Освітня програма фестивалю Air ГогольFest “Гімназія” – це не лише про освіту в класичному форматі. Це про нові методи, формати та шляхи навчання, а також про літературу, урбаністику, інновації, культуру і навіть секс.
«Гімназія» – освітня програма міждисциплінарного фестивалю Air ГогольFest, що відбудеться у Вінниці 17-18 листопада, яка допоможе дихати вільніше. Освітній простір наповнять лекції, майстер-класи, неформальні зустрічі, експериментальні формати – усе задля діалогу, розвитку, вдихання тенденцій. Адже повітря – це не лише літаки, аеропорт або чапля у центрі Вінниці. Це необхідність фахово проговорювати ті напрямки, у яких у місті відбувається поступ: культура, освіта, урбаністика, технології, програма для дітей.
– Для мене від початку було важливо знайти ті напрямки, які є важливими для міста сьогодні. Я схопилась за перші ж ідеї й не помилилась: програма для освітян та дітей – це те, що я можу якісно подати як кураторка. Інновації, культура і технології – це ті сфери, у яких в місті відбувається поступ. Вони вагомі, актуальні й цікаві. А головне – у Вінниці є так багато фахівців, які готові розповідати про свої перемоги та досягнення.
З одного боку я – людина зі сторони, тож чи можу я достатньо адекватно оцінити місто? Але з іншого, достатньо часто буваю в місті на різних івентах й можу побачити ті зміни, що відбуваються в міському просторі, проте яких не бачать місцеві, – розповіла Vежі кураторка освітньої програми Анастасія Євдокимова.
Кураторка говорить, що на рівні ідей, які витають в повітрі, сьогодні важливо усвідомити місію культури:
– Мотивуючою буде лекція засновника фестивалю Влада Троїцького, адже щоразу на фестивалі йдеться про якийсь меседж, про ідеї, котрі витають у повітрі, але які необхідно пояснити, розшифрувати, от Влад видає відвідувачам дороговкази, пояснює – як дегустувати мистецтво, як сьогодні залишатись чутливим до нього.
У блоці «культура» про різні мистецькі явища розкажуть учасники проекту «art kitchen».
Понад 40 художників, рефлексія у підвалі та АЛІСА біля Вежі: що приготує арт-кухня «AIR GOGOL FEST»
Відвідувачі фестивалю також зможуть отримати інструменти для розвитку середньої освіти.
– У Вінниці, безумовно, були неформальні заходи для вчителів. Але у рамках міждисциплінарного фестивалю, коли навколо народжується мистецтво, коли можна потрапити у багато різних світів одночасно – це вперше. Коли за ціною квитка у великий світ мистецтва що можна потрапити і на профільну подію, – говорить Анастасія.
Goethe-Institut в Україні покаже методичні розробки для вчителів літератури, освітня платформа Classtime проведе майстер-клас і розкаже як ефективно використовувати цей ресурс. Головна редакторка ключового сайту про освіту «Освіторія. Медіа» розповість освітянам і журналістам як цікаво й доступно («фаново») писати про освіту, подія відбуватиметься у форматі «Case study», тобто через конкретні приклади та досвіди.
«Відчувай себе круто і передавай це дітям»: вінницький вчитель розповів, як потрапив у ТОП-5 педагогів України
Фіналіст Global Teacher Prize, вінницький вчитель-інноватор Владислав Качур проведе майстерню про вивчення англійської, а викладач кафедри філології та гуманітарних наук Комунального вищого навчального закладу «Вінницька академія неперервної освіти» Ігор Усатенко – що робити з підручниками з історії. За словами організаторів, всіх мотивує на реалізацію потенціалу програма «Навчай для України», яка пропонує молодим і натхненним долучатись до команди освітян та «програмувати майбутнє вже сьогодні». Вперше у Вінниці виступлять лектори «Освіторії» Тетяна Ткаченко, яка розповість про сторітелінг та технології, а також фахівчиня із молодшої освіти Інна Большакова – як говорити з дітьми про мистецтво.
– Чомусь для нас освіта асоціюється з чимось занудним і складним, проте наша програма дасть можливість у неформальній атмосфері фестивалю (де є передовсім свобода творчості й думки) послухати щось цікаве, – говорить Анастасія.
Архітектура, IT та комікси
Гості фестивалю зможуть знайти підходи до пізнання культурного ландшафту міста. Архітектор Олексанр Коротких розповість про «ґвалтування» міста, а дослідниці-теоретики Ольга Коляструк та Налаті Жмуд – про розуміння культурного ландшафту минулого, через розуміння минулого і проекції на майбутнє. Сашко Вешелені розповість про «вінницький текст», про твори, які тут народжувались, про авторів, які творили і як місто можна «прочитати» у літературі.
Напрям «технології» представлено лише двома подіями. Про вінницький парк інновацій розповість очільник Василь Гошовський, а про Вінницю – місто “айтішників” – Дмитро Софина.
Для дітей на фестивалі проведуть майстер-класи з витинанок, створення аватарок для історичних осіб від ВЛС. Розкажуть про те, як ходити з дітьми в музей (для батьків), львівські мистецтвознавиці Ірина Магдиш та Наталі Космолінська влаштують екскурсію арт-об’єктами фестивалю для дітей. Також відбудеться малюванння в стилі Ерве Тюлле, а Марина Макущенко розповість про фентезі та архітектуру, яку ми втрачаємо. Письменниця та журналістка Марина Макущенко розповість про те, як вигадала фентезі історію про домовиків, які живуть в реальних київських будинках. Авторка поділиться тим, скільки відвідала екскурсій з історії Києва, в які будівлі потрапила нелегально, які таємниці дізналася.
У неділю відбудеться благодійний проект ЛакіБукс, а Музей науки пропонують взяти участь у науковому шоу. Кіт Інжир допоможе придумати власного комікс-інтернет-героя.
Урбаністика, секс та кіно
– Урбаністка Марія Борисова поставить провокативне питання «Де гуляти?» «От ти виходиш з дому, а там вулиця й дерево, двір, але де гуляти – все одно не зрозуміло. Тож ставиш собі логічне запитання: чому мені немає де гуляти у 15 і що зробити, щоб було де у 17? Разом шукатимемо відповіді й способи подивитись на власне місто», – розкриває секрети програми Анастасія Євдокимова.
Також ГО «Вперше – сексуальна освіта для підлітків» проведуть «Годину секс освіти» для підлітків 14+, відверто і чесно розкажуть про контрацепцію та перший раз, про ризики та міфи сексуальності, дадуть відповідь на будь-які запитання.
Вночі у «Гімназії» відкриється власний кіноклуб із найцікавішими короткометражними фільмами цього року від формації Сучасне Українське Кіно (СУК): «Технічна перерва», «Випуск 97», «Бузок» та альманах «Кохання» .Також вночі працюватиме літгурток, де читатимуть власні твори вінницькі літератори та драмгруток літгурток, де відбудеться спільне читання п’єси вінницького письменника Ігоря Костецького «Близнята ще зустрінуться». Також буде власна інтелектуальна дискотека.
На фестивалі ексклюзивно покажуть документальний фільм «Гоголь Док», прем’єра якого була влітку на Міжнародному одеському кінофестивалі. Це стрічка про те, як твориться великий фестиваль,скільки людського і креативного ресурсу необхідно, щоб зробити щось нове й унікальне, щоб створити простір та наповнити його ідеями.
– Якщо звернутись до етимології слова «гімназія», то воно означає «оголювати». Тобто оголювати, виокремлювати все важливе і проговорювати його. «Гімназія» – територія натхнення, яка допоможе заповнити кожен окремий простір знанням та розумінням процесів, що відбуваються навколо, – підсумовує Анастасія.
Повна освітня програма
17 листопада, субота
12:30-13:30 [діти/підлітки] Майстер-клас для дітей: малюємо і колажуємо! (для дітей 4-14р.)
12.30 [освіта] «Крок за рамки: як зацікавити дітей візуальним мистецтвом». Лекторка – Інна Большакова. Організатор: Освіторія.
13.30 [діти/підлітки] Майстер-клас із виготовлення витинанки (для дітей 6-12р.) Проводить – Вальдемар Клюзко.
13:30 [культура] «Перформанс, як форма та напрямок сучасного візуального мистецтва». Лекторка – Наталія Лісова.
14.00 [освіта] «Ефективний навчальний контент. Цифровий сторілелінг». Лекторка – Тетяна Ткаченко. Організатор: Освіторія.
14:00 [діти/підлітки] “Гра в музей: говоримо з дітьми про мистецтво”. Лекторка – Наталія Космолінська про те, як весело та цікаво провести час в галереї (для батьків). Оргінізатор: Видавництво Старого Лева.
14.30 [діти/підлітки] «Малюємо аватарки геніям». Майстер-клас за книжкою «Енциклопедія неуків, бунтівників та інших геніїв» (для дітей 5-8 р.) Організатор: Видавництво Старого Лева.
15:00 [культура] «Вплив контркультурних ініціатив на формування нових тенденцій в сучасному мистецтві: контркультурні агресії». Лектор – Олег Василенко.
15:00 [технології] «Створення умов для розвитку технологій та креативних ідей». Спікер – Василь Гошовський.
15.40 [освіта] Майстер-клас «Як проводити сучасні уроки з платформою Classtime у шкільному класі та поза ним». Проводить – Євгенія Гагаркіна. Організатор: Classtime в Україні.
15:30 [діти/підлітки] Інтерактивний майстер-клас «Бавимося у музей: що приховують картини?». Екскурсію проводять – Ірина Магдиш та Наталка Космолінська (для дітей 7-10 р.)
16:00 [культура] «Вплив контркультурних ініціатив на формування нових тенденцій в сучасному мистецтві. Культура і контркультура: де межа?” Лектор – Олександр Никитюк.
16:00 [технології] «Вінниця – центр IT Індустрії України. 5 кроків за 5 років». Спікер – Дмитро Софина.
16:30 [діти/підлітки] Майстер-клас: «Котики як супергерої Інтернету. Як створити власного інтернет-комікс-героя і на що він здатний». Проводять – Олена Павлова та Кіт Інжир (для підлітків від 14 р.).
17:00 [культура] Лекція Владислава Троїцького «Імідж міста»
17:00 [урбаністика] «Сторінками «вінницького тексту» про місто та його персонажів». Лектор – Олександр Вешелені.
17:10 [освіта] «Навчай для України: як реалізувати потенціал». Лекторка – Марія Борисова. Організатор: Навчай для України.
17:30 [діти/підлітки] «Година секс освіти». Спікерка – Юлія Ковальчук (для підлітків 14+). Організатор: «Вперше – сексуальна освіта для підлітків».
Нічна програма
23:00 Драмгурток. Читка п’єси Ігоря Костецького «Близнята ще зустрінуться».
00.00 «Кіноклуб» – ніч українського короткого метру від «СУК». Альманах «Переможці 2017 року» («Випуск 97», «Технічна перерва», «Бузок»).
1.00 Дискотека. Улюблені кліпи резидентів освітньої програми «Гімназія».
1.30 Літгурток. Вінницькі поети. Вільний мікрофон.
2.45 «Кіноклуб» – ніч українського короткого метру від «СУК». Альманах «Кохання» («Кров», «Ефект сходів», «Сказ», «Благодать», «Невидима»).
18 листопада, неділя
12.30 [освіта] «На дотик»: семінар з використання дидактичних матеріалів до сучасних німецьких антиутопій для підлітків. Лекторка – Анастасія Євдокимова. Ораганізатор: Goethe-Institut в Україні
12.30 [діти/підлітки] «Темний бік будинку»: історії, що ховаються у закутках старих будівель. Письменниця – Марина Макущенко (для підлітків). Організатор: Видавництво Старого Лева.
13:30 [урбаністика] «Архітектура Пізнього Модернізму» – «Жлобологія» – «Історія Гвалтування». Лектор – Олександр Коротких.
13.30 [діти/підлітки] Майстер-клас «Читаємо та малюємо як Ерве Тюлле» (для дітей 4-8 р.) Організатор: Artbooks.
14.00 [освіта] Майстерка про особливості розвитку мозку та здатність вивчати англійську мову. Лектор – Владислав Качур.
14:40 [урбаністика] Лекція «Культурний ландшафт Вінниці: від минулого до майбутнього». Лекторки – Наталя Жмуд та Ольга Коляструк.
14:30 [діти/підлітки] Наукове мікс-шоу (для дітей 8-14р.). Організатори: ЛакіБукс та Інтерактивний музей науки.
15:30 [культура] Дитяча вистава «Пастушка та Сажотрус». Організатори: Винницький академічний обласний театр ляльок.
15:30 [діти/підлітки] “Що накнижковій полиці: класика, факшн, нон-фікшн, комікси?” Діалог з літературною критикинею Іриною Ніколайчук. Організатори: ЛакіБукс.
15.40 [освіта] «Актуальні проблеми української історичної дидактики: чого вчать вчителі історії в школі?» Лектор: Ігор Усатенко.
16:00 [урбаністика] «Чи є історичне підґрунтя сьогоднішніх успіхів Вінниці, або Парадокси розвитку міста». Лекторка – Тетяна Кароєва.
16:30 [діти/підлітки] «Що означає «ніде гуляти»? Розповідає та запитує – урбаністка Марія Борисова (для підлітків 13-17р.)
17:00 [культура] Лекція «Як перетворити тролейбус у фотоапарат або мистецтво на межі науки та арту». Лектори: Вальдемар Клюзко, Ігор Бельський, Юлія Бельська.
17.10 [освіта] Case study: як фаново писати про освіту? Лекторка – Олена Павлова. Організатор: Освіторія.
17:30 [урбаністика] Лекція «Посмішки геніїв (Гоголь-Альтман)». Лекторка – Ольга Коляструк.
18:00 [культура] Кіноклуб. Документальний фільм «Гоголь Док» (реж. – Аліса Павловська).
Дякуємо!
Тепер редактори знають.