На фестивалі “Острів Європа 2019” у Вінниці влаштують “літературний безвіз”: ПОВНА ПРОГРАМА

16:42
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

Вже вдруге у Вінниці відбудеться фестиваль “Острів Європа”. І цьогоріч на вінничан та гостей міста чекає  чотири дні справжнього “літературного безвізу”, де звучатиме угорська, румунська, македонська, кримськотатарська та їдиш. Крім того відвідувачі зможуть почути навіть фольклорні тексти Донбасу. 

Найатмосферніший літературний фестиваль “Острів Європа” розпочнеться трохи більше як за два тижні й триватиме з 13 по 16 червня. Цьогоріч він офіційно став міжнародним, адже участь у ньому візьмуть письменники й поети не лише з України, а й з Польщі, Румунії, Македонії, Словенії, Хорватії, Угорщини, Чехії та Білорусі. 

Загалом, на понад 10 локаціях міста відбудеться 36 подій: поетичні читання в атмосферних місцях, дискусії, авторські зустрічі, презентації, музичні виступи, вечірні перформанси-потрясіння та спонтанні мистецькі акції.

Сьогодні, 28 травня, організатори “Острова Європа” опублікували повну програму фестивалю й розповіли про найголовніші її цікавинки.

Так, наприклад, серед учасників на учасниць фестивалю будуть володарі найпрестижніших премій Європи: переможці центральноєвропейської премії “Анґелус” Мацей Плаза (Польща) та Оксана Забужко (Україна), лауреатка премії Адальберта Шаміссо Драґіца Райчич (Хорватія-Швейцарія) та володарка Літературної премії Європейського Союзу Лідія Дімковська (Македонія). А українську програму презентуватимуть яскраві постаті кількох літературних генерацій: Наталка Білоцерківець, Микола Рябчук, Ірина Старовойт, Катерина Міхаліцина, Катріна Хаддад, Петро Яценко, Гєник Бєляков, Юлія Мусаковська, Наталка Доляк, Юлія Броварна та інші.

Олександр Вешелені розповів, що приїзд Оксани Забужко до Вінниці буде символічним та знаковим, адже вона влаштує своєрідну мистецьку провокацію під назвою “Забужко влізає в панцерник”. Деталей він не розповів, але зазначив, що це пов’язано із уже майже легендарним панцерником “Петлюра”, який фактично є брендом Вінниці як тимчасової столиці.

Цікавим є й те, що цього року лейтмотивами фестивалю стануть дві важливі річниці: 100-річчя проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР та 30-річчя падіння Берлінської стіни.

Анна Вовченко, співзасновниця і програмна директорка Міжнародного фестивалю, розповіла, що це дозволить учасникам з європейських країн поміркувати й подискутувати про роль мистецтва у “зшиванні” націй та утвердженні свободи, зокрема в епоху постсоціалізму. Окрему увагу приділять також центральноєвропейським авторам і авторкам “Покоління ‘89”, які виростали після повалення тоталітаризму в своїх країнах. Крім того, з її слів, питання об’єднання, порозуміння й долання кордонів стануть темами як загальної, так і спеціальних програм, покликаних проговорити важливі й актуальні для сучасної Європи теми: території, мови і навіть гендеру.

Що примітно, навіть за музичну програму на фестивалі “Острів Європа” відповідають “зірки української літератури” Юрій Іздрик, Дмитро Лазуткін, Павло Коробчук, львівський гурт “Три кроки в ніч”, а також одна з найвідоміших у Європі українських співачок Мар’яна Садовська. Зі слів директора фестивалю Олександра Вешелені,  виступ Мар’яни стане кульмінацією музичної програми, адже вона представить нову програму на фольклорні тексти Донбасу та вірші Сергія Жадана і Любові Якимчук, під назвою “Ніч тільки починається”.

Що ж до локацій фестивалю, то організатори продовжують експериментувати із можливостями міського простору Вінниці й до саду Коцюбинського, майдану Незалежності, острова Кемпа та сходів на Кумбарах додали нові, де ще ніколи не відбувалися мистецькі події – наприклад, провулок історичної забудови на Соборній, де читатимуть поезію про “ідею свободи в затиснутих рамках”, та Єрусалимка, де знову зазвучить народна мова єврейської громади міста.

До речі, спецподією цьогорічного фестивалю буде виставка про класика їдишомовної літератури  – вінничанина Іцхака Йоеля Лінецького, який у своїх творах описував життя саме Єрусалимки – одного з найбільш автентичних та колоритних кварталів Вінниці.

Особливе місце на фестивалі займатиме й острів Кемпа. Олександр Вешелені розповів, що цього року він буде дуже символічним – з кримсько-татарською програмою, де зокрема читатимуть вірші кількох сучасних поетів, які живуть у Криму й пишуть про те, як переживають окупацію.

Цікаво й те, що вперше на фестивалі звучатимуть угорська, румунська, македонська, кримськотатарська та їдиш. А цьогорічним нововведенням стане повноцінний англомовний супровід та переклад.

Максим Філанчук, директор Департаменту культури Вінницької міської ради, зазначив, що він дуже пишається, тим, що саме Вінниця є флагманом серед міст України, де проводяться літературні фестивалі, і йому дуже хотілося б, щоб вінничани взяли активну участь в дискусіях, обговореннях та літературних зустрічах, які відбуватимуться на “Острові Європа”.

А Галина Якубович, заступниця вінницького міського голови, додала, що “на цьому фестивалі кожен зможе знайти щось своє, бо цікавинок й справді дуже багато”.

 

Програма фестивалю “Острів Європа”

(13-16 червня)

13 червня (четвер)

15:30-16:00 Майдан Незалежності Відкриття виставки “Хасидський хлопчик з Вінниці” (до 180-річчя Іцхака Йоеля Лінецького).

16:00-16:50 Майдан Незалежності Дискусія “Українська Гаскала: єврейська література версус євреї в літературі”. Учасники: Сергій Гірік, Анатолій Кержнер, Леонід Фінберг. Модераторка: Анна Вовченко.

17:00-17:50 – Майдан Незалежності – Презентація роману Наталки Доляк “Де трава зеленіша”. Модераторка: Юлія Броварна.

18:00-18:50 – Майдан Незалежності – Відкриття фестивалю. Концерт гурту єврейських наспівів “Knafaim”.

Юрій Іздрик. Фото – platfor.ma

14 червня (п’ятниця)

12:00-12:50  — Садиба Львовича — Дискусія “Острів народжує материк: східноєвропейський ландшафт та ізраїльські класики”. Учасники: Анатолій Кержнер, Сяргєй Шупа, Мар’яна Максим’як. Модератор: Леонід Фінберг.

13:00-13:40 — Прибутковий провулок (дощовий резерв: Майдан Незалежності) — Поезія Свободи: Юрій Іздрик.

14:00-14:50 — Тераса Книгарні “Є” — Лекція Ірини Старовойт “По жіночій лінії: контраверсійний досвід та спроби зцілення родинної пам’яті”.

15:00-15:50 — Майдан Незалежності — Дискусія “Кримська Швейцарія сто років тому і нині: проблеми деокупації”. Учасники: Рефат Чубаров, Ґульнара Бекірова. Модераторка: Ірина Старовойт.

16:00-16:40 — Сходи на Кумбарах (дощовий резерв: Майдан Незалежності) — Поетичні читання: Катріна Хаддад і Катерина Калитко.

17:00-17:50 — Майдан Незалежності — Дискусія “Жінка та її війна: знайти і обстояти свій голос”. Учасниці: Драґіца Райчич, Аліє Кенже-Алі, Катріна Хаддад. Модераторка: Анна Вовченко.

18:00-18:50 — Майдан Незалежності — Панорама кримськотатарської літератури: розмова довкола антологій “І народився день” та “Кримський інжир” за участю Аліма Алієва й Анастасії Левкової. Модераторка: Катерина Калитко.

19:00-19:50 — Майдан Незалежності — Інтеграція в еміграції: авторська зустріч з Драґіцею Райчич. Переклад Марка Бєлорусца та Олександри Григоренко. Модераторка: Катерина Калитко.

20:30-21:30 — Бутлегер і Душечка — Музично-поетичний проект “ARTЕРІЯ” (Дмитро Лазуткін feat. Борис Севастьянов).

Катерина Калитко. Фото – Шоиздат

15 червня (субота)

10:30-12:00 — Острів Кемпа — Кримськотатарські музично-поетичні читання “Yeşil ada: зелений (пів)острів”. Учасниці: Сеяре Кокче, Аліє Кенже-Алі, Ельвіра Сарихаліл. Зареєструватися на теплохід можна за Цим посиланням.

12:00-12:50 — Садиба Львовича — Дискусія “Мости замість стін: 100 років Злуки” за участю Катерини Калитко, Аліма Алієва, Катріни Хаддад, Миколи Рябчука. Модераторка: Тетяна Терен.

13:00-13:40 — Прибутковий провулок (дощовий резерв: Майдан Незалежності) — Поезія Свободи: Оксана Забужко.

14:00-14:50 — Тераса Книгарні “Є” — Презентація книжки “Жінка в Берліні” за участю Роксоляни Свято та Оксана Луцишиної. Модераторка: Олена Гусейнова.

15:00-15:50 — Майдан Незалежності — Розмова-читання “Подвійний переклад: говорять іноземки”. Учасниці: Юлія Цімафєєва, Міруна Влада, Лідія Дімковська, Катерина Калитко. Модераторка: Анна Вовченко.

16:00-16:40 — Сходи на Кумбарах (дощовий резерв: Майдан Незалежності) — Поетичні читання: Юлія Мусаковська та Юлія Броварна.

17:00-17:50 — Майдан Незалежності — Право Голосу: македонська. Читання Лідії Дімковської. Переклад і модерація Остапа Сливинського.

18:00-19:00 — Майдан Незалежності — Бути Робінзоном: авторська зустріч з Мацеєм Плазою. Переклад Олени Шеремет. Модераторка: Ганна Улюра.

19:30-20:20 — Сад Коцюбинського (дощовий резерв: Місто змістів) — Прем’єра нової програми “Кораблі” гурту “Три кроки в ніч”.

20:30-21:30 — Сад Коцюбинського (дощовий резерв: Місто змістів) — Музично-поетичний концерт Izdryk:LIVE.

22:30-01:00 — Червоний Цепелін — Ніч поезії та музики. Поетичні перформанси Яноша Афри, Гєника Бєлякова, музична вистава Павла Коробчука та The Velvet Sun “Емі Вайнгауз. Тіло та душа”.

Дмитро Лазуткін. Фото – youtube.com

16 червня (неділя)

11:00-14:00  Бібліотека №1 – Дитячі заходи “Видавництва Старого Лева”: Галина Ткачук, Ірина Лазуткіна, Катерина Міхаліцина.

12:00-12:50 – Майдан Незалежності – Дискусія “Тілесність і література: особисте як політичне й текстуальне”. Учасниці: Оксана Забужко, Юлія Цімафеєва, Александра Зєлінська. Модераторка: Ганна Улюра.

13:00-13:40 – Прибутковий провулок (дощовий резерв: Майдан Незалежності) – Поезія Свободи: Наталка Білоцерківець і Микола Рябчук.

14:00-14:50 – Тераса Книгарні “Є” – Зустріч з лауреатом премії Міста літератури ЮНЕСКО Петром Яценком. Модераторка: Анастасія Левкова.

15:00-15:50 – Майдан Незалежності – Панельна дискусія “Покоління-1989: література європейської свободи”. Учасники: Янош Афра, Гєник Бєляков, Александра Зєлінська, Луціє Фаулерова. Модератор: Павло Коробчук.

16:00-16:40 – Сходи на Кумбарах (дощовий резерв: Майдан Незалежності) – Поетичні читання. Катерина Міхаліцина та Ірина Старовойт.

17:00-17:40 – Майдан Незалежності – Право Голосу: румунська. Читання Міруни Влади. Модераторка: Анна Вовченко.

17:40-18:20 – Майдан Незалежності – Уловлювачі пилу: авторська зустріч з Луціє Фаулеровою. Переклад Володимира Дзеверіна.

18:30-20:00 – Садиба Львовича – Авторський вечір Оксани Забужко. Презентація книжок “І знов я влізаю в танк”, “Після третього дзвінка вхід до зали забороняється”.

20:30-21:50 – Сад Коцюбинського (дощовий резерв: Місто змістів) – Закриття фестивалю. Концерт Мар’яни Садовської “Ніч лише починається”.

За можливими змінами у програмі стежте на офіційному сайті фестивалю за ЦИМ посиланям

“Острів Європа” – вінницький фестиваль музики, літератури і перформансу, який відбувся вперше літом 2018 року і зусиллями культурних діячів, авторів та волонтерів вже завоював прихильність вінничан та туристів з інших міст. Минулого року фестиваль “Острів Європа” зібрав учасників із семи країн, серед яких були й топові українські автори та музиканти. Поезія під звуки грому та музика у саду Коцюбинського – як все відбувалося, читайте за ЦИМ посиланням.
Організатори фестивалю: ГО “Культурний Кампус” та департамент культури Вінницької міської ради. Проект реалізується за підтримки Український культурний фонд.

Читайте також: У Вінниці на фестивалі “Острів Європа” виступить Юрій Іздрик і гурт “Три кроки в ніч”

Читайте також: Іноземний гість, спектакль про Емі Вайнгауз та синтез музики і поезії: нові подробиці фестивалю “Острів Європа”

Читайте також: Кримські татари, фемінізм та Іздрик: якою буде програма фестивалю “Острів Європа 2019”

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.