Вінниця починає готуватися до святкування Великодня і чи не найяскравіше про це заявляють писанки-велетні, які сьогодні, 13 квітня, з’явились на Майдані Незалежності.
Над розписуванням п’яти унікальних понад метрових гіпсо-полімерних яєць працювали вінницькі митці, учні художніх шкіл та охочі вінничани. Їх створили у рамках фестивалю «Пасхальні візерунки», який у Вінниці вирішили організувати вперше.
Вже з 14:00 біля півтораметрових полімерних яєць – яблуку ніде впасти: навколо кожної писанки з фарбами та пензлями – переважно іноземні студенти з місцевих вишів. Вони заледве розмовляють українською, але доволі вправно малюють древні українські храми з фотографій – як сучасних, так й історичних.
Висота кожної писанки – 1,35 метри. Три писанки-велетні розписували художники за власними ескізами, зобразивши не лише традиційні сакральні символи та храми, а й пейзажі, рослини і особливо – сакури, яких у Вінниці стає все більше.
Писанки-велетні та битва крашанок: як вінничани святкуватимуть Великдень
– Одне з яєць, зверху прикрашене типовим подільським орнаментом ми розкремлили на кілька клітинок у шахматному порядку, аби в кожні зобразити один з храмів Вінничини. Не всі вони збереглися до наших днів, тож ми їх малюємо з історичних світлин, – пояснює керівник проекту, вінницький художник Олександр Нікітюк.
Олександр розповідає, що розписування велетенських яєць триватиме сьогодні аж до вечора. Потім професійні художники виправлять деякі огріхи, допущені аматорами, а за тим покриють писанки спеціальним лаком, аби вони краще зберігалися.
До 18-го квітня вони стоятимуть на Майдані Незалежності, а у вівторок до них приєднається шосте яйце – його розписуватимуть останнім. “Ці яйця досить крихкі, якщо по ним вдарити – вони зламаються. Але ми знаємо, що в нас місто культурних людей, тож я сподіваюся, що вони переживуть кілька днів на Майдані без пошкоджень”, – висловив надію Нікітюк.
- 18 квітня на цій же площі відбудеться святкова “Битва писанок”, куди ми запрошуємо усіх мешканців. І саме під час цього фестивалю ми розпишемо останнє велике яйце, а потім віддамо їх на зберігання в в художній музей та місцеві художні школи, – пояснює начальник Департаменту культури міської ради Максим Філанчук.
Близько четвертої години, відразу по закінченню засідання виконкому, до писанок підходить міський голова Сергій Моргунов. Найперше звертає увагу на яйце, розмальоване зображеннями храмів. Довго вдивляється і врешті запитує:
- А синагога де?
Присутні журналісти сміються, а Олександр Нікітюк пояснює, що раз свято християнське, то й святині на писанці зображені християнські, однак різних конфесій: тут і православні церкви і католицькі та греко-католицькі храми.
- Зрештою, цього року Великдень усіма конфесіями відзначається в один день, а за давньою українською традицією ми розписуємо яйця саме на чистий четвер.
Найбільшу увагу журналістів окрім мера все ж привертає гурт темношкірих студентів, які саме малювали церкву по наперед нанесених контурах:
- Скажіть, будь ласка, ви вмієте малювати? – питає один з колег
Молода дівчина-іноземка соромиться і не відповідає, натомість і просто показує на свою роботу: з-під темної руки на білому яйці вже видно червоні обриси українського храму.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.