраді. У квітні представники ради надіслали запит до мерії, щоб дізнатися про проект будівництва заводу. У надісланій відповіді представники міськради порадили всю необхідну інформацію дізнатися в оголошеному тендері щодо будівництва заводу (на порталі публічних закупівель Prozzoro).

Згідно сайту Prozzoro, тендер на будівництво комплексу по знешкодженню побутових відходів на території Людавської сільської ради Жмеринського району з очікуваною вартістю 68,6 млн грн був оголошений 12 квітня, аукціон відбувся  3 травня. За тендер змагалися дві місцеві компанії: ТОВ «Мур» з пропозицією 59,4 млн грн та ТОВ «Подільський будівельний інжиніринг» з пропозиціює 64,7 млн грн. Переможцем став підрядник «Подільський будівельний інжиніринг», тому що, як написано в роз’ясненнях до процедури, проопозиції «Мур» не відповідали умовам тендерної документації. Договір з підрядником-переможцем був укладений 24 травня.

Згідно з орієнтовним графіком виконання робіт, у 2017 році буде проведено очистку та підготовку території полігону, демонтаж старих будівель, земляні роботи та влаштування дороги вздовж полігону. На це буде витрачено близько 10 мільйонів гривень. Лише навесні 2018 року почнуть облаштування основи полігону. До речі, у 2018-му будівництво комплексу обійдеться найдорожче за всі етапи будівництва – у понад 43 мільйони гривень.

  • Нам пропонують варіант сміттєвоспалювального заводу. У цьому є свої «мінуси». Такий завод краще будувати в межах міста, щоб використовувати теплову енергію, яка виділяється при утилізації відходів, – розповідає чиновник про переговори з представниками з різних компаній. – Неподалік Людавки ми хочемо створити повний комплекс переробки з мінімальним захороненням органічних відходів за прикладом міст Швеції і Данії. Не знаю, чи буде там сміттєспалювальний завод, оскільки такі проекти дуже дороговартісні, від 50 мільйонів доларів.

Як швидко відкриють новий полігон – складно сказати напевно, адже міська влада вела переговори про міжнародну фінансову підтримку ще в 2014 році, але результату так і не було досягнуто. Нині, за словами Володимира Ніценка, переговори намагаються відновити.

Нагадаємо, що з початку 2018 року вступить у законну силу заборона про захоронення неперероблених відходів.