Нещодавно вінницькі волонтери повернулись із Литовської Республіки. Метою візиту стало вручення Президенту Далі Грибаускайте українсько-литовського прапора на знак подяки за підтримку України.
Прапор містить привітання від українських бійців – вони підписували його безпосередньо на передовій. 11 квітня волонтери Спілки «Всеукраїнське об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО», які втілили ідею, вирушили із прапором та сувенірами до Литви.
Тепер прапор «житиме» у музеї при адміністрації Президента Литви. Про це сьогодні, 19 квітня, волонтери розповіли під час прес-конференції, яку скликали одразу після повернення з подорожі.
Під час зустрічі із Далею Грибаускайте волонтери подякували Президенту Литви та всьому литовському народу «за тверду підтримку України та її європейського вибору».
Окрім того, із рук волонтерів Даля Грибаускайте отримала спеціальну нагороду «Залізний хрест» – «за захист європейських цінностей, свободи і незалежності». Таку нагороду 7 квітня представники Спілки вручили учасникам Революції Гідності.
- Так співпало, що в нас – «Залізний хрест», а у Литві «дубовим чорним хрестом» нагороджують так званих «лісових братів» – людей, які боролись за незалежність. Тож, коли ми вручили їй цю нагороду, у Далі виступили сльози на очах, – розповів Анатолій Слівінський, голова Спілки.
Що стосується самої зустрічі, то під час неї вінницьких волонтерів найбільше вразила пошана Далі Грибаускайте. Президент багато говорила про своє захоплення українським народом.
- Це ми туди їхали, щоб подякувати. Нас попередили – ніякого пафосу, ніяких компліментів та «сюсюкання», Президент Литви цього не сприймає. Тому була просто душевна розмова. А Грибаускайте нібито сама пишалася зустріччю із нами, – каже голова відокремленого підрозділу Спілки Валентина Вельган.
- Розумієте, ми навіть не очікували такої душевної зустрічі, – кажуть волонтери. – Ми готували якісь тези, офіційні речі, а Президент нас спочатку привітала запашною кавою і замість часу за протоколом у 25 хвилин, спілкувалась із нами понад годину. Хоча до того посол казав, що Даля зазвичай протокол не порушує.
Волонтери також зауважили, що литовський Президент говорила із ними українською мовою, а про своїх помічників вона зауважила «якщо вони не розумітимуть української, то – їхні проблеми». Волонтери також зауважили, що на відміну від України, у Литві площу перед адміністрацією Президента не охороняють «гарнізони охорони» – всі вільно ходять та фотографуються.
Президент пообіцяла виконати прохання українців та бути «рупором правди» України на всіх можливих рівнях: розповідати про реальний стан речей іноземним партнерам, дипломатам, волонтерам.
Окрім того, Грибаускайте пообіцяла створити робочу групу, яка зможе допомогти звільнити полонених у ЛДНР українців та залучити до вирішення цього питання Ангелу Меркель.
- Даля Грибаускайте – сильний лідер і дуже харизматична жінка, – каже Ольга Іващук, заступник голови правління відокремленого підрозділу Спілки у Теплицькому районі. – Вона вразила нас всім одночасно – простотою, відкритістю, мудрістю та люб’язністю. Особисто я звернулась до неї із питанням про досвід створення дієвої системи патріотичного виховання підростаючого покоління. А також про можливість співпраці із відповідними організаціями. Президент відповіла, що «рецепту немає», вони в деякому сенсі переймають досвід українців. Разом із тим, ми дізнались, що у окремих школах Литви діють цілі добровільні класи із бойової військової підготовки хлопців та дівчат і фінансуються вони з держбюджету. Це дуже цікавий приклад.
Головний спеціаліст Центрального міжрегіонального сектору Державної служби України у справах ветеранів війни та учасники АТО Олег Дмитрійчук зауважив, що окрім того, що Грибаускайте захоплювалась мужністю українців та волонтерів, було і те, чого вона зрозуміти не могла. «Якщо в нас когось зловлять на хабарі у сто євро, то повірте, йому буде дуже несолодко і щоб не кортіло більше, – передали волонтери слова Президента Литви. – А я не можу зрозуміти ваших чиновників, які декларують десятки й мільйони готівкою. Це щонайменше дивно. Ще ми відправляємо вам амуніцію, яка була у використанні, на фронт для солдатів. Вона подекуди кращу, ніж у нас нова, а потім доходять слухи, що за цю амуніцію вас змушують платити, вона з’являється у вас на ринках – мені просто дивно від цього. Поки зовнішня війна – не найстрашнійший ваш ворог, а внутрішня корупція».
Даля Грибаускайте зауважила, що Литва вірить в успіх українського народу і буде і далі надавати йому допомогу. «А ви, волонтери, головне – не продавайтесь і не втрачайте віри!» – закликала Президент. Окрім того, пані Грибаускайте висловила думку, що «якби українці не стали на заваді агресору, то вже зараз жертвою був би литовський народ».
Як зауважила Президент, Литва підтримує Україну не тільки «морально». Зокрема, кошти на лікування поранених українських АТОвців та добровольців у тому числі закладено у державному бюджеті Литви. Станом на зараз реабілітацію за підтримки Литви пройшли вже понад 150 чоловік. Їх волонтери також відвідали. Окрім того, гуманітарна допомога, надана Литвою з початку військової агресії на Україну, становить 1 мільярд 200 мільйонів євро.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.