На старті медреформи: як у Вінниці обрати сімейного лікаря

21:02
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

Обрати сімейного лікаря, терапевта чи педіатра та укласти з ним договір, так звану декларацію – одне із нововведень реформи медицини. Суть у тому, щоб пацієнт обрав свого лікаря, який йому до вподоби. Укладання таких договорів мало розпочатися ще влітку, однак впровадження нової системи відтермінували.

Нещодавно Верховна Рада проголосувала за зміни до Бюджетного кодексу країни, де передбачено фінансування, тобто старт реформи на первинній ланці з 1 січня 2018 року. Однак закон ще не підписав Президент. Петро Порошенко напередодні голосування, 6 грудня, обіцяв у себе на Фейсбук-сторінці: «Вже найближчим часом я підпишу одразу два Закони: про медичну реформу і про сільську медицину».

VежА вирішила поцікавитися скільки у Вінниці сімейних лікарів у Центрах первинної медико-санітарної допомоги міста та де можна знайти про них інформацію, щоб потім підписати декларацію. З відповідним запитом звернулися до міського департаменту охорони здоров’я, на що отримали відповідь, що надання такої інформації – не в компетенції виконавчих органів міськради і запит було перенаправлено безпосередньо на ЦПМСД.

Їх у Вінниці – п’ять. До речі, відповідь отримали не від усіх ЦПМСД: лише від трьох із п’яти – №2, №3, №5.

Така відповідь дивує, адже як повідомляє МОЗ, щоб отримати інформацію про сімейних лікарів треба звернутися у місцевий відділ охорони здоров’я.

Наприклад, адміністрація Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 (вул. Магістратська, 44) у відповіді на запит анонсувала, що інформацію про сімейних лікарів згодом можна буде дізнатися і в департаменті охорони здоров’я:

  • «Згодом така інформація (наразі готується) буде розміщена на сайті департаменту охорони здоров’я. Декларації між лікарями та пацієнтами не підписуються, оскільки останні перебувають у процесі затвердження».

За інформацією ЦПМСД, штатним розписом передбачено та затверджено 62 посади сімейних лікарів. Наразі сімейних лікарів вистачає, а навантаження на них відповідає чинним нормативам. Інформацію про лікарів можна отримати у закладі первинної медико-санітарної допомоги за місцем проживання.

Як повідомляє адміністрація Центру первинної медико-санітарної допомоги №5, тут працюють 48 лікарів загальної практики – сімейної медицини. Інформація про сімейних лікарів розміщена на інформаційних стендах у холі ЦПМСД №5 (вул. Замостянська, 49) та амбулаторіях.

  • «Навантаження на сімейного лікаря становить: 16 осіб/день – на прийомі у закладі та шість – при відвідуванні вдома. Старт підписання декларацій буде розпочато після прийняття законодавчих актів МОЗ України».

У Центрі первинної медико-санітарної допомоги №3 є 62 посади сімейних лікарів, а зараз працює 56. Інформація про лікарів розташована на інформаційних стендах на першому поверсі закладу за адресою: Хмельницьке шосе, 96, та на першому поверсі філіалів: вул. В.Інтернаціоналістів, 10, та пров. Комарова, 12.

  • «У нашому закладі вистачає сімейних лікарів. Навантаження на одного лікаря – 1500 осіб дитячого та дорослого населення, – повідомляють у ЦПМСД №3. – Заповнення декларацій не почалося».

До речі, згідно з анонсованою медреформою навантаження на сімейних лікарів має бути не більше 2000 осіб.

Нагадаємо, що до 13 грудня триває прийом документів на вакансії сімейних лікарів ЦПМСД міста. Загалом відкрито 28 ставок. Зокрема у ЦПМСД №1 шукають сімох лікарів загальної практики – сімейної медицини, у ЦПМСД №3 – трьох, у ЦПМСД №4 – тринадцятьох, у ЦПМСД №5 – п’ятьох.

Відзначимо також, що процес укладання договорів пов’язаний зі створенням електронних реєстрів пацієнтів та лікарів. Це напряму залежить від забезпечення ЦПМСД комп’ютерною технікою, інтернетом, що для міста не має бути проблемою. Інша ситуація по області.

Згідно з термінами медреформи первинної ланки, 1 січня 2018 року гроші «підуть за пацієнтами». Тобто лікарі почнуть отримуватимуть кошти від держави за пацієнтів (відповідно до укладених договорів). Згідно з інформацією МОЗ, у 2018 році в середньому це буде сума близько 370 грн (в залежності чи це буде дитина, чи людина поважного віку) на одного пацієнта.

Читайте також: Очільник МОЗ у Вінниці: «Сімейні лікарі зароблятимуть 19 – 50 тисяч щомісяця»

Відзначимо, що підписати декларацію можна не лише з сімейним лікарем, а й терапевтом чи педіатром.  Крім того, не тільки з тими, що працюють  в амбулаторіях, а й займаються приватною практикою (якщо буде укладений договір з новоствореною Національною службою здоров’я України, що розпоряджатиметься медкоштами). Обирати лікаря можна незалежно від місця прописки чи проживання, а в разі незадовільної роботи лікаря чи власного переїзду – розірвати угоду.

Також у МОЗ обіцяли, що «до початку приписної кампанії буде створена єдина відкрита електронна база, прив’язана до мапи, де можна обрати лікаря, до якого зручно та швидко дістатися».  Однак наразі мапа для Вінниці поки не активна. А старт підписів декларації між пацієнтом та лікарем розпочнуться не раніше, як Президент підпише закон.

Про те, що підписання декларації між пацієнтом і сімейним лікарем відтерміновується підтверджує заступник міністра МОЗу Павло Ковтонюк.

  • Реформа прийнята, але ще не вступила в дію (ще чекаємо на підпис закону, а тоді треба прийняти підзаконні акти), – пише у Фейсбуці пан Ковтонюк на запитання про те чи він сам уже обрав сімейного лікаря. – Тому ще не почав шукати. Хочемо розпочати широку кампанію з вибору лікарів десь з 2-го кварталу.

Читайте також про інші напрямки медреформи: 

Лікарня – це як СТО: у Вінниці заступник міністра пояснив, навіщо створюють госпітальні округи

У МОЗ визначили нові госпітальні округи Вінниччини: громадськість запрошують до обговорення

Фото s.05366.com.ua