Інтернет-мережею шириться неправдива інформація щодо спалахів гепатиту А в областях (зокрема – на Івано-Франківщині) та впровадження через це карантину.
Як повідомляє Міністерство охорони здоров’я України, така інформація не відповідає дійсності та є частиною ворожої ІПСО. У МОЗ підкреслюють, що про випадки захворювання оголошують на офіційному сайті відомства та сторінках у соціальних мережах.
Ситуація в Івано-Франківській області
На території області немає спалаху гепатиту А. Усі випадки, які там зареєстровані, є поодинокими та не мають спільного епідеміологічного звʼязку.
Спалах інфекційної хвороби – це декілька захворювань на інфекційну хворобу, повʼязаних між собою спільним джерелом та (або) фактором передачі інфекції.
Протягом жовтня в області виявили 12 випадків захворювання. Люди інфікувались у різний час та через різні причини. Тому така кількість випадків за три тижні не може бути кваліфікована як спалах.
Ситуація у Вінницькій області
На території області зафіксовано спалах вірусного гепатиту А. З 16 жовтня за медичною допомогою звернулись 262 людини. Наразі у лікарнях залишається 111 пацієнтів, 87 – виписали.
Медиків, які працюють в лікарнях з хворими на гепатит А, працівників екстреної медичної допомоги та фахівців громадського здоровʼя, задіяних у ліквідації спалаху, – вакцинували. Також щеплення проводять для кола контактних осіб (рідних та близьких з якими контактували напередодні, проживають разом чи ділять спільний побут).
Джерело спалаху не встановлено. Враховуючи довгий інкубаційний період гепатиту А (до 45 днів), інфікована людина, яка могла бути джерелом розповсюдження інфекції, могла одужати.
Проби води (централізованого, індивідуального водопостачання та стічних вод) та змиви з ринків, перевірка підприємств, які виробляють харчові продукти, та їхніх робітників вказують на відсутність постійного джерела вірусу.
Нагадаємо, у Вінниці для боротьби з поширенням гепатиту “А” тимчасово заборонили масові заходи. Зокрема, це стосується заходів з реалізації продукції домашнього виготовлення – наприклад, ярмарків.
Ситуація по Україні
Гепатит А постійно реєструється на території України. За 9 місяців зареєстровано 314 випадків захворювання. У 2022 за весь рік був 281 випадок.
Найчастішою причиною захворювання є порушення санітарно-гігієнічних норм: погано помиті руки, використання чи вживання забрудненої води. Людина може інфікуватися, якщо вип’є заражену воду або з’їсть продукти, які готував хворий.
Рекомендації
Для уникнення захворювання у Вінницькій ОВА рекомендують дотримуватися таких правил:
– мити руки так само ретельно, як під час пандемії COVID-19;
– уникати покупки продукції на стихійних ринках. Якщо це харчі без індивідуального пакування, овочі чи фрукти – обов’язково мити їх та бажано “обдавати” окропом перед вживанням;
– будь-яку не бутильовану воду слід обов’язково кип’ятити перш ніж пити;
– не вживати молочні продукти, куплені на ринках без попередньої термічної обробки;
– купувати продукти швидкого харчування лише у відведених для цього місцях, перед вживанням “вуличної їжі” – мити руки та обробляти їх дезінфектантом.
Найпоширеніші симптоми ВГА це: слабкість, підвищена температура, діарея, блювота, жовтяниця. Якщо помітили такі симптоми в себе чи близьких – негайно звертайтеся до свого сімейного лікаря.
Як повідомляє “Суспільне.Вінниця”, безкоштовне тестування (потрібно мати електронне направлення від сімейного лікаря) на гепатит А можна зробити у Вінницькому центрі інфекційних хвороб. За майже два тижні там зробили близько 200 тестів, із них 60% виявилися позитивними.
Відомо, що наразі медичні працівники базових закладів, які приймають пацієнтів з гепатитом А, вже вакцинуються від захворювання. Вінницька область від МОЗ отримала 1 060 доз вакцин для щеплень медиків, лікарів екстреної медичної допомоги та фахівців громадського здоров’я, залучених у ліквідації спалаху вірусного гепатиту А. Ще 1100 доз вакцини доставлено для вакцинації дітей.
Щеплення також передбачені для близького оточення пацієнтів з підтвердженим діагнозом, зокрема сімей, які проживають спільно, або близьких, з ким контактували напередодні захворювання.
Ілюстрація – Вінницька ОВА
Дякуємо!
Тепер редактори знають.