Народний дім та готель “Бель-В’ю”: у Вінниці встановили ще дві таблички із зображеннями зруйнованих будівель. ФОТО

13:07
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

Напередодні, 17 лютого, у Вінниці встановили ще дві таблички із зображеннями зруйнованих історичних будівель. Йдеться про Народний дім, який колись розташовувався на теперішній площі Героїв Чорнобиля, та готель “Бель-В’ю”, що був на розі теперішніх вулиць Соборної та Оводова. 

Проєкт “Вінниця – РЕ:конструкція минулого” реалізується ГО “Креативний простір” у партнерстві з КП “Центр історії Вінниці” та Державним архівом Вінницької області з метою популяризації культурної спадщини міста, візуального відтворення образів втрачених архітектурних об’єктів. На Facebook-сторінці ГО “Креативний простір” також було опубліковано низку відео, присвяченого будівлям, які увійшли до цього проєкту. Переглянути їх можна за ЦИМ посиланням та за ЦИМ. Ролик про згадані в тексті Вознесенську церкву – ТУТ, Монастир єзуїтів – ТУТ, фортецю на Замковій горі – ТУТ. Ознайомитися зі Звітом про реалізацію проєкту також можна за ЦИМ посиланням.

Народний дім

Народний дім на Тюремній площі (нині – площа Героїв Чорнобиля) – було збудовано в 1902 році. Він став першою громадською будівлею в місті, яка стала центром культурного життя на тогочасному Замості. В жовтні 1917 року під стінами дому відбулося збройне протистояння між прихильниками Тимчасового Уряду та більшовиків. Невдовзі місто взяли під контроль війська Української Центральної Ради.

Розібрали будівлю Народного дому наприкінці 50-х років минулого століття, за радянської влади. Тоді на його місці було збудовано новий корпус будівельного технікуму (нині – Вінницький коледж будівництва і архітектури).

Готель “Бель-В’ю”

Готель “Бель-В’ю” існував на розі теперішніх вулиць Соборної та Оводова. Цю триповерхову споруду було збудовано в 1897 році. В часи Української революції 1917-1921 років, а саме – в лютому-березні 1919-го, в стінах готелю розташовувалося Міністерство земельних справ УНР.

За радянських часів у будівлі перебувала редакція місцевої преси. Зруйновано готель в 1970-х – для будівництва нереалізованої другої черги споруд, які б доповнили композицію тоді новоствореної площі Леніна (нині – Майдан Незалежності).

 

Нагадаємо, встановлювати таблички із зображеннями зруйнованих будівель почали днем раніше, 16 лютого. Тоді на площі Перемоги було встановлено табличку із зображенням Вознесенської церкви, зруйнованої в 1944 році.

Загалом таких табличок планується встановити п’ять. Ще дві невдовзі з’являться на Староміському мосту та неподалік Мурів.

Фото – автора та з архіву Vежі

Читайте також: Від Вознесенської церкви до монастиря єзуїтів: у Вінниці встановлюють таблички із зображеннями зруйнованих історичних будівель

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.