На Вінниччині відреставрують старовинну усипальницю родини Маньковських

15:29
Автор: Vежа
Become a Patron!

У селищі Чернівці Вінницької області досліджують старовинну ротонду-мавзолей родини Маньковських, щоб пізніше відреставрувати.

На сайті газети «День» повідомили, що ця усипальниця є пам’яткою архітектури національного значення, і що її, незадовго до своєї смерті, побудував Северин Маньковський. У повідомленні також йдеться, що родинний мавзолей виконали у класицистичному стилі та в архітектурних конвенціях, характерних для польських поміщиків ХІХ століття.

Михайло Потупчик, завідуючий сектором охорони культурної спадщини департаменту культури і мистецтв Вінницької ОДА, розповів, що після революції усипальницю родини Маньковських передали місцевому православному приходу і свого часу там навіть хотіли відкрити краєзнавчий музей. Однак, з його слів, все залишилося на рівні ідеї і це приміщення зараз фактично не використовується.

Відомо також, що реставратори отримали всі необхідні дозволи і вже приступили до обстеження старовинної усипальниці . А приводом для цього стало звернення «FUNDACJA ANDRZEJA MANKOWSKIEGO», а конкретно – Адре Антоновича Маньковського, нащадка роду Маньковських.

– Говорити про те, що там збереглися поховання не можу, дослідження не проводилися, але довкола ротонди було кладовище, про що свідчать фрагменти збережених надгробків, – розповів Михайло Потупчик. – Можливо, «світло» з’явиться під час наукового дослідження, яке проводять в Чернівцях досвідчені реставратори разом із Анатолієм Ізотовим. Вони здійснюють огляди приміщень, складають креслення, беруть зразки штукатурки для того, щоб визначитися з її станом і початковим фарбуванням. Це поки що наукове обстеження. Як кажуть самі реставратори, ще одна мета – перевірити інформацію щодо можливого зв’язку ротонди з Одесою, де вони також працювали.

У повідомленні також зазначили, що наукову експедицію очолив архітектор Анатолій Ізотов, з Українського державного науково-дослідного і проектного інституту «УкрНДІпроектреставрація».

У 2009 році в Чернівці приїжджала експедиція Ягелонського університету з Польщі. Тоді студенти проводили дослідження місцевості і їм вдалося знайти фрагменти надгробків з польськими іменами. Зараз ці нагробки стоять перед ротондою. Цього року на початку літа на церкві-ротонді відкрили барельєф на честь «польського українця» Емерика Кароля Маньковського, при якому діяло п’ять заводів, що випускали сільськогосподарські машини, приїздили іноземні інженери, пристосовували їх до місцевих умов сільського господарства. Він підтримував селянство, давав гроші у кредит, а взимку під час Першої світової війни забезпечував дровами усі родини, звідки чоловіки пішли на війну (джерело – day.kyiv.ua).

Фото – wikimedia.org