На Вінниччині відновили видачу листків непрацездатності

16:51
Автор: Vежа
Become a Patron!

Текст: Богдан Будай

На Вінниччині відновили видачу листків непрацездатності для отримання “лікарняних” виплат. На сьогодні область отримала перші 60 тисяч бланків із запланованих 170 тисяч.

Про це інформує “Суспільне” з посиланням на заступницю директорки Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОДА Тетяну Бондаренко.

Зазначено, що громадяни вже почали отримувати бланки “лікарняних”, які попередньо розподілили між медзакладами області. Довідки непрацездатності обмінюють на листи тимчасової непрацездатності.

Для того, щоб обміняти довідку на “лікарняний”, потрібно звернутись до сімейного лікаря. Окрім того, за словами Тетяни Бондаренко, обміняти довідки про тимчасову непрацездатність на “лікарняні” листки мешканці області можуть лише там, де їх отримували. В першу чергу, їх видають вагітним і тим, хто тривалий час хворів.

— Якщо це було амбулаторне лікування, потрібно звернутися до сімейного лікаря, якщо стаціонарне — у заклад, де людина лікувалася, — зазначила посадовиця.

До того ж, за пів року на Вінниччині утворилась заборгованість щодо видачі листків непрацездатності. За словами заступниці директорки департаменту, таких людей в області більш як 60 тисяч. Саме стільки на минулому тижні в області отримали бланків. Ще 110 тисяч має надійти на наступному тижні.

Повідомляється, що в деяких районах області до червня ще залишалися бланки лікарняних, втім, виплати отримали не всі. 

Зараз борг Фонду саме по оплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та по пологах, тобто по оплаті листків непрацездатності, становить близько 6 мільйонів 700 тисяч гривень, ‒ розповіла “Суспільному” начальниця відділу страхових виплат та матеріального забезпечення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області Ірина Палій.

Скільки грошей має виплатити Фонд соцстраху тим 60 тисячам вінничан, які лише почали обмінювати довідки на лікарняні, за словами Ірини Палій, стане відомо, коли оформлять усі звернення і виконають розрахунки.

 

Історія питання

Інформація щодо відсутності листків непрацездатності в області стало відомою ще навесні. Як йшлося в повідомленні видання “Вінниця.інфо”, 14 квітня під час брифінгу Тетяна Бондаренко розповіла, що в області “лікарняних” листків немає. На той час МОЗ лише готувався до проведення тендеру. 

Повідомлялося, що в області замовили 455 тисяч бланків. В департаменті казали, що в майбутньому отримані довідки з тимчасової непрацездатності можна буде обміняти на “лікарняні” листи та отримати необхідні виплати.

Станом на травень проблема з “лікарняними” листами в області залишалася актуальною. Як інформували на сайті департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОДА, від стурбованих мешканців області надходила велика кількість телефонних дзвінків, які отримали довідку про тимчасову непрацездатність від лікаря, але не листок непрацездатності встановленого зразка. Проблема полягає в тому, що довідка не є підставою для отримання виплат за рахунок коштів Фонду соціального страхування.

В департаменті вкотре підкреслювали, що централізованою закупівлею бланків займається Міністерство охорони здоров’я України. В області “лікарняні” на медичні установи розподіляє обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики, який ще в жовтні минулого року інформував Міністерство про критичний запас лікарняних листів. Це було пов’язано з тим, що в період пандемії коронавірусної інфекції кількість видачі лікарняних листів збільшилась на 50%.

За інформацією ж МОЗу України, на той момент ще тривав процес тендерної закупівлі бланків.

Про електронні листи непрацездатності

Водночас, в Україні триває впровадження електронних листів непрацездатності. Планується, що вже з 1 вересня вінничани зможуть отримувати саме електронні листи замість паперових.

Як розповіла «Місту над Бугом» Ірина Палій, працівнику не потрібно роздруковувати е-лікарняний та надавати роботодавцю. Достатньо лише повідомити роботодавця про те, що він захворів та відкрив лікарняний. 

Ті ж особи, яким на момент запровадження електронних листів непрацездатності, тобто станом на 1 вересня, вже оформили лікарняний, отримають цей документ в паперовому вигляді.

Під час перехідного періоду як паперові, так і електронні листи непрацездатності є підставою для звільнення від роботи, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, призначення та виплати матеріального забезпечення, ‒ пояснює Ірина Палій.

Зазначено, що працівник та роботодавець матимуть доступ до перегляду сформованого електронного листа непрацездатності в кабінетах застрахованої особи та страхувальника на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Також фахівчиня Фонду соцстрахування додає, що “механізм призначення нарахування та виплати допомог по тимчасовій непрацездатності, допомог по вагітності і пологам не змінився”. Відтак, для отримання фінансування на оформлення електронних листів непрацездатності страхувальник має подати до відділення фонду за місцем реєстрації окрему заяву-розрахунок, до якої включені лише електронні листки непрацездатності.

Більш детально зі змінами та особливостями формування електронного листа тимчасової непрацездатності та заповнення заяв-розрахунків з 1 вересня можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Фонду соціального страхування України.

Фото ‒ 5.ua