“На масці досі запах сльозогінного газу”: що розповідають ФОПи з Вінниччини про сутички на Майдані в Києві

18:53
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Вчора, 15 грудня, ФОПи мітингували під Верховною Радою проти фіскалізації малого та мікробізнесу, а також проти заборони на підприємницьку діяльність під час запровадження карантину з 8 до 24 січня.

Вперше за тривалий час в Україні проти мітингувальників, які не висували політичних вимог, була так масовано застосована фізична сила з боку правоохоронців із застосуванням сльозогінного газу та світлошумових гранат.

 

Вчорашні кадри сутичок на Майдані та Хрещатику облетіли не лише більшість українських ЗМІ, а й багато іноземних. І також мало не вперше за тривалий час, в центрі Києва знову зявилися намети протестувальників, які поліція назвала “військовими”.

 

Безумовно, соцмережі не змогли відреагувати на події дотепними мемами.

Наразі ж на Майдані все ж є кілька наметів, активісти розгорнули своєрідну польову кухню. Вчора на акції було кілька сотень ФОПів з Вінниччини, певна частина залишається в столиці й нині.

Про ситуацію, що склалася, Vежі вдалося поспілкуватися з координаторкою руху “SaveФОП” у Вінницькій області Оленою Михальчук, яка вчора перебувала на мітингу.

Чого вимагають ФОПи?

Як розповіла Олена Михальчук, передусім підприємцям важливо, аби влада дослухалася до їхніх проблем та співпрацювала. Вчора мітингувальники вимагали винести на розгляд Верховної Ради законопроекти №3853-1(2) (розроблені з урахуванням законопроектів №2644, 2645 – щодо фіскалізації) та №3993 (повернення Книги обліку для ФОПів).

Вчора активісти передусім відстоювали спрощену систему оподаткування без касових апаратів. Й Верховна Рада справді відклала запровадження РРО (реєстратори розрахункових операцій, касові апарати) на рік. Проте, підкреслює Михальчук, з умовами та не для всіх.

Наприклад, аптечні мережі, продавці побутової техніки та ювелірки все ж зобов’язані видавати фіскальні чеки своїм клієнтам. На думку Михальчук, намагання влади застосувати фіскалізацію до малого та мікробізнесу – це ніби спроба залатати маленькі дірки в трубі, яка дуже сильно протікає, замість того, аби спершу її перекрити. “Влада нічого не робить для вирішення проблем там, де вони справді є. Наприклад, митниця. А так постраждають лише найменші підприємці”.

– Ми за те, щоб нас чули та не знищували спрощену систему оподаткування, це – головне. Наразі нам дали відтермінування по касових апаратах, але це відтермінування – з умовами. На початку нашої боротьби, були фіскалізовані аптеки та велика побутова техніка. Зараз ці категорії розширили й під фіскалізацію потрапила вся техніка та “ювелірка”. Ось це і є відтермінування з умовами, а треба було зробити перемовини з ФОПами з усіх регіонів та галузей і лише тоді розробляти ті чи інші законопроекти.

Так само Олена Михальчук говорить, що ФОПи просять обговорювати з ними всі зміни до законодавства, що стосуються умов ведення діяльності мікропідприємництва. В якості прикладу наводить ситуацію з книгою обліку – її для ФОПів скасували, а останні просять її повернути.

Також ФОПи вимагають від влади в умовах карантину забезпечити рівні можливості для всього бізнесу, попередньо обговоривши всі нюанси з підприємцями.

Нагадаємо, що 1 грудня Верховна Рада підтримала президентський законопроєкт, яким відтермінувала на рік обов’язкове застосування касових апаратів для деяких ФОПів (№4439-д). 7 грудня Зеленський підписав цей закон.

Окрім того, Кабінет міністрів України посилив карантин на території України з 8 по 24 січня 2021 року. Зокрема в цей період забороняється робота непродуктових магазинів. Підприємці вважають, що цей локдаун просто “доб’є” малий та мікробізнес. Михальчук пояснює, що сплату оренди та податків ніхто не скасовував, а з підвищенням мінімальної зарплатні з початку нового року витрати підприємців зростуть додатково.

З 14 грудня ФОПи та наймані працівники, які вимушено пішли на “карантинні канікули”, зможуть отримати одноразову грошову державну допомогу. Втім Михальчук зазначила, що допомогу можуть отримати лише ті ФОПи, чиї основні КВЕДи є в чітко визначеному переліку, про що підприємців ніхто не попереджав.

На Фейсбук-сторінці “Підприємці України/#SaveФОП” вказано й інші вимоги підприємців:

Утворити при Президентові України, постійно діючий консультативно-дорадчий орган, що буде опікуватися розвитком мікропідприємництва в Україні. Цей орган повинен бути створений на паритетних засадах, участі в ньому представників влади та представників мікропідприємництва.

Провести реформи Державної податкової та Державної митної служб України у відповідності до стандартів ЄС для забезпечення прозорих та простих процедур стягнення податків, розмитнення товарів, яка передбачає усунення будь-яких проявів корупції.

Запровадити мораторій на перевірки мікробізнесу, усіма контролюючими органами, до завершення реформи Державної податкової та Державної митної служб України у відповідності до стандартів ЄС.

Запровадити мораторій на усі види перевірок, усіма контролюючими органами, до моменту зняття обмежень запроваджених законодавчою та виконавчою владою, під час існуючої загрози епідемії коронавірусної інфекції в Україні, дії надзвичайного стану чи карантину“.

Що сталося вчора?

Вчора ж учасники акції пройшлися ходою з Площі Конституції центральними вулицями, а потім зупинилися на Майдані Незалежності. Там вони намагалися встановити кілька наметів. Натомість поліція цього не допустила, обмежила рух на вулиці Хрещатик.

 

 

Виник конфлікт та штовханина, внаслідок чого постраждали як протестувальники, так і правоохоронці.

Зокрема поліція Києва повідомляла, що одного правоохоронця під час штовханини вдарили по голові, внаслідок чого він втратив свідомість, ще близько 40 співробітників відомства отримали хімічні опіки очей, адже за словами представників МВС, учасники акції застосували проти правоохоронців газові балончики.

Також правоохоронці повідомили про групу нетверезих чоловіків, які накинулися на них під час демонтажу наметів. Зазначалося, що в результаті цього трьох поліціянтів госпіталізували з розбитими обличчями та забоями”.

Поліція пише, що демонтаж наметів був через те, що організатори акції “не вказували про встановлення наметів”. За фактом травмування поліцейських розпочато кримінальне провадження, “встановлюються особи правопорушників”.

На противагу в соцмережі викладалися фото та відео постраждалих внаслідок дій правоохоронців учасників акції. Повідомлялося про застосування з боку поліції сльозогінного й перцевого газу та шумових гранат, а також фізичного впливу на протестувальників.

 

 

За інформацією “Укрінформу”, ввечері на Майдані Незалежності залишалися кілька сотень учасників акції. “Правоохоронців у центрі столиці поменшало. При цьому автобуси із силовиками припарковані вздовж Хрещатика в районі біля Майдану Незалежності” – йшлося у повідомленні.

Чому ставили намети і що буде далі 

Олена Михальчук каже, що намети вирішили встановлювати спонтанно. Передусім через те, що до мітингувальників ніхто не вийшов, а законопроекти, які вони просили винести на розгляд Верховної Ради – залишили без уваги. “Ці законопроекти не розглядаються, альтернативи не пропонуються, а те, що приймається – йде без врахування думки підприємців”.

За словами Михальчук, вчора на мітингу було кілька сотень активістів з Вінниччини, багато з яких отримали пошкодження очей того чи іншого ступеня від застосування сльозогінного та/або перцевого газу. Одному хлопцеві поліціянти завдали сильні удари гумовим кийком.

Фото – з Фейсбук-сторінки Олени Михальчук

– На моїй масці досі відчувається запах сльозогінного газу. Вчора шкіра просто “горіла”, очі страшенно пекли. При чому це було навіть від непрямого попадання газу. А те, що було від прямого попадання – було страшно. Дорослі міцні чоловіки просили допомоги. Ми  їм промивали очі, крапали очні краплі, точніше – заливали… Я ношу лінзи й зі мною завжди є очні краплі – вони добре допомогли. Страшно було на це дивитись. 

За словами Михальчук, до активістів з інших регіонів доводилося викликати “швидку” та деяких – госпіталізувати. Водночас, Олена підкреслює, що з боку мітингувальників не було жодних радикальних дій: вони не використовували жодної зброї, биток чи газових балончиків.

 

 

 

 

Вважає, що те, що постраждали правоохоронці – є наслідок випадкового потрапляння газу під захисні щитки, який навмисно в їхній бік ніхто не розпилював, адже акція була мирною. Водночас, Олена не виключає провокацій.

За її словами, наразі на Майдані розгорнули польову кухню, а неподалік спостерігається збільшення кількості силовиків. Деякі депутати збирають підписи під ініціативою щодо винесення на голосування у ВРУ вже цієї п’ятниці законопроектів, які пропонують підприємці.

Втім поки підприємці не прогнозують, до якого часу триватиме мітинг. “Сподіваємося, нас почують і підтримають” – каже Олена Михальчук.

Відео та фото з фейсбук-сторінок “Підприємці України/#SaveФОП”, “SaveФОП-ВІННИЦЯ”, Олени Михальчук, сайтів bbc.com, radiosvoboda.org, DW.com, hromadske, РБК-Україна