Сьогодні, 20 березня, у Вінниці минає 77 років з дня завершення у місті нацистської окупації, яка тривала 974 дні. Відтак, Центр історії Вінниці опублікував фото міста у березні 1944 року. На фото можна побачити, як 77 років тому виглядала площа Гагаріна та будинки на вулиці Соборній.
Відповідні кадри опублікували на фейсбук-сторінці Центру історії Вінниці, а детальніше про зняття нацистської окупації розповів на своїй фейсбук-сторінці Вінницький міський голова Сергій Моргунов.
– Для звільнення міста від окупантів було задіяно сили Першого та Другого Українських фронтів. Безпосередні бої за Вінницю вела 38-а армія генерала Кирила Москаленка, а учасниками військових дій були майже півмільйона військових, з яких 125 отримали звання Героя Радянського Союзу. Згодом 11 військовим частинам було присвоєно почесні найменування «Вінницьких».
За жахливий період нацистської окупації громада міста пережила 2 масових розстріли єврейського населення, викриття жахливого злочину радянського режиму – розкопки невинно страчених у 1937-1938 рр. жителів міста й області, жорстоке знищення пацієнтів Вінницької психлікарні, непосильні податки та насильницьке вивезення на роботу до Німеччини біля 13 тисяч жителів… А ще щоденна боротьба з голодом, хворобами та постійною загрозою фізичного знищення, репресії та смертна кара за будь-який опір, перебування в гетто, концентраційних та трудових таборах.
Фото зі сторінки Сергія Моргунова
Щоб вижити, містяни відбудовували установи та знищену інфраструктуру, а задля майбутнього відновлювали навчання в освітніх закладах, зокрема з українською мовою та вивченням історії України, навіть під загрозою смерті. І лише 20 березня 1944 року для жителів міста завершилася майже трирічне перебування під окупацією, в нестерпних умовах смерті й ненависті, страху й відчаю, насилля й розрухи. Зі 100 тисяч населення до війни у Вінниці залишилося менше половини – повідомив Сергій Моргунов.
До дати завершення окупації, 20 березня Центр історії Вінниці поділився малознаними фото міста з архіву Романа Мерхеля.
– Фотографії походять з приватного архіву Романа Мархеля – знаного вінницького архітектора 1960-1970 рр., автора багатьох архітектурних об’єктів міста, серед яких Арка у Центральному парку імені Миколи Леонтовича та пам’ятник льотчикам-визволителям на площі Костянтина Могилка – йдеться в повідомленні.
Майдан Каліча (нині площа Юрія Гагаріна), 1944 рік.
На фото – Калічанський ринок, трамвайні колії, вдалині – силует Воскресенської церкви та православного кладовища. Вгорі ліворуч – будівля теперішнього поліційного і пожежного відділку (вул. Пирогова, 4), пошкоджена вогнем.
Житловий будинок, 1944 рік. Нині розташовується за адресою Соборна, 79 (між головним корпусом ВОУНБ ім. Тімірязєва та вул. Театральною).
Житловий будинок, 1944 рік. Нині реконструйований, розташовується за адресою Соборна, 75 (між головним корпусом ВОУНБ ім. Тімірязєва та вул. Театральною).
Зазначається, що Роман Мархель був двоюрідним братом Юрія Курія – юного учасника антинацистського підпілля Вінниці, могила якого розташована на Меморіалі Слави (Європейська площа).
У 2016 р. скановані копії цих світлин були надані Вінницькому історичному товариству пані Наталею Болховською, за що ЦІВ висловлює їй подяку.
Фото з архіву Романа Мархеля
Дякуємо!
Тепер редактори знають.