МРТ голови у Вінниці: лікар-радіолог розповіла, чому вінничани найчастіше обстежують головний мозок

10:00
Автор: Vежа
Become a Patron!

Оновлено: 9 Вересня 2021, в 15:31

Реклама

МРТ голови у Вінниці: лікар-радіолог розповіла, чому вінничани найчастіше обстежують головний мозок.

Чи не кожне третє направлення вінничан на МРТ-діагностику стосується обстеження головного мозку. Частіше обстежувати можуть хіба що коліна в зимовий період, які травмуються через наслідки погодних умов.

За словами лікаря-радіолога лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Аліни Данькової, обстежень голови вимагають неврологічні захворювання, на які, на жаль, часто хворіють люди.

Ми запитали у фахівця, які симптоми потребують МР-томографії голови, які патології покаже МРТ головного мозку, скільки триває обстеження та скільки воно коштує, і чому раніше лікарі обходились без МРТ-діагностики, а зараз не можуть.

Відповіді на ці та інші запитання в інтерв’ю з Аліною Даньковою.

– Чи часто вінничани приходять на МРТ-діагностику, щоб обстежити голову?

– Так, МРТ головного мозку – це досить популярне обстеження. Чимало вінничан скаржаться на часті головні болі, запаморочення, втрату свідомості, шум у вухах чи голові, на оніміння кінцівок, судоми, хиткість при русі, порушення пам’яті, загальну слабкість… Ці симптоми змушують лікарів-практиків шукати причини їх виникнення. А найкраще виявить та візуалізує природу патологій, які сигналізують про себе перерахованими вище симптомами, саме магнітно-резонансна томографія.

МРТ надасть ту інформацію, яку не зможуть запропонувати інші інструментальні методи обстеження, такі як, наприклад, рентген, КТ чи УЗД.

Дуже часто  звертаються пацієнти, аби за допомогою МРТ підтвердити чи спростувати попередній діагноз. Або щоб пересвідчитись, чи не пропустила щось та ж ультразвукова діагностика. А все тому, що МРТ дає можливість відстежити патологічні осередки, які можуть бути приховані за кістковою тканиною і через це – невидимі для інших методів обстежень.

Лікарі направляють на МРТ голови, бо саме цей вид діагностики допоможе підібрати правильну тактику лікування. Сканер не пропустить жодних патологічних змін у структурі головного мозку, навіть якщо ці зміни будуть мінімальними.

– Лікарі яких спеціалізацій зазвичай направляють своїх пацієнтів на це обстеження?

– Більшість скарг, пов’язаних з головою, мають неврологічний характер, тому найчастіше на МРТ головного мозку направляють неврологи. Також для постановки діагнозу на МРТ відправляють сімейні лікарі та терапевти. На МРТ гортані та гортаноглотки, МРТ біля носових пазух направляють отоларингологи. Щоб визначити зорові патології, офтальмологи дають своїм пацієнтам направлення на МРТ орбіт. Судинні хірурги направляють на МРТ вен та артерій голови.

Ну і, звичайно, лікарі-онкологи теж не обходяться без цієї діагностики. МРТ – найкращий помічник для виявлення злоякісних новоутворень та метастазів, контролю за динамікою лікування (після оперативного втручання та після хіміотерапії). До того ж абсолютна безпечність МРТ-обстеження дозволяє онкохворим пацієнтам сканувати свій організм стільки разів, скільки того потребує ситуація.

– Які патології може показати МРТ голови?

– Магнітно-резонансна томографія здатна показати порушення в роботі нервової системи, а також патологічні та запальні процеси, доброякісні та злоякісні новоутворення.

Обстеження показує різні відхилення, включаючи структурні аномалії, інфекції, запальні захворювання, а також наявність проблем з кровоносними судинами – аневризми, тромбози, дисекції та артеріовенозні мальформації.

За допомогою МРТ вдається розпізнати захворювання гіпофіза, розсіяний склероз, аномалії головного мозку, посттравматичні зміни головного мозку, інсульт, хворобу Альцгеймера та навіть причини епілепсії. Ділянки крововиливу, контузійні зміни, органічні пошкодження головного мозку, метастази – все це і багато інших патологій та їхні наслідки можна візуалізувати за допомогою МРТ голови. Також при обстеженні голови будуть помітні черепно-мозкові нерви, діагностика патології яких можлива тільки за допомогою МРТ.

– У яких ще випадках може призначатись таке обстеження?

– МРТ головного мозку лікарі можуть призначити після травм голови, особливо, якщо травмування супроводжується внутрішнім крововиливом.

На діагностику приходять вінничани з головним болем, пацієнти, які раптово втратили слух чи раптово в них з’явились порушення у вимові, а також – при зниженні розумової працездатності та концентрації уваги.

Також на МРТ голови направляють пацієнтів перед оперативним втручанням, аби хірург зміг детально оцінити ситуацію та скласти правильний план дій. Потім цей пацієнт потребує регулярних обстежень головного мозку, щоб лікар спостерігав у динаміці за перебігом його лікування.

– Чи потрібна людині спеціальна підготовка перед МРТ голови? Скільки часу триває діагностика?

– Особливої підготовки не потрібно. Варто лише зняти одяг, який має металеві елементи, а також  усі аксесуари, прикраси.

Якщо обстеження голови потребує жінка, то необхідно змити повністю весь макіяж. Просто деяка косметика має у своєму вмісті металеві часточки, які при скануванні утворюватимуть на знімках артефакти, що погіршуватиме інформативність дослідження. Це стосується і татуажу, наприклад, брів чи очей. Але тут вже нічого не вдієш. Єдине – ми просто попереджуємо про це пацієнта.

По часу МРТ голови триває 15-20 хвилин. Цей час може збільшуватись, якщо діагностика потребує контрастування. Нерідко трапляються випадки, коли лікар-радіолог помічає патологічні зміни в тканинах, і для кращого обстеження пацієнту одразу пропонується ввести контраст. Це певна фінансова економія для пацієнта, адже йому не доведеться ще раз приходити на це обстеження.

А тривалість процедури збільшується, адже доводиться перескановувати ще раз ті ж самі ділянки для порівняння. З контрастуванням процедура може займати 20-30 хвилин.

– У яких випадках магнітно-резонансна томографія голови потребує контрастування?

– Контраст дає змогу чіткіше та детальніше оглянути окремі зони головного мозку та його тканин, а також оцінити кровопостачання судин головного мозку.

Самі лікарі в направленні пацієнта пишуть про потребу результату дослідження з контрастуванням. Він використовується, до прикладу, при розсіяному склерозі. Також з контрастом проводиться МРТ м’яких тканин голови, МРТ орбіт, МРТ гіпофіза в залежності від конкретних ситуацій. Кількість контрастної речовини, відповідно, варіюватиметься. Однак вона абсолютно безпечна для людини й виводиться з її організму повністю вже за добу.

– Яка вартість обстеження?

– Як ми вже обговорили, МРТ-обстеження голови бувають різні, відповідно й ціни різняться. Детальніше з прайсом послуг можна познайомитись на сайті ЛДЦ «Меділюкс». Зазначу лише, що МРТ головного мозку без контрастування коштує 1500 гривень. Є види МРТ-діагностики, які коштують вдвічі, а то й втричі дорожче. До речі, в «Меділюкс» можна оплатити дороговартісну МРТ-діагностику (від 3000 грн) частинами. Головне – мати на картковому рахунку першу частину оплати, ну й відповідно додаток банку. Але ці подробиці краще уточнювати в адміністраторів лікувально-діагностичного центру.

– Як раніше лікарі обходились без МРТ і чому зараз не можуть без нього обійтися?

– Раніше лікарі покладались на клінічну симптоматику й нею керувались. Але ще нещодавно люди користувалися кнопковими телефонами, а тепер чи не в усіх є смартфони, на які можна знімати високої якості фото та відео. Так і тут. Прогрес у медицині дуже відчутний. Медичне обладнання постійно вдосконалюється.

Тепер лікар має змогу підтвердити чи спростувати попередній діагноз, поставлений по зібраних скаргах та симптоматиці,  за допомогою чіткого та високоінформативного знімка. І це не просто полегшує йому роботу. Це і правильна тактика лікування. Це вчасно діагностована патологія, яку значно легше та дешевше лікувати на перших стадіях. Зрештою, це в інтересах самого пацієнта, адже якщо лікар щось пропустить, ціну доведеться платити особистим здоров’ям, чи навіть життям. Тому насправді дуже добре, що існує такий високотехнологічний винахід як магнітно-резонансна томографія.

Записатись на МРТ в ЛДЦ «Меділюкс» можна за телефоном: 0 800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного).