Барська ОТГ відмовилась від проекту “Яблуневий шлях” та коштів ЄС на його реалізацію. Причина – незгода депутатів тамтешньої міської ради з окремими питаннями, пов’язаними з проектом.
Барський міський голова Артур Цицюрський припинив голодування та повернувся до роботи після того, як міській раді вкотре не вдалось прийняти рішення щодо “Яблуневого шляху”. Як повідомляє газета “День”, Цицюрський припинив свій протест вчора, 9 вересня.
Нагадаємо, що 2 вересня Артур Цицюрський оголосив голодування через те, що міська рада міста Бар втретє не підтримали питання, пов’язані з реалізацією “Яблуневого шляху”.
Проект “Яблуневий шлях” мав би реалізуватись на території Северинівської та Барської ОТГ. В ході його реалізації у 2020 році на території Барського та Жмеринського районів мав бути створений туристичний кластер та запущений тематичний екскурсійний маршрут. Він мав складатись з декількох об’єктів, створених або відремонтованих в рамках проекту. У селі Северинівка – це котедж садівника Дениса Макклера, санаторій та місцеве комунальне підприємство. У селі Олександрівка – музей історії садівництва. У селі Антонівка – розсадник з старовинними подільськими сортами яблук. У місті Бар – кластерний офіс з дегустаційним обладнанням.
– Загальна вартість проекту становить 560 тисяч євро, більшість із яких спрямовано на відновлення історичних об’єктів, будівництво нових рекреаційних ідей, а також координацію об’єднання сільгоспвиробників плодово-ягідного напряму, – розповідає Артур Цицюрський в коментарі газеті “День”. – У травні на рахунок Барської міської ради надійшов черговий транш у розмірі 47 тисяч євро. Для продовження проекту потрібно було ухвалити кілька рішень: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, облаштування розсадника плодових дерев місцевих традиційних сортів яблунь і кластерного офісу з дегустаційним центром. Усі знали про питання. Знали про їх важливість для життя громади, але вчинили по-своєму, заблокувавши розвиток проекту.
За час свого протесту Артур Цицюрський зібрав підписи 500 жителів Бару на підтримку проекту. Він також скликав 6 вересня сесію міської ради на вимогу 11 депутатів. Завданням сесії мав стати розгляд питань, пов’язаних із “Яблуневим шляхом”. Втім, засідання так і не відбулось, адже частина депутатів покинула залу засідань, а тих, що залишились було надто мало для продовження засідання (залишилось 13 депутатів, а необхідний мінімум – 14).
Опозиційні до міського голови депутати чекали завершення засідання на вулиці.
– Спершу ми голосували “за” реалізацію “Яблуневого шляху”, бо не знали, що саме він передбачає. Нам намалювали гарні перспективи, але вже зараз можна сказати, що він фейковий, – відзначає в коментарі газеті “День” депутат Барської міської ради Олексій Кальман. – Він зроблений незаконно, мер сам собі домовився, сам собі щось вирішив. Минуло півроку після першого голосування за проект. Ми запитали договори і кошторис, але нам не надали жодного документа, лише через Вінницю ми дістали їх, і коли проаналізували, то з’ясували, що проєкт має доцільність для Северинівської ОТГ, а для нашої – він не дасть нічого позитивного, бо не зможе себе окупити. Почали ставити запитання, відповідей не було, то за що голосувати?
Тепер, після чотирьох спроб затвердити свою участь в проекті, Барська ОТГ має повернути грантові кошти на вимогу Северинівської ОТГ.
– Позитивним залишається те, що нам дозволили реалізувати частину коштів на ІІІ Міжнародний фестиваль-ярмарок AppleBar 28-29 вересня. Внесок громади в сумі 50 тисяч гривень уже був запланований у бюджеті міста, а решта суми – 7 тисяч євро, гроші з європейського гранту, за які знову ж таки потрібно голосувати депутатам… Частина з них вже відчули приниження і почули вигуки “Ганьба” в свій бік від містян, зокрема на народному віче в неділю, 8 вересня, де ми разом з громадою, вирішували, що ж робити далі. Цю битву ми програли, але я відчув неймовірну підтримку від людей, – розповів газеті “День” Артур Цицюрський.
На думку радника з регіонального розвитку Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Юрія Войціцького, після відмови від коштів Барська ОТГ може потрапити до “чорного списку” проекту ЄС “Мери за економічне зростання”. Також постраждають інші учасники “Яблуневого шляху”: Северинівська ОТГ, село Олександрівка Жмеринського району та Центр розвитку місцевого самоврядування. Вони не отримають другого траншу від ЄС.
– Ми витратили величезну кількість часу і зусиль, щоб пройти відбір, коли з 700 претендентів відібрали 50, а з них до фіналу пройшли 20. Це був величезний обсяг роботи, і ті показники, що ми закладали, реалістичні, – відзначає в коментарі газеті “День” Юрій Войціцький. – Іміджево для Бару це досить негативний досвід. Ба більше, це поразка для цілої області, бо кілька депутатів зривають проект, відмовляються від європейських грошей, аргументуючи тим: “а що нам з цього буде”. Вам особисто з цього нічого не буде, але громада отримає “вудочку”, яку можна буде використати для заробляння коштів. На проект треба дивитися не як на швидкий дохід, а як на механізм, який дасть змогу працювати на перспективу, розкриваючи садівничий і туристичний потенціал краю, щоб його посилити і створити унікальний продукт, за який поїдуть люди…
Фото з сайту газети “День”
Ілюстративне зображення: https://www.videoblocks.com
Дякуємо!
Тепер редактори знають.