У травні на Вінниччині зафіксували перший у цьому році випадок африканської чуми свиней (АЧС). За кілька тижнів в Козятинському районі виявили ще один спалах і загалом знищили вже близько 1100 тварин.
Сьогодні, 6 червня, в облдержадміністрації відбулось засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо випадку африканської чуми свиней в Козятинському районі. Чому вірус небезпечний, що вже зроблено для боротьби з ним та що ще планується зробити, читайте у нашому матеріалі.
В чому небезпека?
За даними Вікіпедії, африканська чума свиней (також африканська гарячка або хвороба Монтгомері) — вірусна хвороба свиней, яка проявляється гарячкою, синюшністю шкіри та поширеними крововиливами внутрішніх органів. Вперше зафіксована у 1903 році в Південній Африці. В Україні перший випадок АЧС був зафіксований у 2012 році.
У природних умовах на африканську чуму свиней можуть занедужати як свійські, так і дикі свині будь-якого віку. Джерелом збудника інфекції є хворі тварини та вірусоносії. Здорові свині заражаються при спільному утриманні їх з інфікованими вірусоносіями.
Збудник передається через корм, пасовища та транспортні засоби, забруднені випорожненнями хворих тварин. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, люди, домашні та дикі тварини, які контактували з хворими свинями та трупами тварин. Для людини африканська чума свиней безпечна, але вірус має 100% летальності для свиней.
В Україні боротьба з АЧС відбувається відповідно до “Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней”, затвердженою відповідним наказом від 2017 року. Так, в місцях, де був виявлений вірус, свиней вилучають, умертвляють та спалюють.
Ситуація на Вінниччині
Як зазначив Григорій Сидорук, керівник ГУ Держспоживслужби у Вінницькій області, цьогоріч було зафіксовано два факти АЧС, обидва – на Козятинщині. Перший випадок, про який ми писали раніше, був зафіксований 23 травня у СТОВ “Хлібороб” (с. Шосанське), де було вилучено та знищено 1062 особини. Другий випадок зафіксували наприкінці минулого тижня на приватній фермі в селі Молотківці; там вилучили 110 свиней.
Наразі влада завершує всі дії, необхідні для знищення можливих джерел зараження на СТОВ “Хлібороб”. Так, окрім знищення поголів’я, вже був знищений корм для тварин, інвентар, яким користувались на підприємстві тощо. Також було продезінфіковано п’ять об’єктів загальною площею п’ять тисяч квадратних метрів. Скоро почнеться відлік 40 днів, під час яких вірус все ще може переноситися.
У приватній фермі в селі Молотківці ще не знищили інвентар та корм, зате продезінфікували 3 000 квадратних метрів площі ферми. За словами Григорія Сидорука, наразі влада здійснює всі дії для якнайшвидшого завершення необхідних заходів. Після цього також почнеться 40-денний відлік.
Щодо компенсації за вилучення та знищення поголів’я, то ситуація у цих випадках складається різна. Так, якщо “приватнику” зможуть без труднощів виплатити грошову компенсацію, то за словами Сидорука, “Хлібороб” мав пройти процедуру страхування.
Проблемою для обох підприємств чиновник назвав “недотримання закритого режиму”, що може нівелювати вже здійснені дії. Натомість, на засіданні комісії підкреслили, що звичайні мешканці навколишніх територій не чинять спротиву при перевірці тварин ветеринарами. Зазначається, що моніторинг території на предмет зараження здійснюється через день.
Чиновники висувають версії, що вірус на ферми могли привезти закупівельники або він міг розповсюдитись через корм для тварин. Керівник ГУ Держспоживслужби запевнив, що обидві ферми, на яких виявили зараження, знаходяться поза небезпечною десятикілометровою зоною від ПрАТ “Козятинський м’ясокомбінат”, тому роботи на ньому триватимуть.
Головне фото – total.kz
Фото автора
Дякуємо!
Тепер редактори знають.