“Нафтогаз” прогнозує здорожчання газу вже в листопаді-грудні цього року

11:18
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

У Національній акціонерній компанії “Нафтогаз України” прогнозують подорожчання газу вже в листопаді-грудні цього року. 

Як йдеться в дописі компанії на Фейсбук,  поступово розпочинається опалювальний сезон, а з ним зростає й попит на газ. Зазначено, що це призвело до “зростання цін на європейських хабах, які, за розпорядженням уряду, використовуються для розрахунку ціни газу для виробників тепла”.

Повідомляється, що лише за місяць ціна газу в Європі зросла на 26%. У зв’язку з цим довелось переглянути ціну газу для українських виробників тепла на жовтень.

“Прогнози вказують, що у листопаді-грудні варто очікувати подальшого подорожчання газу. Але значні запаси у підземних сховищах України та Європи утримають ціни від стрімкого зростання” – зазначено в дописі.

На сайті “Нафтогазу” також уточнюється, що в жовтні 2020 року оптова ціна на природний газ для виробників теплової енергії, яким НАК «Нафтогаз України» постачає газ у рамках спеціальних обов’язків (ПСО), становить 5374,1 грн за 1 тис. куб. м (без урахування ПДВ та витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами).

Ціна газу для виробників тепла розраховується відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 19 жовтня 2018 р. № 867, з урахуванням змін котирувань (цін) на європейських газових хабах.

За період, який використовується для розрахунків, котирування на природний газ у Європі зросли у порівнянні з вересневими цінами на 26% через підвищення попиту. Проте, завдяки значним запасам у підземних сховищах газу в Україні, ціна газу для виробників тепла у жовтні зросла порівняно з минулим місяцем на 24%“.

Нагадаємо, з жовтня зросла вартість газу для населення. Новий тариф зріс на 1,19 грн з кубометр. З 1 жовтня ціна за блакитне паливо становить 6 гривень 68 копійок за кубометр, що на майже 21,5% більше, ніж було у вересні.

Наразі на сайті “Вінницягаз Збут” вказано, що у листопаді вартість 1 кубометра газу становить 8 гривень 85 копійок.

Як повідомили на сторінці ТОВ “Вінницягаз Збут”, ціна природного газу для побутових споживачів у листопаді 2020 року становитиме 8,85455 грн за м куб. У перерахунку на енергоодиниці вартість становитиме 0,8353 грн/кВт-год.

Як пояснюють на підприємстві, ціна зросла з наступних причин:

” – Після скасування державного регулювання цін на газ для населення, вартість блакитного палива в Україні безпосередньо залежить від котирувань на європейських енергетичних біржах (NCG, TTF), адже в балансі газу лише половину складає ресурс вітчизняного видобутку, а решта – імпортується.

 – Навесні нинішнього року ціни на газових хабах Європи впали до історичного мінімуму. Втім, з наближенням опалювального сезону блакитне паливо стрімко подорожчало. Це традиційний тренд на європейських ринках. Зокрема, з 25 вересня по 25 жовтня котирування day-ahead на європейському хабі TTF зросли на 32,8%.

 – Наразі вартість газу з врахуванням доставки до кордону України на нідерландському хабі TTF складає понад 8000 грн за тисячу кубометр. До цієї суми потрібно додати ще плату за вхід в українську газотранспортну систему (176 грн за тисячу куб м), тариф на транспортування газу магістральними газопроводами територією України (164 грн) і націнку постачальника, яка необхідна для підтримки роботи мережі відділень, кол-центру, онлайн сервісів, друку та доставку рахунків за газ.

 – Ресурс вітчизняного видобутку на Українській енергетичній біржі сьогодні вартував 6700 грн за тисячу куб м на умовах передоплати. Втім, обсяги угод на УЕБ незначні.

Таким чином, враховуючи імпортні паритети, вартість блакитного палива в Україні також зросла”.