Маленька «космічна станція»: як лабораторії «Меділабс» вдалось мінімізувати помилки в результатах аналізів?

9:59
Автор: Vежа
Become a Patron!

Оновлено: 12 Серпня 2021, в 14:12

На правах реклами

Маленька «космічна станція»: як лабораторії «Меділабс» вдалось мінімізувати помилки в результатах аналізів?

Допустити помилку практично неможливо – в лабораторії майже все автоматизовано.

Чому лікарі-клініцисти рекомендують здавати аналізи в діагностичному центрі «Меділабс»? Чим забезпечується точність досліджень? Який відсоток помилкових результатів? Як впливає автоматизація процесу на результат? Чи страждає якість аналізу через швидкість його опрацювання?

А ще: які аналізи можна назвати сезонними? Чи розбираються вінничани в роботі антитіл? І чи люблять вони призначати самим собі обстеження?

Відповіді на ці та інші питання нам надала завідувачка лабораторії «Меділабс», лікарка лабораторної діагностики Ірина Береза.

Надійність результатів лабораторних досліджень має величезне значення для надання якісної медичної допомоги. Зрозуміло, що йдеться і про постановку вірного діагнозу, і про прийняття рішень щодо подальшого лікування хворого. Чим забезпечується висока точність досліджень у вашій лабораторії?

«Меділабс» дуже добре оснащений, тут не жаліють коштів на технічне забезпечення. У нас функціонують такі інноваційні апарати відомих всьому світу кращих виробників лабораторної техніки, як BECKMAN Coulter, SIEMENS, SYSMEX, ROTOR-GENE, IMMULITE,  ZEISS та ін. І якраз інноваційне високотехнологічне обладнання дозволяє зробити можливість похибки мінімальною. Самі розумієте, автоматизація робочого процесу мінімізує відхилення від норми. Адже як тільки пробірка із біоматеріалом пацієнта потрапляє в нашу лабораторію, людський фактор практично виключається. Все робить автомат – він перераховує та виміряє показники та навіть слідкує за температурним режимом реагентів – це також впливає на визначення аналізу. Це, свого роду, маленька космічна станція. Апарати технічно зв’язані з ЛІС – лабораторною інформаційною системою, яка, своєю чергою, поєднує всі лабораторні відділи та є мозком і пам’яттю нашої лабораторії. А за всім цим  уважно слідкують лікарі лабораторної діагностики.

Роботу обладнання уважно супроводжують сервісні інженери саме фірм-виробників обладнання. Перевірки здійснюються на регулярній основі, позаяк це дуже важливо.

Кожного дня досліджуються контрольні матеріали, які підтверджують, що всі вимірювання здійснюються точно, без похибки – це наш, так званий, щоденний внутрішній лабораторний контроль. Без нього робота не починається – це програма роботи сучасних автоматичних аналізаторів.

Медичні дослідження, на жаль, не захищені від помилок. Який відсоток невірного результату у вашій лабораторії?

Для того, щоб вирахувати відсоток помилок, треба, щоб вони були системними. У нас помилки – це скоріше рідкісний виняток.

І це підтверджує зовнішній лабораторний контроль – державні референт-лабораторії, які двічі на рік надають усім охочим діагностичним центрам на перевірку певний біологічний матеріал. До речі, це платна послуга, тож не всі хочуть себе перевіряти. До того ж, чимало лабораторій, в тому числі державних, не складають успішно цю перевірку. Показники надісланих нам біоматеріалів  нам невідомі. Після вимірювань в нашій лабораторії, ми відправляємо результат у референт-центр «Охматдит», де і оцінюють точність нашої роботи.

Десь за місяць-два нам видають детальний опис із позначенням, чи правильно ми визначили показники, чи потрапили в належні інтервали, чи близькі до нормативних показників. Протягом року ми проходимо дві такі перевірки, а в кінці року чи на початку наступного нам видають сертифікат якості.

Минулого року у нас був результат 100% точності та ідентичності. Цього року результати першого раунду теж склали 100%. Приблизно в жовтні будуть результати другого раунду, а в січні ми отримаємо черговий сертифікат.

Ось ці сертифікати мають справжню цінність, а не “липові грамоти”, типу «лідер року», «краще підприємство» й т.д.!

Будь-хто з пацієнтів може поцікавитись ними і ми їх продемонструємо. Також вони є на нашому сайті. Ми взагалі відкрита лабораторія для усіх, наскільки це можливо. Ми готові показати як і на якому обладнанні ми працюємо, можемо продемонструвати фаховість наших лікарів лабораторної діагностик. До карантину ми взагалі екскурсії проводили.

Лаборанти «Меділабсу» – висококваліфіковані спеціалісти. Так як працюють вони, то людський фактор у нашій лабораторії – це великий плюс. Машина має певні алгоритми роботи і якщо щось виходить за рамки, долучаються лікарі-лаборанти, які прораховують патології в ручному режимі. Наприклад, формулу крові при лейкозі, важких анеміях, важких запальних процесах в аналізі крові апарат не прорахує так, як того хоче лікар-клініцист. Натомість лікар-лаборант визначає це без проблем. Тому раджу усім вінничанам здавати загальний аналіз крові саме у нас!

Ми дійшли того оптимуму, коли можна взяти найкраще від апаратів, найкраще від людей й це поєднати.

Якщо людина бажає здати аналізи на інфекції, перевіритися на наявність гепатиту, оцінити ефективність лікування, пройти профілактичний огляд, без направлення лікаря, чи можливо в лабораторії здійснити комплексне обстеження «для себе»?

Я б не рекомендувала цього робити, навіть якщо ви перечитали всю можливу інформацію на цю тему в Інтернеті і вже вважаєте себе експертом. Все змінюється, методи діагностики в тому числі. Вибір аналізів дуже великий, у нас, наприклад, їх понад 500. Звідки ви знаєте, який саме потрібен вам? В лабораторії ми призначень не робимо. А ті пакети обстежень, які ми пропонуємо, розраховані, в першу чергу, на лікарів.

Звичайно, якщо ви вже не вперше проходите те чи інше обстеження й переконані, що вам потрібні саме печінкові проби, до прикладу, то ми з радістю вам допоможемо. Але все одно вам потім доведеться йти до лікаря вузького направлення, аби той розшифрував результат. Тут кожен має зробити свою частину роботи: лаборанти проведуть дослідження й опишуть їх, а лікар розшифрує і вкаже пацієнту подальший шлях.

Особливо хочу звернути увагу матусь, які дуже часто хочуть займатись самообстеженням своїх дітей. Так, матусі часто краще знають, що ліпше для їхніх дітей, але повірте, лікарі не даремно отримують освіту стільки років.

Я, як лікар-лаборант, можу порадити вінничанам на регулярній основі здавати загальні клінічні обстеження та глюкозу крові – вони можуть надати багато інформації. Якщо ті чи інші показники будуть поза межами норми, тоді варто буде проходити додаткові методи діагностики.

А для жінок ще раджу раз на рік здавати цитоморфологічне дослідження на атипові клітини з шийки матки, бо тут йдеться про запобігання онкології. Це питання треба тримати на чіткому контролі.

Чи існує сезонність у тих чи інших аналізів: наприклад, рівень гемоглобіну перевіряють більше весною, а урогенітальні інфекції шукають влітку?

Аналізи на урогенітальні інфекції справді більш популярні в літній час або після нього. А от щодо перевірки гемоглобіну, то ні – цей аналіз актуальний постійно.

Є сезонні причини, які впливають на загострення процесів, і тоді збільшується кількість здійснення тих чи інших аналізів. Наприклад, весною частіше загострюються гастроентерологічна та ревматологічні патології. Тоді лікар направляє свого пацієнта на відповідні дослідження, щоб перевірити чи є запалення, погіршення функції, інфекційний процес.

Яскравим прикладом є сезонні полінози – алергічні прояви саме в той час, коли відбувається цвітіння якоїсь рослини. Ми маємо багато алергічних панелей, які можуть точно визначити на що саме в людини алергія. Але навіть загальний аналіз крові може вказати, що в пацієнта є загострення алергічного процесу, бо може підвищуватись кількість еозинофілів. Це ті клітини крові, які відповідають саме за алергічні прояви – набряки, почервоніння очей, свербіж…

Чим «Меділабс» відрізняється від інших лабораторій?

Не багато лабораторій можуть похвалитись такими термінами виконання аналізів, які сьогодні пропонуємо ми. Той же розгорнутий загальний аналіз крові ми опрацьовуємо за 4 години. Детальний опис його це: лейкоцити (WBC), еритроцити (RBC), гемоглобін (HGB), гематокрит (HCT), середній об’єм еритроцита (MCV), середній вміст гемоглобіну в еритроциті (MCH), середня концентрація гемоглобіну в еритроциті (MCHC), тромбоцити (PLT), ширина розподілу еритроцитів (RDW-CV), швидкість осідання еритроцитів – ШОЕ (ESR), лейкоцитарна формула (паличко-ядерні нейтрофіли – BAND, сегментоядерні нейтрофіли – NEUT, лімфоцити – LYMPH, моноцити – MONO, еозинофіли – EO, базофіли – BASO).

І це не по терміновості. Це реально той час, за який ми готові видати якісний результат.

І так практично всі аналізи, які видаються в той же день. Тобто, якщо ви здали кров о 8:00 годині, то о 12:00 ви вже отримаєте результат. Наприклад, на сам процес ПЛР-дослідження витрачається трохи більше 5 годин, без забору, без доставки.

Великою нашою перевагою вважаю постійну комунікацію з лікарями-клініцистами. Вони часто телефонують й спілкуються саме з тим фахівцем, який працював над аналізом. Я не знаю жодної лабораторії такого масштабу, яка була б настільки клієнтоорієнтованою.

Ми працюємо не лише на якісний результат, а й на авторитет самої лабораторії.

Також ми можемо похвалитись участю у різних програмах та проектах. Наприклад, зараз ми беремо участь в дослідженнях медичних препаратів, які перебувають на етапі клінічних іспитів. Це Європейська програма. Ми співпрацюємо із високоспеціалізованими центрами й досліджуємо деякі аналіти крові хворих, які проходять цю програму й лікуються препаратами, які підлягають клінічним іспитам.

Це наш вклад в майбутнє, ми долучаємось до створення нових ліків, які змінюють якість життя пацієнтів. Ми були обрані спеціалізованими центрами із щонайменше десятка приватних лабораторій для участі в дослідженнях й створені нових медичних препаратів. Їх задовільнили наше інноваційне обладнання, наші контролі якості, наші реагенти, те, як ми працюємо, в які терміни надаємо результати й, звісно, вартість, яка є середньостатистичною на ринку.

 

Зараз слово «антитіла» у всіх на слуху. Але яка роль антитіл в захисті організму? Чи справді аналіз на антитіла знімає всі питання про те, перехворіли ви чи ні?

Антитіла – це як відлуння того, що відбувалось чи відбувається на даний момент в організмі людини. Вони різні по складу, в період загострення виробляються одні антитіла, під час хронічного перебігу накопичуються інші. По кількості вони можуть наростати, якщо процес швидко прогресує, або ж зменшуватись, якщо людина вже вилікувалась. Є такі хвороби, які залишають антитіла на все життя, як от гепатит А або герпетична інфекція, збудник якої часто супроводжує людину пожиттєво, тому рівень антитіл коливатиметься: то більше, то менше, але є завжди.

Антитіла – не клітини, а білкові структури, які створюються спеціалізованими лімфоцитами під певну мету. Найчастіше антитіла борються з вірусами, бактеріями, паразитами та іншими “диверсантами”.

Завдання антитіл в тому, щоб знешкодити “порушника”, щоб він не міг розмножуватися, або позначити його для знищення. Наприклад, вони зв’язують вірусні частинки, заважаючи їм проникати в клітину. Так як вірус не здатний розмножуватися поза клітинами, він гине.

Для прикладу візьмемо бореліоз (хвороба Лайма). Вас вкусив кліщ, ви цього не помітили. Пройшов деякий час, вам стало гірше, бо в організмі є інфекція. Ви впустили той час, коли було видно мігруючу еритему – характерне кільце після укусу, яке розширюється. Ви проста людина, ви цього не знаєте, щось вкусило, щось чухалось… Еритема зникає, іншої симптоматики немає, загальний аналіз крові нічого поза нормою не показує, але вам стає гірше. Навіть ПЛР-тест нічого не покаже, бо в крові буде надто мала кількість цього збудника. А от антитіла буде видно, адже вони починають одразу працювати, як тільки імунітет дає реакцію. За два-три тижні після укусу ви дізнаєтесь відповідь, був чи є у вас збудник чи ні. «Меділабс» пішов ще далі: ми можемо взяти на дослідження кліща, який вас вкусив. Якщо в ньому є збудник, то він у значно вищій кількості, а значить його можна легко виявити.

Щодо гельмінтозів, це найчастіше стосується маленьких пацієнтів. Паразитів виявили, є певна кількість антитіл. Пролікували. Здають знову аналізи на антитіла, а їх більше, аніж було. Мама одразу обурюється: «як же так, ми ж лікували». А це нормально. Це якраз пояснюється тим, що гельмінти розпались на маленькі шматочки, а чим більше антигенів, тим сильніша відповідь антитіл.

Як бачите, тут без лікаря, який все пояснить не обійтись, тому якщо є якісь питання, звертайтесь до свого сімейного лікаря чи до вузького спеціаліста, а якщо будуть направлення на аналізи, ми опрацюємо їх якнайкраще.

Записатись на клінічні лабораторні обстеження в лабораторію «Меділабс» можна за телефоном: +38 (067) 430 64 02.

Фото Вадима Козловського