-
21 Грудня/ 14:19Місця
Публікація21.12.1914:19
“Медова” свічка, погреби та старий дубовий дах: у вінницькому костелі відбулася передріздвяна екскурсія. ФОТО
У день Святого Миколая історики показали як виглядає центральний костел міста зсередини, завели у колишні підвали, де хоронили монахів, розповіли про історію та перипетії з орга́ном, а також навчили робити свічку із натуральну пахучого воску.
Напередодні католицького різдва у вінницькому Храмі Пресвятої Діви Марії Ангельської відбулася екскурсія “Свічки з підземель”, під час якої учасники екскурсійної групи власноруч виготовили свічку з бджолиного воску. Окрім цього відвідувачам пощастило погуляти вузькими коридорами костелу, позаглядали у келії та спустились до погребів, які раніше використовувалися як холодильники чи “поховальні” для монахів.
Марія Ку́ряча, авторка екскурсії, наукова співробітниця “Центру історії Вінниці” та “провідниця” костелом розповіла, що попри занадто велику увагу до “вінницьких катакомб”, вона хоче зацікавити відвідувачів екскурсій дещо іншим: історіями пов’язаними із храмом, його технічними та архітектурними особливостями та старовинними деталями.
– Хотілося б відкрити цей костел з історичного, культурного, релігійного плану, та не тільки, – розповіла Марія Veжі. – Тому ми запроваджуємо такі “включені” екскурсії, де люди можуть спробувати себе у майстер-класах. Будуть ще “квіткові підземелля”, ми будемо робити воскові квіти.
На початку Марія розповіла про порядок входження у будівлю храму: відтак, “незалежно від конфесії” відвідувачі храму могли вмочити пальці у спеціальну ємність з водою та перехреститися – але не так, як православні віряни, а зліва (від серця) на право усією долонею. Після невеликої історичної довідки, екскурсоводка розповіла про колишню територію костелу зі стайнею, “свічкарнею” та власним великим колодязем.
Попри те, що монастирські ходи у підземеллях наразі зачинені на реконструкцію, учасники екскурсії змогли походити під високим старовинним дубовим дахом, спуститися до погребів та кімнат, де відбувалися поховання місцевих монахів, торкнутися старої цегли та пошукати літеру на стінах, “на якій все тримається”.
Авторка екскурсії також розповіла про радянське паплюження костелу, перевезення орга́ну з “казусами” та “скромну” архітектуру будівлі з “простими та вишуканими формами”.
– Дуже рідко в католиків на храмах є куполи, – каже Марія та показує на макет костелу. – У цьому куполі, який ви можете побачити, був захований величезний дзвін, який скликав вінничан на молитву. Він знаходився на рівні з нашою сучасною вежею – звук розходився дуже далеко.
Час від часу у коридорах з’являлися самі монахи, які швидко виникали з дверей, віталися, та метушливо бігли у своєму напрямку. Пані Марія каже, що монахи ставляться до екскурсій спокійно, тому такі групи людей не турбують жителів храму.
– Можливо, хтось побачив у чому монах-капуцин був одягнений? У нього на спині був капюшон – це найзначніший його елемент, який покриває частину обличчя під час молитви, щоб він не відволікався. Звідси і походить назва ордену. – розповіла екскурсоводка про одяг монахів з аскетичного ордену Капуцинів, які наразі й утримують цей храм.
Як живуть вінницькі монахи-капуцини сьогодні, чи користуються сучасними технологіями в монастирі та звідки отримують кошти – читайте у нашому матеріалі за ЦИМ посиланням.
Екскурсоводка зауважила, що вже після реконструкції монастирських ходів можна буде влаштовувати ними нові екскурсії. А от до орга́ну вхід поки що закритий – пані Марія зізналася, що жодного разу не піднімалася до нього, і додала, що це місце не часто відкривають для широкого загалу.
Після прогулянки храмом та кружлянь звивистими сходами, екскурсійну групу запросили власноруч виготовити свічку з натурального воску, що стало завершенням годинної екскурсії вінницьким католицьким храмом.
Аби дізнатися на місці якого сучасного магазину раніше розташовувалась стайня храму, як працювала “чарівна” криниця з великою корбою та як монахи “дистанційно” били у дзвони – стежте за анонсами фейсбук-сторінках “Центру історії Вінниці” та “Вінницьких катакомб” та реєструйтесь на наступні екскурсії.
Окрім “свічкових підземель”, “Центр історії Вінниці” влаштовує й інші тематичні екскурсії костелом. Одна з таких призначена для дітей – “У янгола за плечима”, під час іншої – “Квіткові підземелля” – відвідувачі зможуть виготовити вінки із восковими квітами.
Як правило, група на безкоштовні екскурсії набирається у перші години після анонсування події, однак екскурсію костелом можна замовити у приватному порядку. Гроші з платних екскурсій йтимуть на матеріали, витрачені під час екскурсій, а також на реконструкцію та на утримання костелу.
Фото Марини Сербінович
Дякуємо!
Тепер редактори знають.