-
16 Грудня/ 13:38
Vinnytsia
Публікація16.12.1913:38
“Ми ніби золотошукачі другої хвилі”: вінницькі університети підписали Меморандум про співпрацю з технопарком “Кристал”. ФОТО
Сьогодні, 16 грудня, у Вінниці презентували Концепцію майбутнього інноваційного-технологічного парку “Кристал”. Крім того підписали меморандуми про подальшу співпрацю з університетами міста.
Відбувалась презентація у конференц-залі готелю “Франція”. Зауважимо, що “Вінницький інноваційно-технологічний парк” реалізовувався у місті у рамках програми “Польська допомога з розвитку 2019” Міністерства закордонних справ Республіки Польща, а тому наші фахівці переймали досвід та активно співпрацювали із містом Кельце, де вже існує подібний муніципальний технопарк.
Як наголосив директор вінницького муніципального центру інновацій Володимир Шевчук, це стане першим та єдиним в країні інноваційно-технологічним парком, який буде муніципальним і побудованим за кошти міста.
На презентації також був присутній міський голова Сергій Моргунов, який зазначив, що сьогодні Україна живе в конкурентному світі й трудова міграція населення — це виклик для багатьох країн. Зокрема й Вінниця конкурує з іншими містами України, а створення у місті інноваційно-технологічного парку має сприяти тому, що молодь лишатиметься та розвиватиме Вінницю.
– Хочу подякувати нашим польським друзям за те, що завдяки вам ми провели достатньо серйозну та важливу роботу в місті Вінниці за останні два-три роки, а особливо за останній рік, коли вже підписали Меморандум з містом Кельце та Келецьким технологічним парком щодо співробітництва, — розповів міський голова. – Можу сказати, що це дійсно колективна робота не лише органів місцевого самоврядування, а й вищих навчальних закладів і найголовніше — всіх вінничан, тому що ми любимо своє місто, бережемо його і все робимо для того, щоб комфортно було у ньому проживати. Знову ж, без створення належних умов для створення бізнесу, підприємництва і для того, щоб молоді люди мали бажання залишитися та самореалізовуватись, то я думаю, що майбутнього у цього міста немає.
Для того, щоб молодь цікавилась можливістю роботи у вінницькому технопарку та прагнула залишитись у місті, необхідна співпраця з вищими навчальними закладами.
– У нас є певні плани створення агрокластеру й агрохабу і ми проводимо з нашим Аграрним університетом поки що консультації. Але, думаю, матимемо досить гарний результат з цієї співпраці. Також працюємо з Медичним університетом про створення теж досить серйозної наукової бази щодо досліджень медичного характеру. Наша гордість — Вінницький технічний університет, наші ІТ-фахівці працюють у багатьох компаніях світу, які базуються. зокрема у Вінниці, — продовжив Сергій Моргунов.
Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Даміан Чарчіньский додав, що створення саме муніципального технопарку вказує на зацікавленість місцевої влади у розвитку підприємництва і для бізнесу така підтримка досить важлива.
– Радий, що наші експерти з Польщі й передусім з Келецького технологічного парку доклали якусь руку до розвитку цієї Концепції в рамках нашого Міністерства закордонних справ. Бачимо, що ця Концепція виникла з багаторічної співпраці двох міст (Вінниці та Кельце – авт.) не лише у сферах культури, освіти, але також в такому дуже потрібного технологічному вимірі.
Меморандуми про співробітництво
Одразу після урочистих вступних промов перейшли до підписання Меморандумів про співробітництво між Вінницькою міською радою, КП “Вінницький муніципальний центр інновацій” та з шістьма вінницькими університетами: національним технічним, національним аграрним, національним медичним, державним педагогічним, Вінницьким торговельно-економічним інститутом КНТЕУ, а також Донецьким національним університетом.
Як прокоментував Vежі директор вінницького муніципального центру інновацій Володимир Шевчук, співпрацю із вищими навчальними закладами вони вбачають у певній комерціалізації наукових розробок, які є у кожному університеті.
– Це така перша хвиля, тому що наші ВУЗи – це авангард талановитої молоді, наукових шкіл, а також викладачів, які займаються інноваціями та впроваджують наукові розробки.
Не секрет, що всі вони (університети – авт.) займаються науковими розробками й ми плануємо, що наш муніципальний парк “Кристал” надасть умови для розвитку саме комерційних наукових розробок. Тому що саме стартапи дозволяють вийти на рівень впровадження певних ідей, які, можливо, зараз не мають масового поширення, але мають велику перспективу та потенціал. Тому “Кристал” ми позиціюємо як такий полігон для апробовування всіх нових технологій, стартапів та інновацій.
– Ми розуміємо, що поки тривають будівельні роботи та продовжується наповнення самого парку, ми не можемо чекати, що ось закінчиться будівництво і тоді будемо когось шукати, — продовжує Володимир Шевчук. – Ці люди не абстрактні, вони живуть поряд з нами і їздять з нами в одному трамваї, вони навчаються в тих ВУЗах, керівників яких ми запросили.
Тому, перша мета цього Меморандуму — систематизація наших комунікацій між нашим підприємством, міською радою та університетами. В Меморандумі записано як ми бачимо нашу співпрацю. В загальному: проведення спільних семінарів, облаштування куточків інновацій в кожному закладі, де будуть, наприклад, стійка з каталогами нашого парку, скринька для анкетування, де кожна людина може написати свої ідеї.
Найголовніше зараз донести до керівництва університетів, щоб вони на вчених радах, на своїх ректоратах та засіданнях факультетів повідомляли молоді, що є така ініціатива, тому що дуже велике значення має фактор комунікації. Якщо студенти знатимуть, що можуть десь докласти свої зусилля, є перспектива працювати на себе в гарних умовах, то вони не будуть виїжджати в інші міста чи закордон. Ми б хотіли, щоб в усіх ВУЗах з часом виник науковий парк — така інституція, яка дозволяє їм комерціалізувати свої розробки та пропонувати нам вже готові рішення.
Можливо, знаєте якісь стартапи вінницьких студентів, які Вам запам’ятались?
– Мені дуже цікавий досвід технічного університету: у них там є школа Сікорського, де вони проводять хакатони й у них там виникають цікаві ідеї, що пов’язано з робототехнікою, зараз пройшла інженерна студія. Мене особисто взагалі цікавлять та вражають стартапи, які роблять на зіткненні двох наук.
– Наприклад, стартап (вібраційний млин – авт.) аграрного університету виграв у Данії престижну премію і це теж вражає. Передова наука йде в авангарді й вони ніби перший ешелон золотошукачів: забирають великі зливки золота, а ми вже повинні брати менші самородки й більше породи перероблювати, але ефект той самий, адже там можуть бути ще такі цікаві знахідки, які той перший ешелон не знайшов, це якщо так образно говорити. Тому ми ніби ті золотошукачі другої хвилі, які йдуть і я ж не просто так кажу, що у нас талановита молодь, то чому ми не можемо бути не лише найкомфортнішим містом для життя, бути ще й комфортним містом для стартапів та науки, розвитку інновацій?
Директорка Вінницького торговельно-економічного інституту КНТЕУ Наталія Замкова розповіла Vежі, що вважає інноваційно-технологічний парк “Кристал” майбутнім Вінниччини, адже це буде прогресивний осередок, у якому поєднають бізнес, освіту, владу.
– Це така можливість для наших молодих людей реалізувати себе, яка надається, скажемо відверто, не в кожному місті. Наші студенти дуже креативні, інноваційні, але іноді не вистачає саме ось такого осередку, де можна щось реалізувати, отримати професійну фахову консультацію, юридичну підтримку, фінансову — це все ті речі, яких наша молодь дуже потребує для започаткування свого бізнесу.
Звісно, це величезний крок вперед для молоді та для того, щоб вони залишились на Вінниччині. Ми дуже підтримуємо наших студентів і їхні стартапи й дуже приємно спостерігати, коли наша молодь намагається реалізувати свої, на перший погляд, нереальні ідеї, але по факту ми розуміємо, що це наше майбутнє і це дуже правильні та конструктивні рішення, які вони нам пропонують, — прокоментувала Наталія Замкова.
Вінницький інноваційно-технологічний парк “Кристал”
Присутнім на презентації Володимир Шевчук розповів про те, яким саме буде технопарк у Вінниці.
– У 2015 році частина виробничих та побутових корпусів підприємства “Кристал” перейшла у муніципальну власність і досі вона не використовувалась. З метою, щоб це не перетворилось у чергову локацію, яка б не приносила користі для міста, було вирішено створити на базі цих площ саме інноваційно-технологічний парк. Тому наше розташування співпадає з заводом, по вулиці 600-річчя, 21. Сам завод працює у свої корпусах, ніхто його не зачіпав, ми використовуємо те, що не міг використати завод і що перейшло у муніципальну власність.
На території у понад 8500 кв.м обладнають розгалужену інфраструктуру, що складатиметься з таких елементів:
– понад сотня офісів (2000 кв.м.), які будуть класичними чи клубними та будуть використовуватися у якості приміщень з основними робочими місцями, а також враховуватимуть потреби невеличких компаній чи стартапів;
– ІТ-школа (200 кв.м.) пропонуватиме сучасні навчальні програми та курси для студентів та фахівців у галузі інноваційних технологій;
– Місце для коворкінгу забезпечить якісну інфраструктуру та комфортні умови роботи для резидентів інноваційно-технологічного парку;
– Конференц-залу на 500 кв.м оснастять сучасним обладнанням для проведення різноманітних тематичних заходів;
– Існуватиме Центр розвитку підприємництва, що надаватиме послуги суб’єктам господарювання та фізичним особам з різних галузей економіки;
– Також буде дитячий техноцентр (150 кв.м), що надаватиме різний спектр освітніх послуг, лекцій, занять, курсів для дітей різних вікових категорій;
– FAB LAB та лабораторії (250 кв.м) будуть створенні на “Кристалі”, щоб можна було комфортно займатися розробкою та виготовленням прототипів інноваційної продукції. Там зможуть працювати як фізичні особи, так й інноваційні компанії;
– Публічні простори на території технопарку будуть призначені для проведення різних заходів, комфортного перебування та відпочинку резидентів.
До речі, Володимир Шевчук зауважив, що на території технопарку будуть місця для зарядки електромобілів, а сам “Кристал” влаштують таким чином, щоб громадяни з інвалідністю також могли там працювати та не відчували перешкод. Крім того, у “Кристалі” буде створено близько 500 робочих місць, а вмістити технопарк зможе понад тисячу осіб.
– Ми плануємо залучення інвестицій і вважаємо, що буде підвищено конкурентноздатність міста, шляхом розвитку компетенцій громадян. Буде збільшення надходжень до бюджету всіх рівнів, тому що ми плануємо підтримувати молодий бізнес та, відповідно, буде розвиток муніципальних інфраструктур.
Реалізувати інноваційно-технологічний парку у Вінниці планують у чотири етапи:
1) 2019-2020 роки – будівництво та підготовка до запуску. Наразі вже почали відновлювальні роботи у “Кристалі” та почали готувати приміщення;
2) з 2020 до 2022 року – створення екосистеми: спільної команди підтримки інновацій. На цьому етапі розпочнуться нетворкінг-заходи, конференції, лекції та фандрайзинг;
3) з 2023 до 2026 року – наповнення екосистеми: інноваційна спільнота в активному розвитку, обмін знаннями та активація бізнесу. Запрацює менторська, інкубаційна та акселераційна програми;
4) з 2027 року – зрілість екосистеми та експансія: ефективна інноваційна екосистема, доступ до найкращих талантів, можливості для бізнесу. Трансфер технологій, широка база знань, міжнародне представництво.
Концепція інноваційно-технологічного парку Вінниці
Її представила Йоанна Рудавська – начальниця відділу проектів розвитку Келецького муніципального технологічного парку, адже саме вони допомагали створити технопарк у Вінниці. До речі, технологічний парк у Кельце працює з 2008 року, тому вони мають чимало напрацювань та досвіду, якими могли поділитися з українськими партнерами. З травня 2019 року вони допомагали створювати Концепцію функціонування технопарку “Кристал” і ця робота практично завершилась.
Мета в тому, аби побудувати комплексну систему, яка б дозволила у 2027 році “Кристалу” стати провідним технопарком в країні.
Ідея проекту полягає у створенні багатокомплексної інституції, яка б виконувала три основні цілі: залучення вінничан до ведення підприємницької діяльності; зацікавлення українських та закордонних інвесторів відкривати тут свої підприємства та створювати нові робочі місця; стимулювати молодь залишатись та працювати у Вінниці.
Щодо Концепції, то вона включає декілька ключових елементів. Зокрема, це загальні передумови для функціонування парку, включаючи фінансовий аналіз, структуру, рекомендації щодо вибору оператора. Також передумови для освітньої сфери парку з акцентом на діяльність ІТ-сектору. Розроблено програми інкубації та акселерації стартапів, а також принципи роботи Центру розвитку підприємництва. Крім того, розписано усі шаблони регламенту парку, заявок на вступ, опитувань тощо.
Йоанна Рудавська зазначила що парк буде ефективно функціонувати, якщо будуть правильно розподілені обов’язки між Оператором та Центром розвитку підприємництва, а також будуть скоординованими дії, які потребують обох функціональних блоків, якими є ІТ-інфраструктура та просування діяльності технопарку.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.