У Северинівській ОТГ на Вінниччині відновлюють 200-річні оранжерею та будинок ірландського садівника Деніса Макклера, де розташують музей, дегустаційну залу та проводитимуть косметичні процедури з яблучного соку.
Це – частина проекту Євросоюзу “Яблуневий шлях”, що реалізується у Жмеринському районі. До 2019 року колишній будинок ірландського садівника Деніса Макклера виглядав малопривабливо – збереглись лише залишки стін. Як повідомляє “Суспільне. Вінниця”, у будинку планують створити музей садівника та проводити оздоровчо-косметичні процедури із яблучного соку.
– Ні першого, ні другого поверху тут не було. Все заросло, дерева були. Зайти сюди було нереально, – розповідає виконавець робіт Євген Ткач.
Нині будинок не впізнати: відновили всі стіни, з’явився дах та великі вікна. Всередині побудували два поверхи. До речі, зводили будинок, опираючись на описи в архівних документах з місцевої бібліотеки. Наразі завершили перший етап проекту.
Координатор проекту “Яблуневий шлях”, Владислав Підгаєць, розповів, що на відновлення будинку ірландського садівника витратили понад мільйон гривень. Відновити будинок вирішили для того, щоб зберегти пам’ятку місцевого значення та привабити туристів.
– Зі стінами, я думаю, нічого не будемо робити. Вони повинні зберегтися в такому стані, як вони є, тому що це все ж історія. В середині зробимо такий ремонт у стилі тих років. На нижньому поверсі буде створено дегустаційний центр, – прокоментував Владислав Підгаєць. – Наша ідея полягала в тому, щоб відновити сам будинок, у якому буде розміщено музей Деніса Макклера, а також відновити будівлю поряд, у якій будуть (як і двісті років тому) фруктові дерева в оранжереї.
Деніс Макклер був садівником у графа Северина Орловського й на території його маєтку вирощував фруктові дерева. Завершити ремонт та відкрити будинок та оранжерею планують вже до кінця року. Наразі шукають додаткове фінансування, щоб привести до ладу територію навколо будинку.
Деніс Макклер жив у період з 1762 до 1853 року. Він був ірландським ботаніком й майстром садово-паркового мистецтва. Працював Деніс Макклер переважно на території України. Після 1814 року майстер отримує запрошення від подільських власників маєтків і створює ряд парків на Поділлі. Зокрема, результат його роботи можна побачити й у Вінниці: в 1831 році, коли минула мода на французькі парки, він переробив парк, який оточував палац на П’ятничанах на англійський. Загалом Деніс Макклер упорядкував понад 50 парків, частина з яких збереглася досі.
Проект “Яблуневий шлях” мав реалізуватись на території Северинівської та Барської ОТГ. В ході його реалізації у 2020 році на території Барського та Жмеринського районів мав бути створений туристичний кластер та запущений тематичний екскурсійний маршрут. Він мав складатись з декількох об’єктів, створених або відремонтованих в рамках проекту. У селі Северинівка – це котедж садівника Дениса Макклера, санаторій та місцеве комунальне підприємство. У селі Олександрівка – музей історії садівництва. У селі Антонівка – розсадник з старовинними подільськими сортами яблук. У місті Бар – кластерний офіс з дегустаційним обладнанням. Однак у 2019 році стало відомо, що Барська ОТГ відмовилась від участі в проекті.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.