“Насправді Христос у квітні народився”: як вінничани ставляться до ідеї перенесення святкування Різдва. ВІДЕО

20:40
Автор: Катерина Томчук
Become a Patron!

Процес створення автокефальної помісної української православної церкви, крім релігійних та політичних підняв ще й питання… святкування Різдва.

Останнім часом все гучніше лунають голоси за перенесення святкування Різдва з 6-7 січня на 25 грудня. В якості аргументів “за” зокрема – намагання “синхронізувати” святкування разом із західним світом. Противники такої ідеї вказують на традиційність святкування саме 6-7 січня, “бо так звикли”.

Відтак Vежа вирішила поцікавитися у вінничан: чи варто українцям переходити на нову дату 25-го грудня і святкувати разом з більшістю християн світу чи все ж продовжувати дотримуватися традиційної, для наших батьків, дати? Принагідно ми також вирішили запитати в перехожих, яке свято для них важливіше: Новий рік чи Різдво?

 

Аня, мама в декретній відпустці

Кожне по-своєму. Різдво – це сімейне свято, а Новий Рік більше в колі друзів. Це різні свята для мене. На Різдво завжди їздимо до батьків, у нас дуже велика родина.
Як православна, то я проти перенесення святкування Різдва на 25 грудня. Все одно ми будемо святкувати 6-7-го, а 25-го для нас не буде таким святом.

 

Анатолій, пенсіонер

І те, і те для мене важливо! Ялинка ж довго стоїть. А 25-го – то чом би й ні? Ми ж ідемо в Європу. Можна й так, і можна й так: можна двічі святкувати!

Іван і Леся

 – До зміни дати ніяк не ставлюсь, бо не вірянин. А Новий рік і Різдво – обидва прекрасні сімейні свята. Вцілому нормально ставлюся

Ігор, приватний підприємець

– Для мене Новий рік важливіший. Чому – пояснити не можу. Щодо перенесення Різдва – то так воно і є за іншим календарем. Тут справа в толерантності одних до інших: якщо буде два свята, то я тільки за.

 

Олеся і Яна

– Новий рік для мене – це очікування Різдва. Адже в ньому – всі наші звичаї. Але і на те й на те свято збираються всі родичі. Є можливість побачити всю родину, бо цілий рік працюєш, і хочеться потім зустрітитися уім разом.

25-е грудня – це католицьке Різдво, наскільки я знаю. Якщо людям так зручніше, то… Хоча ми звикли до нашого Різдва 7 січня. Але будемо святкувати і те, і те, поки не звикнемо.

 

Саша й Ростислав

Ростислав: – Я вважаю, що це не толерантне питання, тому що це питання віри. Якщо Різдво – то питання яке Різдво: католицьке чи православне. Вони ж хочуть поєднати зараз: отримаємо Томос – станемо католиками (сміється). Насправді Різдво набагато давніше, аніж Новий рік.

Олександр: – Я вважаю, що це правильно, тому що з 25 на 26 – день починає рости, тому й Різдво, Рождество, день рождається.

Можу розповісти, чому Новий рік святкується в січні. Колись давно в Римській Імперії під час війни загинули два консули. А вибори у них проводилися у березні. Але держава без них не може бути, тому перенесли вибори на 1 січня. А так як на службі вони були цілий рік, то ось вам і новий рік з січня. У римлян покровителем місяця січня –  «января» – був бог Янус. Це дваликий бог: він бачив, що буде попереду, і що було позаду. Тобто “так як ти його зустрінеш, то так його і проведеш”. І це тому в них були і оргії, п’янства, бо так хотіли, щоб і наступний рік пройшов. Вони так хотіли жити! Тож наче і минуло 2000 років, але і нічого особливо не змінилося. Так як занесли, то так і залишилось. Чомусь на сході новий рік навесні, бо весна – життя заходить. А у нас посеред зими зненацька.

До святкування 25-го грудня нормально ставимось. Різдво й має бути 25 грудня. Раніше язичники цей день святкували (авт. – зимове рівнодення) – бо рождається день, тому й Різдво! А що було 7 числа? Нічого не було. Насправді Христос в квітні родився… але не в цьому питання. Важливо те, що свято нас об*єднує, адже головне – це єдність. Я тільки «за», щоб зробили Різдво 25 числа. Будемо з католиками святкувати. В мене, наприклад, сусідка-католичка і ми будемо одне одного в один день вітати, а не вона мене в мій, а я на два тижні раніше. Так буде чудово.

Як виявилося, “складне” питання – не таке вже й складне. Вінничани толерантно реагують на зміни і згодні з поступовим переходом на нову дату, якщо так буде краще для більшості. Та й вибрати між Новим роком та Різдвом теж не змогли – обидва свята є для них важливими, а також прекрасною можливістю побачитися з усіма рідними.

Читайте також: Санта проти Діда: що думають вінничани з приводу скасування Діда Мороза. ВІДЕО