Мистецтво заради перемоги: у Вінниці малювали картини, які згодом продадуть у Берліні для підтримки України. ФОТОРЕПОРТАЖ

14:55
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Перемога у війні, повернення до своїх домівок всіх, хто був змушений їх покинути, а також життя без війни – саме про це сьогодні говорили діти, які долучилися до мистецької акції в центрі Вінниці.

Так, сьогодні, 13 травня, німецький живописець Алан Меєр спільно з ГО “Плай” влаштували незвичайну мистецьку акцію – на Європейській площі було розміщено з десяток полотен, які пропонувалося розмалювати всім охочим. Згодом ці картини (та інші картини в межах проєкту) будуть продані на благодійному аукціоні в Берліні, а виручені кошти підуть на підтримку української армії та України загалом.

 

 

 

 

 

На площу прийшло кілька десятків охочих долучитися до проєкту. Багато з них – діти різного віку та з різних регіонів України. На вибір була як фарба та пензлики, так і звичайні фломастери. Першими до малювання долучилися діти, а вже трішки згодом – дорослі.

Вінницький художник Олександр Никитюк, який представляє “Лабораторію актуальної творчості”, також долучився до організації події.

– Навіть не очікував, що прийде стільки людей. Це показує спрагу наших людей до творчості. Думаю, що такі акції потрібно робити й надалі.

Саме малювання стартувало після 12-ї години.

Діти малювали метеликів, сонце, хатинки і не лише.

 

 

 

 

Наприклад, 14-річна Софія намалювала око як символ очей дітей, які спостерігають війну. Дівчинка розповіла, що “око не буде ні веселим, ні нейтральним, воно – сумне”.

– В мене є багато знайомих з росії, і вони, лише побачивши деякі картини (про війну – авт.) українських художників, сказали, що не думали, що тут настільки все… До них дійшло нарешті. – А фотографії? – Вони вважали їх фейками. Загалом картини, література, музика доносять інформацію значно влучніше, аніж реальність.

 

 

Дівчинка каже, що вважає мистецтво необхідністю і у воєнний час, а сама вже чотири роки відвідує художню школу.

– Мистецтво (під час війни) допомагає, воно може показати людям жахи війни. Мистецтво зберігає у пам’яті (події) і несе цю пам’ять у далеке майбутнє, щоб нащадки розуміли, що відбувалося. Мистецтво впливає на людей, на їхній розум, і зокрема завдяки мистецтву ми зможемо перемогти. (…) Такі акції дуже потрібні, і добре, якщо зі збором коштів на підтримку України, адже ми маємо перемогти у цій кривавій війні. Хто може долучатися – хай долучається.

А ось 9-річний Михайлик намалював прапор України, сонце, машину, а вгорі синьо-жовтими фарбами написав слово “Перемога”. Розповідає, що він приїхав у Вінницю з Миколаєва, а його тато і старший брат зараз захищають Україну.

 

Жінка, яка була поруч з ним та представилася знайомою його родини, розказала, що взагалі Михайлик – з Криму. До Вінниці він переїхав разом з мамою та братиком. На запитання, що Михайлик хотів сказати своїм малюнком, відповідає:

– Я хотів сказати, що коли війна закінчиться, ми повернемось до домівок, і хочеться, щоб ми жили без війни.

Про мету проєкту

Як розповів журналістам Алан Меєр, він – ізраїльський митець, який наразі мешкає у Німеччині. Як відомо, він “відкрив” для себе Україну після Помаранчевої революції, а також вивчив українську мову.

З 2014 року він робив мистецький проєкт на Донбасі, де картини створювалися подібним чином. Нещодавно художник з командою був у Києві, Бучі та Гостомелі, де також малював картини разом із дітьми.

Потім всі роботи, створені в межах проєкту, в тому числі намальовані під час акції сьогодні у Вінниці, представлять на благодійному аукціоні у Берліні, який організує організація “Heart for Ukraine”. Зібрані кошти підуть на підтримку українців – ідеться про кілька напрямків.

Так, за словами Алана, організація “Heart for Ukraine” (де він також є учасником) займається і придбанням необхідного українським захисникам обладнання (зокрема тепловізорів), і медикаментів, також Україні було передано авто “швидкої допомоги”, окремо діють і проєкти для підтримки дітей-переселенців. Також ідеться про підтримку українських бійців, які перебувають у Берліні на лікуванні.

Також художник розповів, що перший подібний аукціон відбувся у 2014 році й тоді вдалося зібрати 8 тисяч євро на підтримку України – тоді це були картини берлінських художників. За словами Алана, наразі орієнтовна вартість картин становитиме 200-300 євро кожної.

В коментарі “Вежі” художник сказав, що попри те, що мистецтво не може кардинально змінити хід війни, це важливо – кожному робити те, що він може. “Хай це дуже невеликий крок, але він може допомогти армії. Коли ти потім везеш ці тепловізори, розумієш, що ти долучаєшся, що ти допомагаєш”.

– Це не тільки про збір коштів, це й інформаційна війна. Нам потрібно донести до німецької, до європейської публіки, що війна  триває. А ще – показати українцям, що вони не залишені на самоті, – додав Алан.

Зазначимо, що Вінниця є крайнім пунктом проєкту митця, він вирушить до Берліну вже завтра.

Фото Богдана Будая

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.