Оновлено: 20 Травня 2021, в 19:30
Патрульні поліцейські знають, як шукати порушників, перехоплювати авто, штрафувати за правопорушення та навіть домовлятися і рятувати потенційних самогубців.
Ми ж вирішили поцікавитися чи були у них незвичні виклики, які часом переходили межі абсурду, і як «копи» діють у таки випадках.
Зустрілися та поспілкувалися із речницею патрульної поліції у Вінницькій області Тетяною Фіщук, та патрульним поліцейським, лейтенантом Робертом Кірієнко.
Читайте також: Один рік на варті міста: як працюють вінницькі патрульні. Частина перша – ДЕНЬ
Патрульним доволі часто доводиться зустрічатися із містянами напідпитку, які, забувши де залишили своє авто, повідомляють про його викрадення. Так, наприклад, був випадок, коли чоловік повідомив про викрадення власного автомобіля, а знайшли його у дворі неподалік. Виявилось, що чоловік просто забув, де припаркував авто.
– Такий випадок був не один. Наприклад, буває, що напередодні чоловік десь святкував, подумав, що залишив свою автівку біля розважального закладу, а після відпочинку виходить і не бачить машини. Тоді він телефонує на «102», патрульні працюють по орієнтуванню, витрачають досить тривалий час і до того ж задіяно не один екіпаж по всьому місту. А ось потім водій згадує, що залишив свою машину в іншому місці. В такому випадку на нього складається протокол за завідомо неправдивий виклик, а це адміністративна відповідальність, – розповідає речниця патрульної поліції.
Читайте також: 40 врятованих життів і штрафів на сім мільйонів: як працювали вінницькі патрульні у 2017 році. ГРАФІКА
Вінничани ще й ставляться до патрульних, як до рятувальників, зоозахисників та ледь не «майстрів на всі руки». За словами Тетяни Фіщук, дуже часто їм телефонують, аби «копи» допомогли зняти котів з дерева. У грудні минулого року був виклик від уважного вінничанина, який повідомив що на вулиці Дмитра Майбороди автомобіль «здійснив наїзд на зграю голубів, які знаходились у дворі будинку. При цьому загинула велика кількість пташок». Більше того – вінничанин простежив та повідомив, у якому дворі по Хмельницькому шосе зупинилась ця автівка. Ще один виклик стосувався того, що із багатоповерхівки по проспекту Космонавтів з балкону викинули кота, що можна розцінити як жорстоке поводження із тваринами.
Іноді у стресовій ситуації важко одразу зорієнтуватися, що робити і тоді звертаються по допомогу до перших, про кого згадують. Так, вінницькі патрульні «рятували» містян, які застрягли у ліфті та й у більш «пікантних» місцях.
Як розповів Роберт Кірієнко, йому доводилось виїжджати на виклик в один із готелів, коли відвідувачка повідомила, що двері вбиральні зачинились і вона не може вийти. Щоправда, коли «копи» приїхали на місце – жінку вже звільнили працівники готелю. Жінка пояснила, що подув сильний вітер і двері зачинились, що її злякало. Жінка також розповіла, що її батько ще колись давно був майором міліції і тому у такій незвичній ситуації першими, про кого вона подумала були саме представники поліції.
Звертаються до «копів» також у сімейних справах – коли один із подружжя застає (або ж лише підозрює) свою «половинку» у подружній зраді. До речі, чомусь із такими викликами звертаються саме чоловіки.
– Телефонують і просять розібратися, – розповідає Тетяна Фіщук. – Хоча це не зовсім наша компетенція, але мусимо реагувати на всі виклики. Якщо є екіпаж, який знаходиться найближче до адреси заявника, то патруль виїжджає і пояснює, що ми цим не займаємося, дають якісь рекомендації. А буває, що у чоловіка і жінки на ґрунті цього виникає певний конфлікт, можуть бути бійки. Тому екіпаж мусить виїжджати, адже можливо, доведеться врегулювати цей конфлікт.
Привиди, чаклуни, відьми та гноми
Бувають й випадки, коли доводиться виїздити на виклики до городян та допомагати їм виганяти привидів, або затримувати прибульців. Як розповіла Тетяна Фіщук, патрульні не можуть проігнорувати виклики та мусять розібратися зі ситуацією, адже невідомо, у якому саме стані знаходиться людина і чи безпечна вона для самої себе та оточуючих.
Наприклад, понад рік тому був виклик, коли повідомляли, що поблизу ринку «Урожай» ходить смерть з косою. Щоправда, чи тоді патрульні виїжджали розбиратися зі смертю – згадати не змогли, але ось з «нечистою силою» доводиться зустрічатися частіше, ніж хотілося б.
Часто патрульні перетворюються на «мисливців за привидами», аби заспокоїти наляканих містян. Найчастіше у таких випадках доводиться проявляти усі свої акторські здібності.
– Людина дійсно в такому стані, що вірить у це і потребує допомоги. У такому випадку важливо не заперечувати. Мені розповідали патрульні, що вирішили підіграти вінничанам. Запевняли, що допоможуть і проженуть тих «чортів» і людина буде у безпеці. Тоді вони просили заявницю показати де саме вона бачить «нечисту силу», а тоді патрульні робили певні рухи, або вимовляли якісь слова, щоб переконати громадянина в тому, що прогнали нечисть. І в це люди вірили та дуже дякували патрульним, – розповіла Тетяна Фіщук.
Як правило, більшість таких дзвінків від людей, які мають певні психічні розлади, перебувають на обліку в психоневрологічній лікарні, про їхні проблеми відомо родичам, а тому патрульні можуть поспілкуватися із родиною заявника, але кожен такий випадок розглядається індивідуально, адже патрульні – це не лікарі та не можуть знати, що насправді із людиною.
Конфлікти між сусідами виходять на інший рівень, коли один із них – “чаклун” або “відьма”. Незалежно від того вірять патрульні в такі речі чи ні, але поспілкуватися із ймовірним відьмаком іноді доводиться.
– Десь восени 2016 року був виклик, коли жінка розповідала, що над нею живе чаклун із Африки, який за допомогою своїх гномів краде у неї воду і чаклує за допомогою ляльок-вуду. Ми поспілкувалися із сусідами і дізналися, що насправді у тій квартирі, про яку говорила жінка, вже давно ніхто не живе, тому жінці вирішили підіграти та розповіли, що провели бесіду із чаклуном, який пообіцяв більше не шкодити, але, якщо все ж продовжить – ми його депортуємо до Африки. Жінку це ніби заспокоїло, принаймні мені такий виклик більше не траплявся, – додав Роберт Кірієнко.
Щоправда, не на всі подібні виклики виїздить екіпаж поліції. Ще на один дзвінок від мешканки Вінниці, яка повідомила ніби-то її сусіди то чаклунка і диявол, які знущаються з неї й насилають чари. В цьому випадку заявниці повідомили, що ці події не належать до компетенції поліції, а з нею провели роз’яснювальну бесіду.
Зазначимо, що не обов’язково патруль виїжджає на місце виклику. Оскільки номер телефону заявника зберігається, вони можуть телефоном поспілкуватися, з’ясувати необхідні подробиці та спробувати таким чином заспокоїти людину.
Прибульці на НЛО
– Найчастіше патрульним доводиться бути психологами, – продовжує Тетяна Фіщук. – Навіть якщо брати не абсурдні виклики, то людина, яка викликає патрульних, очікує, що їй допоможуть. Можливо, навіть підсвідомо сподівається, що її втішать, щось порадять в законодавчому сенсі.
За словами іншої вінничанки, на вулиці Литвиненка є багатоповерхівка, на яку регулярно опівночі приземлювалися космічні апарати прибульців і патрульні мусили щось з ними зробити. Роберт Кірієнко розповів, що жінка була налякана, а тому її довелося заспокоїти, запевнивши, що для того, аби прогнати прибульців, необхідно зібрати декілька сильних екіпажів поліції.
Паранойя і детективні історії
Серіали по телебаченню теж до добра не доведуть, особливо, якщо вони розповідають про реальні детективні історії. Роберт Кірієнко розповів, що був виклик до вінничанки, яка передивившись «Слідство вели з Леонідом Каневським» повірила у те, що навколо самі лише злочинці. Жінка забила дошками усі вікна. Тоді патрульні мають спілкуватися із людьми, які живуть у своєму світі, обережно та уважно, аби не загострити проблем.
– Ось у жінки була певна паранойя, ми до неї прийшли і вона захотіла написати заяву про те, що у неї зникла дочка. Доньці 43 роки і живе вона в іншому місті, ми з нею зідзвонилися і вона пояснила, що коли говорить матері, що має поїхати додому в інше місто, то жінка завжди телефонує в поліцію і говорить, що дочка зникла. Але то така особиста сімейна ситуація.
Не лише вінничани звертаються до патрульних із незвичними проханнями по допомогу, а й іноземці. Наприклад, взимку американець, який приїхав до Вінниці і оселився в одному із готелів, неодноразово викликав поліцію та просив захистити його – чоловік вірив, що за ним стежать.
– Я спілкувалась з патрульними, які розповіли, що щойно вийшли від іноземця. Він робив виклики вже не вперше, йому постійно здавалося, що його переслідують. На той час він вже місяць жив у Вінниці і йому постійно здавалось, що за ним стежать та хочуть вбити. Патрульні ж у тій кімнаті нічого не бачили, а американцю ввижалось, що десь «жучки», прихована камера і він постійно вказував на якісь місця. Було видно, що насправді людині це просто ввижається.
Одного разу він викликав патруль, коли знаходився на вулиці біля готелю, але сам американець нічого не зміг сказати. Патрульні не могли зрозуміти чи він німий, чи настільки злякався, що не міг говорити. Досить довго з ним намагались поговорити, якось одягнути, тому що він вийшов взимку на вулицю розхристаний. Насправді ми не можемо знати, що з ним. До речі, він же не говорить українською, а тому викликали патруль, який дуже добре спілкується англійською, – додала Тетяна Фіщук.
Роберт Кірієнко зазначив, що за 2,5 роки роботи він вже досить добре підвищив рівень свого внутрішнього психолога, адже патрульним зустрічаються абсолютно різні люди і до кожного необхідно знайти свій підхід.
– Я зрозумів, що соціально ми всі на великій відстані одне від одного: як якісь зірки та планети у Всесвіті, так і люди між собою. Прийшло розуміння великого спектра людей і у розмові за перші 10-15 хвилин людина або на щось поскаржиться, або похвалиться і це буде щось, що його хвилює, це саме та точка, яку можна до чогось прив’язати. Важливо встановити контакт, який доволі різний з окремими людьми, але я не зустрічав людей, які не йдуть на контакт, – додав лейтенант патрульної поліції.
Хоча доволі часто виклики не стосуються компетенції патрульних поліцейських, але всі вони – від прохання зняти кота з дерева до покарання «сусідів-чаклунів», певною мірою свідчать про те, що патрульним поліцейським довіряють. Не таємниця, що патрульним дістається критики за роботу (заслужено та не дуже), але якщо навіть у певних абсурдних випадках викликають поліцію, то, ймовірно, вони все ж мають певний рівень довіри серед громадян і часом здатні вирішити проблеми не лише із містянами напідпитку, а й з нечистою силою.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.