Муай-тай по-вінницьки: хто, де і як готує найсильніших міських бійців

19:31
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Оновлено: 4 Червня 2021, в 10:03

Незабаром у Вінниці відбудеться Кубок України з тайського боксу Муай Тай. Такі змагання в нашому місті організовуються вперше.

VежА зустрілася із тренерами та самими боксерами, аби на власні очі побачити вінницьких чемпіонів, які візьмуть участь у змаганнях.

«Екскурсію» світом тайського боксу організував нам Віктор Торкотюк – Президент Вінницької обласної федерації з тайського боксу Муай Тай.

Читайте також: У Вінниці вперше відбудеться Кубок України з тайського боксу

Отож перед нами – спортсмени, які встигли «засвітитися» на міжнародному турнірі «Кубок Чорного моря» та стануть учасниками турніру «Майбутня зірка» у рамках Кубку: Олексій Курінний (15 років), Ігор Янчук (13 років) та Матвій Курінний (7 років).

Олексій та Ігор боротимуться у рамках «Кубку України з тайського боксу Муай Тай» за звання кращих у своїх вагових категоріях із суперниками з Молдови, Білорусі та Туреччини. Матвій Курінний через свій вік боротиметься у рамках так званої матчевої зустрічі.


Зала, де тренуються боксери – в самому центрі Вінниці, у клубі «Сенсей». Тут чемпіони віком від семи і до 40 років відточують свої бойові навички. Вже з порогу відчувається неймовірна енергія та водночас – дисципліна.

 

Багато хто з цих хлопців вже має почесні нагороди, кубки та медалі. Усі боксери, серед яких до речі – дві дівчини, зодягнені у спеціальні засоби захисту, адже тайський бокс вважається доволі небезпечним видом спорту.

 

Тайський бокс або ж Муай (муей) тай – вид бойового мистецтва, який вважається більш вільним ніж звичайний бокс. У муай тай дозволені удари не тільки кулаками, а й ліктями, колінами та гомілками. Відтак його також називають «боєм восьми кінцівок». Тайський бокс не є олімпійським видом спорту, втім змагання з нього відбуваються регіонального, національного та міжнародного масштабу. До речі, саме муай тай використовував один з персонажів «Mortal Kombat» – Джекс Бріггс.

Скільки тайських боксерів зараз тренується «під крилом» Федерації? – питаємо Віктора Торкотюка.

– Зараз у нашій організації, яка існує тільки два роки, – близько сотні спортсменів, від семи і до 40 років, – говорить Віктор Торкотюк. – В нас два клуби – «Сенсей» поруч із «Володаркою» та інший навпроти ринку «Маки», невдовзі ще одна секція буде у мікрорайоні Вишенька. Також є клуб у Тульчині.

 
– Наші учні брали участь в змаганнях різних рівнів – у чемпіонаті України по тайському боксу, ось нещодавно – у «Кубку Чорного моря». Олексій Курінний взяв Кубок і став чемпіоном. Його брат, Матвійко, теж робить успіхи – за три місяці тренувань у першому ж міжнародному змаганні взяв «бронзу».

У Ігоря Янчука одна перемога, одна поразка – загалом у своїй категорії на одеському турнірі він все ж переміг. Це був міжнародний турнір, де були учасники з Молдови, Білорусі, Туреччини.

Також Віктор Торкотюк зауважив, що федерація періодично влаштовує «виїзні тренування».

– Прийти до нас не всі можуть, тому ми з тренерами їздили, наприклад, до Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації, що на Старому місті, до Вороновицького дитячого будинку «Родинний дім». Там діток тренували. Взагалі намагаємось бути максимально доступними для всіх. Суттєво допомагає і Українська федерація тайського боксу, і місцева влада. А головне – ми бачимо, що це затребувано.

Хто до вас може долучитись і як це зробити?
– Прийти може людина будь-якого рівня, тренер вже бачить, які завдання варто давати, які – ні. І чи хоче людина бути саме спортсменом, а не просто навчитися когось дубасити. Щитками та рукавичками за потреби забезпечуємо. З приводу відвідування занять з тайського боксу можна звертатись до старшого тренера Олексія за телефоном 063-071-20-12.

Розкажіть про Кубок України, який відбудеться у Вінниці.
– Стовідсотково боротимуться Олексій Курінний та Ігор Янчук. Семирічний Матвій через свій вік позмагається тільки у матчевій зустрічі. Також з вінницьких та тульчинських бійців тренерами будуть відібрані ще кілька. Ми перед Кубком зробимо спаринги, оберемо найсильніших. Загалом до участі зареєстровано близько чотирьох сотень боксерів з України та Молдови, віком від десяти років. Вінницю представлятимуть 10-15 чоловік.

Скільки коштують заняття Муай Тай у Федерації?
– Взагалі – 200 гривень за місяць, при цьому заняття відбуваються тричі на тиждень. Але в нас принцип – платить той, хто може. Якщо людина не має грошей, але хоче навчатись – ми її з радістю приймаємо. Звісно, якщо тренер бачить, що людина справді цього хоче і готова. Безкоштовно тренуємо й АТОвців, і дітей-сиріт – усіх, хто справді потребує.

Про те, як відбуваються заняття – питаємо тренера, Олексія Сиротюка.

– Починаємо з 20-хвилинного кросу, потім – розминка. Далі – відпрацьовуємо усі удари на мішках, ще згодом – вже у парах. До кожного – свій підхід, бо в нас тренуються разом і діти, і дорослі, – пояснює Олексій Сиротюк. – Заняття триває дві години. Важкого не тягаємо, бо це «забиває» ноги і вони стають повільнішими.

Чи для всіх цей спорт?
– Людина має надати довідку, що зі здоров’ям проблем немає. Тайський бокс – доволі небезпечний через свою «вільність». У самих таїландців й взагалі дозволені удари по паховим вузлам та у сечовий міхур, через що там є висока смертність на рингу. В нас – ні. Тайський бокс – це робота на витривалість, гнучкість, спритність. Головне тут – міцний прес та корпус, щоб протистояти ударам. Міцні трицепс та ноги – щоб завдавати ударів. Для дівчат це доволі важкий вид спорту, тому часто доводиться давати їм «поблажки».

Наскільки важко тренувати боксерів різних вікових категорій і чи не впливає це на якість тренувань?
-До кожного потрібен індивідуальний підхід. І ми це робимо. Головне – казати, що тобі дуже важко і чого б хотілося. Моє життя було завжди пов’язане зі спортом і я мріяв бути тренером. Вчуся у педагогічному, вже пройшов атестацію в Одесі. Викладаю тільки 4 місяці, а муай тай займаюсь з 12 років. Відтак, не варто хвилюватися – цього вистачило, щоб навчитися вчити інших.

Тренери Максим (чорні рукавички) та Олексій


Олексій Курінний – 65,3 кілограми. 15 років.

 

Спокійний у розмові та шалений у бою – так можна описати цього юного спортсмена, який здобув «золото» на міжнародному турнірі «Кубок Чорного моря», перемігши одесита. Як зауважив про хлопця його тренер, Олексій Сиротюк, він є сильним не тільки фізично, а й морально. «Суперник Олексія перед боєм насміхався над ним, намагався його принизити. Та я йому порадив не звертати уваги, Олексій поборов страх та невпевненість і переміг».

Розкажи, як ти почав займатись тайським боксом і яких результатів врешті вдалося досягти?

– Мій знайомий займався муай тай, і ще два роки тому запросив мене піти з ним. З першого разу зрозумів, що це – моє. В мене було вже сім боїв, чотири з яких – переможні. В Одесі було два бої, обидва виграв – один за очками, другий – нокаутом. Муай тай для мене – все, уявити життя без цього вже неможливо.

Ти й брата привів у спорт. Тепер у вас це сімейне?
– Після тренувань приходив додому і Матвію показував прийоми. Щоправда, спочатку батьки не дуже схвалювали це все, бо ж після тренувань треба було в школу рано вставати наступного дня, та потім після моєї перемоги на «Кубку Чорного моря» вони змінили свою думку. Відпускають нас на заняття та всіляко підтримують.

Як готуєшся до Кубку?
– Старанно – фізично і морально. По три години на день тренуюсь, бо націлений на перемогу. Взагалі мрію брати участь в професійних боях, виступати на «К1», їздити у Таїланд, пов’язати своє життя з тайським боксом.


Ігор Янчук – 42 кілограми. 13 років.

 

Ще один учасник «Кубку» 16 листопада. Саме про цього хлопця тренери кажуть – «роботяга». Ігор у розмові постійно посміхається, та по очах видно – хлопець серйозний та зосереджений. Він постійно поглядає на залу, де під час інтерв’ю тренуються інші.

У свої 13 років Ігор окрім боксу цікавиться вивченням англійської мови та програмуванням. Як говорить Віктор Торкотюк, Ігор – дуже сильний юнак: «Тато Ігоря був у АТО, мати живе у Миколаєві. Попри різні несприятливі життєві обставини, хлопець дуже відповідальний. Дощ, сніг – він біжить на тренування, ніколи не скаржиться, слухає тренера і взагалі дуже добра людина. На Кубку Чорного моря він здобув перемогу, маючи всього тиждень на підготовку».

З чого почалася твоя кар’єра у тайському боксі?

– Мене спонукав брат. Перші два місяці було важкувато, та першого ж місяця я поїхав на міжобласні змагання. Завдяки тайському боксу у мене покращилось все життя.

Розкажи про свій бій під час «Кубку Чорного моря».
– Бився із хлопцем із Запоріжжя. Хоча я й зайняв третє місце, вважаю, що ми обидва билися гідно.

Як готуєшся до змагань у Вінниці?
– Заняття зараз доволі інтенсивні та важкі, але це того варте. Тренуюсь по чотири-п’ять годин на день. Добре, що в нас тренер відповідальний, все гарно показує. Батьки теж підтримують, схвалюють. Мрію стати досвідченим боксером і певен, що так і буде.


Матвій Курінний – 24 кілограми. 7 років.

 

Трохи сором’язливий, синьоокий хлопчик. Він у тайському боксі – всього три місяці, та вже встиг завоювати звання впертого та стратегічного боксера. Адже сміливо вистояв у бою із хлопцем, який на два роки старший за Матвійка та на ринг виходив ще у два роки.

Змагання в Одесі були першим досвідом Матвія. Врешті йому вдалося здобути «бронзу». У змаганнях 16 листопада Матвій участі не братиме – через семирічний вік, втім зійдеться у двобої з іншим бійцем у рамках матчевої зустрічі.

По-дитячому щирий Матвійко зізнається, що любить дивитися мультики. Та водночас впевнено каже, що збирається стати всесвітньо відомим чемпіоном. В іншому – відповіді хлопчика стримані, вираз обличчя – серйозний, постать – загрозлива.

Як ти почав займатись тайським боксом і що змінилося з того часу?
– Брат порадив, мені стало цікаво і я пішов. Тепер я сильніший став, досвід отримав, почав нормально битися.

Як у школі ставляться до твого захоплення?
– Вчителька знає, але не приходить подивитися на тренування, а однокласники – бояться, – тут у хлопчика на обличчі з’являється задоволена посмішка. – Дівчата поважають, посміхаються мені.

Про що мрієш?
– Усюди перемагати.

Поділися своїми успіхами.
– Ну в мене поки один бій був. Я боровся, боровся і – програв. Той хлопець був старший на два роки. Але тепер я вже знаю, де помилився і як треба робити все. І брат допомагає, і тренер поступок не робить – тому я думаю, що переможу.


Окрім розмови із цими спортсменами, VежА поспілкувалася із однією з дівчат, яка тренується пліч-о-пліч із хлопцями.

Анастасія сьогодні прийшла на заняття втретє. Висока, струнка, міцної статури.

– Вчуся у педагогічному коледжі на вчителя фізичної культури та тренера, і хочу тренувати в майбутньому саме з цього виду спорту, – розповіла дівчина. – В мене взагалі вся сім’я – спортсмени: тато – футболіст вінницької «Ниви», а дядько – боксер. Тому немає нічого дивного, що я тут.

На запитання, чи не вважає вона тайський бокс «не дівчачим» – відповіла:
– Муай тай тим і є цікавіший, що тут і руки, і ноги працюють. А до дівчат тренер ставиться добре, є «поблажки». Я ось із подругою тренуюсь, також Настею, і що важко – не можна сказати. Тренер хороший, це тільки втретє сюди приходжу, а вже все зрозуміло.

Подруга Насті – також Настя

А як друзі ставляться до твоїх захоплень?

– Перед цим я займалась боксом та футболом. Грала за область і здобувала перші місця. Одні мені кажуть, що я божевільна, що займаюсь тайським боксом, інші – хвалять. Та головне – мені подобається.
___________________________________________________________________

Вже на завершення інтерв’ю зі спортсменами Віктор Торкотюк розповів, що із нагоди 25-ї річниці дипломатичних відносин України та Таїланду, Федерація планує влаштувати унікальний «батл» між нашою та таїландською збірними.

– Це буде перший такий турнір в Україні. Орієнтовно він може бути наприкінці жовтня. На нього запросимо легендарних українських бійців, чемпіонів світу – Кулябу, Любченка. І зокрема вінницьких хлопців та дівчат. Та поки це тільки плани – сподіваємося на фінансову підтримку від Фонду Петра Порошенка. А ось що точно – так це те, що всеукраїнська делегація боксерів 28 листопада вилетить на батьківщину Муай тай. Там два тижні наші тренуватимуться із таїландцями. Ми із Олексієм Курінним та тренером Олексієм Сиротюком також полетимо. Але головне попереду – «Кубок України». Ми докладаємо максимум зусиль і сподіваємося на підтримку не тільки наших близьких та друзів, а й всієї Вінниці.

Фото Андрія Завертаного

                   

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.