“Ми ж не п’ємо з річки”: чому вінничани купаються, попри небезпеку. ФОТОРЕПОРТАЖ

16:43
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

На трьох вінницьких пляжах та на Вишенському озері Міністерство охорони здоров’я купатися не рекомендує. Причиною стало забруднення води кишковою паличкою. Однак навіть таблички «Купатися заборонено» вінничан не зупиняють.

За результатами дослідження води 19-26 липня, які опублікував Центр громадського здоров’я МОЗ України, до списку 164 українських пляжів, де зафіксоване мікробне забруднення (лактопозитивні кишкові палички), потрапили три вінницькі пляжі: «Хімік», «Гонти», «Центральний», а також рекреаційна зона «Вишенське озеро». Відтак, купатися на них може бути небезпечним для здоров’я.

До слова, лактозопозитивна кишкова паличка при потраплянні у шлунково-кишковий тракт людини може викликати гострі кишкові інфекції. І особливо ці захворювання небезпечні для дітей.

Та вінницькі пляжі не пустують: людей небагато, але присутні вони там регулярно. По обидва боки Південного Бугу люди відпочивають, купаються і засмагають. Багато хто приходить не сам, дехто – навіть з малечею. На пляжі «Хімік», праворуч річки, розташовані знаки «Купатися заборонено», але людей вони не надто зупиняють. Водночас, жоден із опитаних відпочивальників не пригадує, щоб після купання в Південному Бузі у нього чи неї були якісь проблеми зі здоров’ям.

 

Тож ми вирішили поцікавитися у вінничан, чи відомо їм, що місцеві пляжі визнано небезпечними для купання, чи не бояться заходити у воду і чи вживають якісь заходи безпеки. Варто зазначити, що думки опитаних нами містян розділилися. Одні ходять лише засмагати і кажуть, що вода у річці й так брудна, без кишкової палички, інші навпаки – ходять на пляж постійно, тож купаються без остороги. І вік відпочиваючих не має значення: думки різні в усіх.

Яскравий приклад – молода пара, Анатолій Котонос і Анастасія Шибінська. Хлопець з дівчиною ходять на пляж тричі на тиждень, однак дівчина лише засмагає. Каже, що чула про зараження води, тому боїться плавати (ходить на пляжі у душ), її ж хлопець купається у річці досхочу.

А пенсіонерка пані Тетяна (жінка не захотіла називати прізвище) прийшла на пляж третій раз за все літо.

– У новинах показували, що в Балтійському морі цвіте вода, і ось ці зелені водорості, які токсичні. То у нас на річці так само. Але я і купаюся, і засмагаю. А кишкова паличка і у водопровідній воді у нас є, так що не страшно, – поділилася жінка.

Серед опитаних нами вінничан трапилася й пані Ольга, яка працює лікарем. Жінка чула про результати дослідження МОЗ, але у річці купатися не боїться. Каже, що такі дослідження публікують щороку, але на них особливо не зважає.

Інший відвідувач, Мирослав Оніщук, розповів, що ходить на цей пляж уже 50 років, але останні два – не купається. Каже, що вода у річці стала дуже брудною, тож не розуміє, як люди можуть пускати туди своїх дітей, коли ще й кишкову паличку там виявили.

Такої ж думки і подруги Світлана Ромакіна і Вікторія Зеленська. Дівчата живуть недалеко і ходять засмагати ледь не щодня. Кажуть, що рятувальники три-чотири рази на день роблять оголошення про те, що купатися на пляжі заборонено. Але люди на це не зважають.

До речі, дітей, яких привели покупатися, на пляжі й справді чимало. Наприклад, подружня пара Анна і Олександр Панцирєви прийшла на пляж з двома 5-річними дітками, і купалися з ними на 5-метровій ділянці, огородженій буйками.

– Те, що у річці є кишкова паличка, ми не знали, але ми ж не п’ємо цієї води. До того ж пляж відкритий, буйки розставлені, люди купаються… Мене більше турбує безпека на воді. Бо зазвичай ходимо на пляж «Гонти», але вчора там втопилася 10-річна дівчинка. Вона була з татом і братом, були там і рятувальники, але ніхто не помітив, як дівчинка зникла. Це жахливо… Тож сьогодні ми прийшли на «Хімік», – розповіла Аня.

Не ковтати воду своїй 10-річній онучці наказує й вінничанка Людмила Хмель. Жінка розповіла, що сама – колишній медпрацівник, і про забруднення знає, але купатися ходить, бо «що робити, коли спекотно?».

Ще одним «запобіжним заходом», крім «не ковтати води», усі опитані, назвали душ, тож обов’язково приймають його після купання у річці.

Крім того вінничани охоче висловилися про благоустрій пляжу. Серед пропозицій – підстригти траву, насипати чистий пісок, поставити лежаки (за невелику ціну), зробити кладку, як на протилежному пляжі, а для діток поставити кілька гойдалок. Один чоловік сказав, що непогано було би музику вмикати, бо «без неї трохи нудно».

Нагадаємо, що у Вінниці МОЗ не рекомендує купатися у наступних місцях:
– пляж «Хімік»;
– пляж «Гонти»;
– пляж «Центральний»;
– рекреаційна зона «Вишенське озеро».

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.