Мінімум 5 років надійного захисту: лікар-гінеколог розповідає про переваги внутрішньоматкової спіралі

10:06
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Кому підходить такий метод контрацепції? Чи надійний він? Як діє внутрішньоматкова спіраль? Чи можна набрати вагу від гормональної внутрішньоматкової спіралі по типу Мірена? Чи треба проходити додаткові обстеження перед установленням внутрішньоматкової спіралі? Скільки часу вона функціонуватиме?

Відповіді на ці та інші запитання надала лікар-гінеколог Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Ірма Мхеідзе.

Як діє внутрішньоматкова спіраль? Чи надійний це метод контрацепції?

Безумовно, внутрішньоматкова спіраль є надійним методом контрацепції. Ефективність такого захисту складає понад 95%. Окрім контрацептивної функції, гормональні спіралі, як от спіраль по типу Мірена, є ще й дієвими лікувальними засобами від деяких гінекологічних захворювань.

Внутрішньоматкова спіраль – це пристосування, яке містить в собі срібло, мідь чи золото. Головна функція цього пристосування – завадити сперматозоїду проникнути в порожнину матки.

Гормональні ВМС мають резервуар, у якому міститься фармакоактивна речовина – синтетичний прогестерон, що діє місцево на ендометрій матки. З цього резервуару постійно виділяється приблизно однакова кількість гормону – левоноргестрелу. Він чинить місцеву гальмуючу дію на ріст ендометрію (слизової порожнини матки), в результаті чого, закріплення плодового яйця стає неможливим.

Внутрішньоматкові спіралі на основі міді мають пряму сперматоксичну дію, тобто чоловічі статеві клітини руйнуються.

Негормональні ВМС, окрім антиспермального, мають ще абортивний ефект. Внаслідок присутності такої спіралі в порожнині матки, провокується відторгнення заплідненої яйцеклітини.

Гінекологи «Меділюкс» установлюють спіралі по типу Юнона та по типу Мірена. Чим вони відрізняються, окрім вартості?

Ці внутрішньоматкові спіралі, окрім цінової політики, відрізняються ще індексом надійності: в спіралі по типу Мірена він дуже високий – аж 98-99%. У спіралі по типу Юнона надійність становить в межах 95%, що теж є високим показником.

Внутрішньоматкова спіраль Мірена працює комплексно: вона не лише якісно захищає від небажаної вагітності, а й має ефективні лікувальні властивості при деяких гінекологічних захворюваннях.

Спіраль Мірена, як ви вже зрозуміли, є гормоновмісною. Але цього не варто боятись, адже ці гормони відносяться до останнього покоління, вони діють місцево та не всмоктуються в системний кровотік, а отже не мають негативного впливу на організм. Тому одразу відповідаю на найпопулярніше питання жінок: набрати зайву через установку гормональної спіралі по типу Мірена – неможливо.

Також важливо наголосити, що спіраль Мірена не обмежує прийом деяких медичних препаратів.

І як я вже зазначала вище, ВМС по типу Мірена сприятиме лікуванню низки гінекологічних захворювань. Установлюється така спіраль на 5 років, а її ефективність становить аж 98%.

Інша внутрішньоматкова спіраль – по типу Юнона БІО-т AG зі сріблом не містить гормонів. Ця модель має класичну Т-подібну форму, що являється оптимальною та найбільш фізіологічною. Мідна проволока в основі спіралі виконує спермотокстичну дію, а срібний стержень забезпечує антибактеріальну, дезінфікуючу та протизапальну властивості. Ця спіраль надійно служитиме жінці 3-5 років.

Чи потрібно проходити якісь інструментальні та лабораторні дослідження перед установкою внутрішньоматкової спіралі?

Установка внутрішньоматкової спіралі починається з підготовчих заходів. Жінка має обов’язково проконсультуватися зі своїм гінекологом, пройти огляд на кріслі, а також обстежити органи малого таза за допомогою УЗД. Також, перед установкою спіралі необхідно здати мазок на цитологію із шийки матки та мазок на мікрофлору.

Якщо після гінекологічного огляду, лабораторних та інструментальних досліджень будуть виявлені якісь запальні чи інфекційні захворювання, їх треба буде вилікувати й лише потім жінці може установлюватись ВМС.

Це, як правило, відбувається на 3-4-й день місячних. Адже саме в цей час відкривається шийка матки, що полегшує введення до неї ВМС.

Чи можна ставити спіраль жінкам, які ще не народжували?

Не бажано це робити. Для жінок, які ще не народжували, враховуючи індивідуальні особливості, підбираються інші ефективні методи контрацепції.

А ВМС ідеально підходять жінкам, які вже мають діти й не планують вагітність на найближчий рік та більш тривалий термін.

Прямими показаннями для постановки ВМС є:

– аборт, не ускладнений запальними процесами;

– вік жінки старше 35 років за наявності протипоказань для інших способів контрацепції;

– екстрагенітальні захворювання, що є протипоказанням для настання вагітності;

– тяжкі генетичні порушення у жінки чи її партнера;

– висока фертильність та часті вагітності, за умови відсутності ризику захворювань, що передаються статевим шляхом.

Існують також і протипоказання для установки внутрішньо маткових спіралей. Насамперед це вагітність та злоякісні пухлини шийки та тіла матки.  А також гострі запальні захворювання статевих органів або хронічні, з частими загостреннями; деформація порожнини матки (неможливість встановлення контрацептиву); позаматкова вагітність в анамнезі; захворювання крові із порушенням її згортання.

А до відносних протипоказань відносяться:

– рясні та болючі менструації;

– деформація порожнини матки (неможливість встановлення контрацептиву);

– стеноз цервікального каналу (непрохідність шийки матки);

– мимовільне вигнання ВМС в анамнезі.

Розкажіть, будь ласка, про переваги внутрішньо маткових спіралей у порівнянні з іншими методами контрацепції.

ВМС зовсім не відчуваються під час статевого акту, а контрацептивний ефект триває досить довго. Це суттєві переваги.

Головним плюсом внутрішньоматкової контрацепції є швидкий розвиток контрацептивного ефекту (відразу після установки). Внутрішньоматкові спіралі не потребують постійного контролю та економічно вигідні.

Спіраль досить просто встановити, а потім видалити. За необхідності це можна зробити раніше, ніж закінчиться термін її дії.

Ще однієї перевагою є швидке відновлення фертильності (від 1 до 3 циклів). Тобто після видалення спіралі жінка дуже швидко зможе завагітніти. Таким чином пацієнтка може сама регулювати свою фертильність без участі партнера.

Наявність внутрішньоматкової спіралі звільняє жінку від щоденних дій для профілактики зачаття дитини – прийому таблеток, застосування свічок або презервативів. При цьому, як я вже говорила, зберігаються фізіологічні відчуття під час інтимних контактів, немає обмежень на застосування медикаментів.

Чи треба частіше звертатись до гінеколога, якщо установлена спіраль?

Після установлення спіралі треба звернутися до гінеколога через 7 днів. А потім достатньо буде одного профілактичного огляду в гінеколога протягом року. За бажанням жінки, видалити спіраль можна раніше – в будь-який день менструального циклу. Процедура, як правило, безболісна та легко переноситься пацієнтками. Спеціальної підготовки перед видаленням не потрібно. Бажано лише провести УЗД, щоб уточнити розташування ВМС, яке лікар може зробити безпосередньо перед видаленням.

У клініці “Меділюкс” кваліфіковані гінекологи проведуть вам детальну консультацію щодо прийнятності внутрішньоматкової контрацепції.

Якщо жінці підходить цей метод захисту, лікар дбайливо введе ВМС та за потреби чи після закінчення її дії – видалить.

Тому, шановні жінки, звертайтесь. Будемо раді вам допомогти.

Записатись на консультацію та гінекологічний огляд до лікаря-гінеколога Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Ірми Джамаліївни Мхеідзе можна за телефонами: 0800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного), 073 101 74 74,  067 337 7697.