“Ми вільні люди”: що вінничани думають про 28 років незалежності України. ВІДЕО

13:53
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

В Україні сьогодні, 24 серпня, відзначається головне державне свято – День Незалежності. З цієї нагоди VежА вийшла в центр міста та зробила опитування випадкових перехожих.

Ми спробували дізнатися, які події останніх 28 років вінничани вважають найважливішими, які здобутки країни – найуспішніші, та якими є найбільші провали. Хто з українців найбільше доклався до побудови справжньої незалежної країни та якими є найважливіші виклики перед державою зараз.

Віталій (43 рокисфера діяльності – будівництво) каже, що і сьогодні проголосував би за Незалежність нашої країни, вважає нашу державу справді незалежною сьогодні, проте нинішньою ситуацією в країні не задоволений. На його думку, найбільший “провал” за період Незалежності – це  “дуже погане керівництво” та корупція.

VежА: Які досягнення країни Ви вважаєте найважливішими?
– Своя окрема держава, своя окрема територія, своє керівництво. Те, що керівництво “не дуже” – це вже інше питання.

VежА: Кому Ви завдячуєте тому, що Україна – незалежна? Хто виборов незалежність? Чи могли б Ви назвати прізвища людей, які асоціюються у вас зі здобуттям Незалежності?
– Чорновіл, напевно. – Чому? – Не знаю, він тоді був революціонером на той момент.

На запитання про те, які, на його думку, найбільші виклики сьогодні стоять перед країною, Віталій говорить про корупцію та додає, що якщо її не буде, то “люди стануть добрішими та, відповідно, буде покращення життя”, але поки “люди злі” через “фінансове питання”.

VежА: Ви пишаєтеся своєю країною?

– Як державою – я пишаюсь, але це стосується людей. Щодо президентів, і всіх, хто представляє Україну – то ні. Ось спортсмени, артисти – вони дають більше позитиву, ніж наше керівництво. Але, на жаль, ми вибирали якось одних, а отримували інших. Цього разу ніби вибрали тих, кого хотіли. Побачимо, як п’ять років мине, що з цього вийде.

50-річна підприємиця Людмила на запитання про те, які досягнення має країна за 28 років, спочатку перепитує: “перелічувати те, що телевізору каже Порошенко?”, а на наше уточнення про те, що потрібно озвучити власну думку, каже: “Ну, безвіз в першу чергу. Ну а так ми, звісно, набагато “відкотилися” назад”.

VежА: Чи вважаєте Ви Україну справді незалежною?
– Не вважаю, бо залежить вона від усього: і від Росії, і від Європи, і від Америки, від усіх.

VежА: Чи могли б Ви назвати прізвища людей, які асоціюються у вас зі здобуттям Незалежності?
– З Горбачовим, що він розвалив Радянський Союз і кожен мусив щось обирати.

VежА: Які найбільші виклики сьогодні стоять перед країною?
– Зараз? Допомогти цьому президенту, який хоче щось зробити. Бо він, як мені здається, куди не ткнеться – скрізь йому заважають. Це, мабуть, найкраще зараз – просто дати можливість, щоб він зробив те, що планує, те, за що в принципі ми голосували. Але йому не дають, нічого практично з того обіцяного до цих пір не зроблено.

VежА: Ви пишаєтеся своєю країною?
– Я тут народилась, живу і збираюся жити, то, звісно, я люблю свою країну. В нас є можливості, хороші люди, в нас природа гарна. Хочеться, щоб наші люди жили краще. Шкода тих пенсіонерів, які не можуть купити щось. Я думаю, що все буде краще, сподіваюсь, що тих сім мільйонів, які зараз працюють за кордоном, повернуться назад в Україну.

18-річна студентка Анна каже, що хоче, аби “наша країна була незалежна і в нас не було жодних війн і ми могли б просто подорожувати за кордон без жодних проблем”.

VежА: Які досягнення країни Ви вважаєте найважливішими за 28 років?
– Україна, можна сказати, сама встала з колін і продовжила свій шлях. (…) В нас Вінниця процвітає. В наше місто зараз дуже багато вкладають коштів, щоб багато туристів приїжджало.

VежА: Які, на Вашу думку, були найбільші провали та невдачі країни за 28 років?
– Те, що ми втратили Крим, і все. А так майже жодних недоліків немає. Дуже прекрасне життя.

На запитання про постаті, з якими в Анни асоціюється незалежність країни, дівчина каже, що з першими президентами, які “зробили хороший внесок” та називає Кравчука: “Він зробив великий внесок, що Україна стала незалежною при розпаді Радянського Союзу”.

VежА: Чи вважаєте Ви Україну справді незалежною?
– В принципі, не залежимо. Трішки ми залежимо від інших країн – то взаємовиручка виходить, тож жодних таких залежностей в нас немає, ми ж не раби якісь, ми вільні люди, так що жодної залежності немає.

VежА: Які найбільші виклики сьогодні стоять перед країною?
– Припинити війну в нас в Україні – це найголовніший виклик. І більше жодних таких викликів не маємо.

VежА: У чому Ви бачите вирішення цього питання?
– Може, дехто сприйме це неправильно, але в підписанні мирного договору, щоб мир був. Мало хто піде на це, так що це майже нереально.

VежА: Які на Вашу думку будуть втрати України в цьому випадку? До чого це може призвести?
– Залежність від Росії. А ми цього не хочемо.

VежА: Ви пишаєтеся своєю країною?
– Мої батьки зустрілися в цьому місці. Якщо б України не було – вони не зустрілись би, в мене батько з Росії, а мама з України, з села. І вони зустрілися, і я народилась – це найбільше для мене досягнення, що саме Україна звела їх.

12-річна школярка Аліна не змогла дати чітких відповідей, але дуже хотіла взяти участь в опитуванні.

VежА: Що В Україні подобається, а що ні? 
– В нас є багато місць красивих, зробили День вишиванки – мені здається, це дуже гарно, коли всі ходять у вишиванках. Мені не подобається те, що смітять – є ж для цього сміттєві контейнери.

VежА: Пишаєтеся своєю країною?
– Пишаюся тому, що багато президенти зробили для нашої країни.

VежА: Наприклад?
– Дороги.

57-річна пенсіонерка Оксана каже, що серед головних досягнень країни за часи незалежності є те, що вдалося “підтягнути армію”, втім зазначила, що “потрібно втримати тут молодь”.

Чи вважаєте Ви Україну справді незалежною?
– Якоюсь мірою так, якоюсь ні. Деякі речі за нас вирішує, мені здається, закордон, деякі – люди зовсім не компетентні.

Хто, на Вашу думку, виборов незалежність? Чи могли б Ви назвати прізвища людей, які асоціюються у вас зі здобуттям Незалежності?
– Щоб так конкретно… Багато людей, які боролись за це. Так я не можу точно сказати. Наш український народ, одним словом. Весь при чому. (…) В основному всі були за Україну, за її процвітання, могутність, волю.

Як, на Вашу думку, нині на незалежність України впливає війна на Сході країни та що потрібно зробити?
–  Ось всі хочуть за стіл переговорів, я розумію. Але немає конкретики, стабільності. Люди, подивіться одне одному в очі – хто витримає цей погляд, той і правий. Я думаю, що потрібно йти мирним шляхом. Бо там люди і тут люди, там молодь і тут молодь. Гляньте, скільки молоді йде – і заради чого? Всі кажуть: “за Україну!”. Я розумію… А ці нещасні матері? Я їх щодня тут бачу, які приходять і плачуть.

Ви пишаєтеся своєю країною?
– Зараз – звісно. Те, що було раніше, навіть у порівняння не йде з теперішнім часом. Люди боролись за це все, намагалися створити суспільство дійсно компетентних людей, але багатьох не допускають до того рівня, на який вони заслуговують, просто простих людей.

55-річна пенсіонерка Валентина каже, що головними недоліками періоду Незалежності є “шароварний патріотизм”.

– Це коли я тут патріот, а за спиною в народу краде. Я просто це все бачу і знаю. В керівних органах, антикорупційних, знаю людей, які будучи на займаних посадах, говорили про “нетрудові доходи”.

– В цілому ми стали більш вільними, війна показала нам, що ми все-таки єдиний народ, я сама допомагала пораненим. А те, на що зараз перетворюється патріотизм – мене дуже бентежить. Те, що я російськомовна (жінка говорить українською – авт) – це лише тому, що я народилася в Дніпропетровській області, навчалася в одному ВУЗі з нашим президентом – він пізніше там навчався, я з Кривого Рогу.

Які найбільші виклики сьогодні стоять перед країною?
– Політики мають бути послідовними у виконанні своїх обіцянок. Нині той кредит довіри, який дали нинішньому президенту… Якщо він його не виправдає і не покарає корупціонерів, які фактично розвалили країну, не за останні п’ять років, більше… то тоді я не знаю, надії більше не буде.

22-річний програміст Віталій говорить, що не вважає справді незалежною не тільки Україну, а й в принципі всі держави світу.

– Я вважаю, що взагалі незалежних держав не існує, це завжди компроміс між державами: тобто ти щось отримуєш, за це ти повинен щось віддати. Ми більш незалежні та на кращих умовах зараз, ніж раніше. Але все-таки я не думаю, що хоч одна країна має справжню незалежність. 

Серед головних досягнень країни за 28 років Віталій називає можливість держави самостійно приймати рішення, проте головним провалом вважає “втрату ресурсів” – об’єктів промисловості, заводів та фабрик.

Кому Ви завдячуєте тому, що Україна – незалежна? Хто виборов незалежність? 
– Чесно, я точно не знаю, і якби б я знав, то це було б схоже на популізм. Так що я не думаю, що можна якусь людину виділити.

Ви пишаєтеся своєю країною?
– Не сильно пишаюсь. Розумію, чому є проблеми в нашій державі, що їх не так легко вирішити, але можна було би краще. Але сьогоднішній стан речей не такий поганий, як могло би бути, але могло би бути краще.

36-річний Сергій, який працює айтішником в банку, вважає, що за останніх п’ять років в Україні було більше досягнень, ніж за всі роки Незалежності. Зокрема пояснює, що в першу чергу йдеться про мову та популяризацію української культури. Каже, що й сам раніше був російськомовним, але саме п’ять років тому почав спілкуватись переважно українською.

– Я для себе зрозумів, що я українець. Якесь переосмислення цінностей відбулося за цей період.

Які, на Вашу думку, були найбільші провали та невдачі країни за 28 років?
– Недоліки – це тільки те, що війна в нас і відбулася анексія Криму. Ці проблеми, я вважаю, головні проблеми українізації.  Потрібно виграти війну, перемогти, але вирішити ці проблеми дуже складно.

Кому Ви завдячуєте тому, що Україна – незалежна? 
– Чорновіл так пригадується, як він там розпочинав ці всі події. (…) Ну і Петро Порошенко для мене важлива постать.

Чи вважаєте Ви Україну справді незалежною?
– Я вважаю її дійсно незалежною. Ми в праві бути самостійними, і ми можемо бути самостійними, якщо нам не будуть заважати наші сусіди деякі.

Які найбільші виклики сьогодні стоять перед країною?
– Найголовніше – це не втратити те, що було зроблено за останні п’ять років, і примножити це.

48-річна працівниця державної служби Оксана також вважає відродження мови та культури головним досягненням країни за роки незалежності. Водночас, головним викликом для країни вважає гостре питання боротьби з корупцією, а головним “провалом” – “втрату територій та війну”.

Хто, на Вашу думку, виборов незалежність? Чи могли б Ви назвати прізвища людей, які асоціюються у вас зі здобуттям Незалежності?
– Напевно, Чорновіл. (…) Як на мене, він совість нації був на той момент, це людина, яка варта того, щоб про неї пам’ятали.

Як Ви вважаєте, яким чином можна вирішити ці проблеми – в Криму та на Сході?
– Треба, щоб на це була добра воля. Якщо буде добра воля поступитися власними амбіціями, авторитетом, популярністю, але піти на те, щоб таки здобути мир в цій державі – то я думаю, це можна вирішити.

Тобто Ви – за мирне врегулювання?
– За мирне. В мене двоє синів – я за мирне врегулювання. Двоє маленьких синів, які, хотілося б, щоб вони жили, щоб їм в спадок не прийшла ця війна. (…)

Чи вважаєте Ви Україну справді незалежною?
– Напевно, справді незалежною не є жодна держава світу. Так чи інакше вона залежить від політичних потреб тієї чи іншої більш сильнішої держави, чи навпаки вона намагається посягати на незалежність якоїсь держави. Чим більше ми будемо ставати незалежними від когось, ставати економічно розвинутими, коли зможемо вирішувати свої проблеми самостійно, а не шукати допомоги сторонніх країн – то тоді, напевно, ми станемо ще більше незалежними. Не тільки по духу своєму, як на сьогодні, а й вже по суті.

Ви пишаєтеся своєю країною?
– Я пишаюсь народом своєї держави, який здатен оберігати цю свою територію, воювати за неї, віддавати за неї життя. Чи пишаюся я? Країною – так, державою – не знаю. Це трішки різні поняття. Держава, на мою думку, не багато робить для того, щоб ця країна ставала дійсно незалежною в повному обсязі.

26-річний архітектор Сергій дає розгорнуту відповідь на запитання, чи проголосував би він, маючи таку можливість, за незалежність України.

– Безперечно так, бо незалежність – це дуже важливо як для країни, так і в принципі для кожної людини. Ти відчуваєш себе собою і можеш рухатись до чогось, коли ти незалежний. На рівні країни це також важливо, щоб держава була незалежною, сама обирала напрямок руху, могла керувати своїми справами і щоб на неї ніхто не міг вплинути.

Які досягнення країни Ви вважаєте найважливішими за 28 років?

– В цілому за 28 років перший здобуток – це і є незалежність. Потім ще було нове переосмислення України, яке ми отримали в 2014 році. Це гарно вплинуло на молодь, на український контент, який ми створюємо. Ми творча нація, тому одразу покращилась ситуація, наприклад, з музикою, стало більше гуртів, художників і так далі. Саме цей сплеск творчості та патріотизму, на мою думку, це найкраще, що сталося з Україною в принципі.

З ким у Вас асоціюється процес здобуття Україною Незалежності? 
– Я вже народився в незалежній Україні і тому знаю про це з розповідей. Батько розповідав, як колись він присягав Радянському Союзу, а потім вже присягав на Незалежність Україні, на захист кордонів держави – і це було так хвилююче, бо ти чомусь служив загальному, а тут вже служиш чомусь конкретному.

Які, на Вашу думку, були найбільші провали та невдачі країни за 28 років?
– Напевно, це якась умовна незалежність. Тому що коли ми стали незалежними вже офіційно, документально, ми все-таки були залежні від певних країн СНД, від цієї системи. Не можна сказати, що щось було зроблено неправильно, просто на це треба час, завжди треба час, щоб вийти з якоїсь системи та побудувати щось своє.

 

46-річний гітарист та вокаліст гурту “Декорум”, Віктор, назвав головними здобутками Незалежної України “Армію, мову та віру”.

Хто, на Вашу думку, виборов незалежність?
– Український народ здобув. Але, якщо взяти політичні фігури, то мені здається все-таки, Петро Олексійович багато чого зробив. Хай його там, може, багато хто “хаїть”, але він один із тих, хто почав хоч щось робити. Він молодець, я вважаю.

А якщо 28 років тому?
– Чорновіл. На той час в нього багато хто повірив і, якби в нього тоді все вийшло, на даний час все було би набагато краще.

Чи вважаєте Ви Україну справді незалежною?
– Насправді? Мабуть, що ні. В невеликому вже, мабуть, проценті людей ще є все-таки “совок” в голові і це нам заважає.

Які, на Вашу думку, були найбільші провали та невдачі країни за 28 років?
– Наш менталітет. Він починається з шоколадки лікарю, хабара працівнику дорожньої, патрульної служби. Вважається, що це дрібниця, але з таких маленьких “моментів” складається все велике.

Які найбільші виклики сьогодні стоять перед країною?
– Потрібно працювати. І берегти Україну. Підтримувати армію.  Багато людей не відчувають, що в нас дійсно триває війна, що хлопці страждають, гинуть, що ворожі сили зазіхають на нашу землю, ставлять палиці в колеса на шляху до нашої незалежності. Триматися. Я вважаю, наш “корабель” пливе правильно, дірки ми залатаємо, щурів повиганяємо, головне – щоб напрямок залишався.

20-річна студентка Марина найбільшим досягненням країни за роки Незалежності вважає те, що “після всього люди залишились людьми”. Проте не змогла назвати імена тих, з ким у дівчини асоціюється здобуття Незалежності 28 років тому. Натомість дівчина розповіла про те, вважає Україну залежною “від тих, хто нею керує і хто, на жаль, з цим не дуже добре справляється”.

 Які найбільші виклики сьогодні стоять перед країною?
– Ой, та багато що. В першу чергу потрібно, щоб не було корупції, щоб всі були більш чесними і більше боялися влади і закону, а не підлаштовували його під себе.

Ви пишаєтеся своєю країною?
– Я думаю, що Україна може більше. Тому не буду казати, що пишаюся на 100%. – Негативні моменти – це те, що багато людей, які при владі, користуються своїм становищем на свою користь, а не на користь людей.

“Може більше” у Вашому розумінні – це що, наприклад? Що б Ви хотіли бачити?
– Якщо порівнювати із тією ж Європою, я би хотіла більше бачити щасливих людей, а не тих, які рахують кожну свою копійку.

Нагадаємо, сьогодні в Україні відзначається День Незалежності. Про те, які заходи з нагоди свята заплановані у Вінниці – читайте за ЦИМ посиланням. Також зазначимо, що вчора, 23 серпня, відзначався День Державного Прапора України.

Читайте також: День Незалежності: як Вінниця відзначить головне свято країни

Читайте також: Свято наших кольорів: у Вінниці почали відзначати День Прапора. ФОТО

Фото Марини Сербінович, відео Миколи Геркалюка

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.