“Нехай вертоліт розбризкає нам ліки”: добірка фейків про коронавірус

16:49
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Пандемія коронавірусу, серед іншого, призвела не лише до тисяч смертей та запровадження карантину в різних країнах, але й до створення десятків, якщо не сотень фейків по всьому світу.

Цей “тераріум” вже має найрізноманітніших представників – таких, які дають надію, викликають страх та паніку, ненависть до влади, видурюють гроші та навіть “розкривають правду” про штучне походження коронавірусу.

Vежа зібрала добірку фейків, які стали ширитись мережами та навіть деякими ЗМІ в Україні та світі, як притягували до відповідальності їхніх творців та спробувала пояснити, як впізнати неправдиву інформацію.

Звідки походить коронавірус?

Якщо ви не знали, “творцями” “COVID 19” виступають одразу декілька країн (ну, чи в це вірять люди). Головними кандидатами є, звісно, США, який створив вірус, аби зруйнувати економіку Китаю, та власне Піднебесна, де “щось пішло не так” з дослідами.

На сторінці “По той бік новин”, наприклад, зруйнували “теорію змови”, засновану на фейковому фото американського вагона з написом “COVID 19”, що нібито мало підтвердити призначення вірусу як біологічної зброї та його штучне походження. Та попри те, що напис виявився “фотошопом”, його встигли поширити близько 13 тисяч українців лише в одній групі.

Ще одна теорія – що коронавірус створили в Ухані за сприяння американських та канадських вчених. «Батьком» нинішнього коронавірусу називають вченого Чжо Пена, який досліджував летючих мишей.

З’ясовується, що він (COVID 19) вражає перш за все представників монголоїдної раси, тобто він расово вибірковий. З’явилася теорія, що вірус був потрібен китайському уряду для гоніння на тих же китайців – Гонконг, уйгури, жителі Тибету. Але китайці не змогли утримати його під контролем – цитують працівники radiotrek.rv.ua “достатньо поінформованого” Стаса Бєлковського.

От тільки Чжо Пен досліджував імунні механізми летючих мишей, які дозволяли їм переносити віруси та при цьому не хворіти. Зазначалося про нове дослідження, під час якого в організмі летючих мишей виявили коронавірус – збудник епідемії смертельної діареї у поросят.

Часник, цигарки, алкоголь та фейкова реклама

Напевно, найбільш шкідливими для здоров’я та фінансів є ціла група фейків про запобігання та лікування коронавірусу. Адже попри те, що універсальних ліків проти коронавірусу НЕ ІСНУЄ, мережею шириться реклама різноманітних препаратів, які обіцяють подолати хворобу.

Препарат для інгаляції “Декасан”, наприклад, (не) “діє на всі складні віруси, включаючи коронавіруси”. Що вже казати про різні, в тому числі токсичні, препарати, які можуть зменшити вплив хвороби організм в окремих випадках, але подаються як панацея.

Цю рекламу, до речі, демонстрували на загальнонаціональних телеканалах, зокрема й на “1+1”.

  

 

Цікаво, що акторка Мар’яна Романяк, яка знімалася у рекламному ролику препарату, назвала ролик маніпуляцією та пообіцяла звернутись до суду, якщо кадри з нею та сам ролик не вилучать.

Також, як не дивно, фейки про коронавірус можуть підштовхнути вас до шкідливих звичок – вживання алкоголю та куріння.

Так, у мережі з’явилася публікація професора Кухарчука, що “помірне вживання алкоголю може зупинити проникнення 2019 nCoV вірусу в клітини-господаря, отже, запобігти розвитку COVID-19”. Однак майже всі аспекти псевдонаукової теорії спростовують біофізики, закликаючи не шукати легких шляхів.

Поширилася мережею й інформація, нібито курці менше піддаються впливу коронавірусу, позаяк у статистиці, опублікованій у  Європейському часописі алергії та клінічної імунології, зі 140 інфікованих опитаних лише двоє були активними курцями. Щоправда, така ж кількість з опитаних мала хронічні обструктивні легеневі захворювання.

Тому такі припущення, які не враховують безлічі факторів, зокрема, боротьби Китаю з курінням, гендерне співвідношення опитаних і т.д. є передчасними. Зв’язок між курінням, іншими факторами та коронавірусом є недослідженим та недоведеним. Про що й зазначають в часописі-першоджерелі.

 

Але можливо вам “пощастило” (чи ні) з іншим фактором, що нібито зменшить ризики захворіти на коронавірус – групою крові. Так, ряд ЗМІ опублікували маніпулятивні новини з посиланням на сайт Medrxiv, зазначивши, що люди із другою групою крові мають найвищий ризик зараження коронавірусом, а з першою – найменший.

 

От тільки як повідомляє про себе сам сайт Medrxiv, це безкоштовний онлайн-архів для поширення повних, але ще не опублікованих рукописів (препринтів) в медичних, клінічних та суміжних науках про здоров’я. Публікації в ньому – це попередні звіти про роботу, які не пройшли перевірки. На них не слід покладатися на практиці та не слід повідомляти їх у ЗМІ як доведену інформацію.

Ще один “народний” засіб – часник, якому також приписують здатність боротися з коронавірусом, посилаючись, зокрема, на професора і президента Національної медичної палати РФ Леоніда Рошаля.

Однак, як виявилось, Рошалю такі поради просто приписали, а аудіозапис з нібито його голосом є підробкою.

Проте часом віра в цей (та інші) народні засоби настільки велика, що люди можуть навіть нашкодити собі. Як повідомляє BBC, у південному Китаї зареєстрований випадок, коли жінка потрапила до лікарні після того, як вона з’їла 1,5 кг сирого часнику.

При цьому вживання води що п’ятнадцять хвилин є таким самим ефективним засобом боротьби з коронавірусом, як і помірне вживання алкоголю.

Можливо, ви вже встигли закупити кілька (десятків) рулонів туалетного паперу чи лише вчора привезли додому мішок гречки? Розчаруємо, адже насправді потрібно було придбати гігієнічні прокладки – ще один “засіб для боротьби” із можливим зараженням.

Щоправда, для цього знадобляться ще й маски та прополісна настоянка.

Про ефективність цього “засобу” каже одна “експертка” у мережі. Щоправда, вона не згадує, що будь-які ефірні масла подразнюють слизові оболонки. І якщо вдихати такі настоянки, то можна отримати проблеми зі слизовою носа, що зменшить стійкість до будь-яких вірусів.

Також хочемо застерегти про ще один фейк: глибоке дихання не допоможе вам самостійно діагностувати наявність у вас коронавірусу. Це також брехня. Зробити це зможуть виключно лікарі, якщо ви звісно не боїтесь їх через інші фейки.

Нічні вертольоти та “скандали в лікарнях”

Можливо, ви чули інформацію про те, нібито в найбільшій групі ризику зараження коронавірусом – люди похилого віку. Творці фейків вирішили використати це та поширити дезінформацію про те, що в запорізькій поліклініці відмовляються приймати людей пенсійного віку.

Звичайне фото аркуша з написом “З 17 березня до кінця карантину обслуговуються пацієнти до 60-ти років” почало ширитись мережею та викликати обурення деяких користувачів. Щоправда, доказів, що цей листок належить саме адміністрації лікарні, звісно, не було.

 

До речі, поширив таке повідомлення, як стверджують “По той бік новин”, депутат попереднього скликання Верховної Ради Ігор Мосійчук, якому нібито “переслали” фото.

Ще одна фейкова історія – розповідь про шахраїв, які ходять по квартирах нібито з метою перевірки на коронавірус, але насправді, приспавши людей похилого віку та підлітків обкрадають домівки. При цьому даються “корисні” поради: запитувати документи у таких людей, перевіряти їхню належність до організації, про яку вони нібито казатимуть.

От тільки якби такі заходи були, про них би попередила влада. Та й під час карантину всі контакти мінімізують. Тому поради можна вважати порожніми.

 

Поради в мережі роздають не лише щодо того, щоб не відчиняти вхідні двері, але й щоб зачиняти вікна на ніч. Чому? Бо з “вертольотів запустять ліки для дезінфекції”, тож “з 23:00 до 5:00” ще й не варто виходити на вулицю. Таке повідомлення ширилося не одним містом, на нього реагували в різних куточках України.

Щоб зрозуміти, що це фейк, потрібно просто уявити, як це все могло би відбуватись насправді, наприклад, у Вінниці. Скільки вертольотів та десятків тисяч тонн “ліків” потрібно було би для дезінфекції? До того ж мова повідомлення кострубата та ніби зроблена з перекладачем або роботом.

Дезінфекція курця

Дезінфекція “здорової людини”: вже не в одному місті України священики розбризкують воду вулицями, таким чином “перемагаючи коронавірус”. 

 

Відповідальність за поширення фейків

Ще одна порада стосується батьків. Українцям радили під час карантину не випускати дітей на вулицю через загрозу штрафів чи позбавлення волі. Щоправда, яким законом це передбачено та хто є джерелом інформації – не вказували.

 

Зрештою, творцем фейку виявилась мешканка Нікополя, яку поліція притягнула до адміністративної відповідальності за розповсюдження неправдивої інформації. Поліцейським жінка пояснила, що бачила подібну інформацію раніше і вирішила своїм постом попередити містян.

Відносно жінки склали адміністративний протокол за ст.173-1 КУпАП (поширювання неправдивих чуток). Санкція статті передбачає накладення штрафу або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку. Протокол направили на розгляд до суду.

Притягнули до відповідальності й ще одного українця, 38-річного жителя Чернівецької області, який розповсюджував недостовірну інформацію про кількість хворих на коронавірус в Україні. На нього склали адмінпротокол за тією ж статтею.

Відзначилися і “журналісти”, які 18 березня “діагностували” у Вінниці “два випадки інфікування на коронавірус Covid-19”. Це просто банальна брехня від агенції  “ASPI News” ще й з посиланням на офіційне джерело, яке, звісно, нічого подібного не стверджувало. Нагадаємо, що станом на ранок 21 березня у жодного пацієнта на Вінниччині не діагностовано Covid-19.

Як виявити фейк?

По-перше, намагайтесь зрозуміти, хто або що є джерелом інформації. Дописи інших користувачів в соціальних мережах, яку б “важливу” та “нагальну” інформацію вони не несли, потребують перевірки. Так само, як і публікації ЗМІ. Звертайте увагу, чи є в матеріалі активне посилання на джерело (дуже бажано – офіційне), чи є цей ресурс офіційним ЗМІ, чи не перевантажене повідомлення емоційними зворотами та оціночними судженнями.

Найбільш (але не завжди абсолютно) достовірними є офіційні джерела інформації із сайтів поліції, міської ради, Кабміну, ДСНС, ОДА тощо. Також можна звертати увагу на те, чи пишуть про якусь подію авторитетні видання – як українські, так і світові.

Однак варто пам’ятати, що створюють їх люди, які також можуть помилитись. Також можете підписатись на медіа, які займаються перевіркою фактів чужих публікацій – наприклад, “Detector Media”, “По той бік новин”, “Vox Check”.

Подумайте, настільки реалістично те, про що пишуть в дописі чи новині. Якщо, як і у випадку з вертольтами, щось не “сходиться”, перевіряте інформацію не в одному джерелі (бо перевірка завжди потрібна), а одразу в декількох.

Видовище, як люди через фейкові новини несуть в оберемку з магазину кілька пачок солі чи інших продуктів, звісно, може підняти комусь настрій. Але лишень до тих пір, поки ви не побачите порожні полиці того, що вам потрібно.

Не варто публікувати до себе на сторінку неперевірену інформацію, особливо ту, яка може створити паніку. Кожен з нас несе відповідальність за інформацію, яку поширює. Дізнались, що раніше запостили фейк? Видаліть допис і опублікуйте спростування.

Якщо вам цього не вистачило – ось ще одна непогана відеопідбірка про фейки навколо коронавірусу від DW

Українська кіберполіція станом 13:30 19 березня вже отримала 20 звернень про розповсюдження фейкової інформації про карантин. Правоохоронці звертаються до громадян із проханням повідомляти про всі випадки поширення неправдивої інформації:

на електронну адресу: [email protected]
за формою зворотного зв’язку: https://ticket.cyberpolice.gov.ua
на спецлінію «102».

Матеріал частково підготовлено за допомогою аналізу на сторінці “По той бік новин”. З детальною аргументацією фейковісті публікацій можна ознайомитись ТУТ.

Фото – “По той бік новин”, belstu.by

Читайте також: У Вінниці можуть обмежити години роботи ринків через регулярні поїздки пенсіонерів. ВІДЕО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.