На Вінниччині почали вирощувати екзотичні горіхи у зв’язку з кліматичними змінами

11:44
Автор: Олеся Яненко
Become a Patron!

У зв’язку з кліматичними змінами, гайсинські лісники вирощують екзотичний горіх гікорі білий, який біологічного стійкіший до посушливого клімату. Зазначають, що через аномальну температуру з лісових масивів Поділля практично зникають традиційна ялина та сосна. 

На сайті облдержадміністрації повідомляється, що у зв’язку з підвищенням температурного режиму та зниженням рівня ґрунтових вод, подільський регіон втрачає тисячі гектарів лісу — вони всихають, стаючи вразливими до шкідників та хвороб лісу. Для того щоб прилаштуватися до проявів такого аномального потепління, гайсинські лісники вводять до складу лісових культур Вінниччини екзотичний горіх гікорі.

— «Біологічна пожежа» не шкодує і Поділля. Традиційна ялина, сосна практично зникають із лісових масивів, — пишуть у повідомленні. — Тому лісівники Вінниччини, щоб створити біологічно стійкі та продуктивні лісові насадження, шукають альтернативу, вводячи в лісові насадження екзотичні для подільських дібров породи.

Лісники кажуть, що горіх гікорі — це цінна порода, перспективна у вирощуванні, а деревина має хороші властивості.

Морозостійкий, не вибагливий до родючості ґрунту і як усі представники родини горіхових — стійкий до посухи, хвороб, шкідників та пошкодження дикими звірами, —  описує горіх гікорі Анатолій Кошельник, інженер з лісокористування державного підприємства «Гайсинський лісгосп».

Гікорі білий, карія іллінойська, карія пекан – один з видів деревних рослин родини Горіхові, що ростуть у південно-центральній Північній Америці, в Мексиці, США. Морозостійкий, не вибагливий до родючості ґрунту. Успішно інтродукований (завезений) в Україну в п’ятдесятих роках минулого століття Інститутом лісівництва Академії наук Української РСР. У радянські часи посадки саджанців пекана, отриманих з Америки, проводились на Чорноморському узбережжі Кавказу, в країнах Середньої Азії, в Криму. (джерело – vinwood.gov.ua)

 

 

У повідомленні пишуть, що на Вінниччині дубові насадження складають 80% площ лісових угідь. Також зазначають, що “кліматично-ґрунтові умови подільських земель є сприятливими для росту багатьох інтродукованих (чужорідних) деревних порід (горіх чорний, модрину, дугласію та інші) та цінних аборигенних порід (береку лікарську, грушу, черешню)”. Зокрема, у Гайсинському лісництві (кв. 58) на площі 1,2 га ростуть 49-річні лісові культури гікорі із висотою деревостану 18 м. Певний час насадження гікорі у Гайсинському лісництві мали статус насіннєвої плантації.

— Дуже гарно себе почувають і радують вінницьких лісівників приживлюваністю та хорошим приростом модрина європейська, горіх чорний,  не характерні для подільських лісів породи, але дуже цінні та перспективні у вирощуванні, стійкі до всихання. У 2018 році гайсинські лісівники виростили тисячу сіянців гікорі білого, а вже цього року за участі цього горіха було створено 3 га лісових культур, — розповідає директор ДП «Гайсинський лісгосп» Микола Лащенко.

Читайте також: Всихання легень країни: чому масово гинуть українські ліси та як їх врятувати? ГРАФІКА

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.