На Вінниччині за шість місяців цього року зареєстрували 58 випадків захворювання тварин на сказ

16:57
Автор: Vежа
Become a Patron!

На Вінниччині впродовж шести місяців цього року зареєстрували 58 випадків захворювання на сказ серед тварин. Це у 2,5 раза більше, ніж за аналогічний період минулого року (23 випадки). Хворі на сказ тварини травмували 87 осіб, які отримують антирабічні щеплення.

Як повідомляє Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України, захворювання на сказ за перше півріччя цього року реєструвалися серед: собак, котів та лисів. Також один випадок зареєстрували серед великої рогатої худоби.

Що потрібно робити, якщо вкусила тварина?

Негайно зверніться до лікаря. Поки лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою. Або будь-яким мийним засобам чи іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), будь-чим, що може нейтралізувати вірус. Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.

У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути шість за призначення вакцини Індіраб: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні. Або за іншою схемою при застосуванні іншої вакцини.

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Вона ефективна, коли курс розпочали не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення. Та курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту із хворою або ж підозрілою на сказ твариною.

Антитіла у людини з’являються тільки на 12–14-й день. Максимальні їхні рівні досягаються лише через 30–40 днів. Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року.

У разі небезпечної локалізації укусів (обличчя, шия, голова, пальці рук, промежина), множинних або дуже глибоких поодиноких укусів, ослинення слизових оболонок, будь-яких ушкоджень, завданих хижими тваринами, кажанами й гризунами, коли є ризик короткого інкубаційного періоду, окрім вакцини застосовують і антирабічний імуноглобулін. Інкубаційний період може скоротитися до 7 діб. Це менше, ніж час вироблення поствакцинального імунітету. Якщо з моменту контакту із твариною минуло більше трьох діб, антирабічний імуноглобулін не застосовують.

Обов’язковому щепленню підлягають люди:

– яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини безпосередньо або через одяг навіть за найменших ушкоджень шкіри;
покусані будь-якими дикими тваринами (навіть без підозри на сказ);

– подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки;

– ті, які зазнали будь-якого мікроушкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами, патологічним матеріалом.

Чим небезпечний сказ?

Захворювання на сказ закінчується смертю хворого у 100% випадків. Так, між інфікуванням та виникненням перших проявів хвороби у людей проходить від 12 днів до 6 місяців, інколи рік. Все залежить від місця укусу. Тобто чим ближче до голови, тим швидше вірус проникне в мозок.

У дітей захворювання розвивається швидше. Єдиний спосіб порятунку – це вакцинація, яку проводять якомога швидше.

Як розпізнати хвору на сказ тварину?

Головна ознака хворих тварин – зміна поведінки:

– дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин.

– домашні тварини не приймають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів – агресивними, з рота тече слина.

Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Слина хворої тварини містить в собі вірус ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання.

Сказ (водобоязнь, гідрофобія) – гостра інфекційна хвороба з групи вірусних зоонозів, розвивається внаслідок укусу або ослинення хворою твариною. Вона характеризується важкими ураженнями центральної нервової системи і закінчується смертельним результатом. Вінницька область впродовж останніх 10 років займає перше місце серед областей України по реєстрації сказу серед тварин, тому епізоотія сказу триває.

Фото – mistoboyarka.gov.ua

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.