27 серпня у Єдиній системі електронних петицій з’явилась петиція, подана вінничанкою Дар’єю Косминою, із проханням заборонити мотоциклістам рухатись вулицями спальних районів в нічну пору доби.
Влітку, особливо в нічний час, жителі міст все частіше скаржаться на мотоциклістів, які нерідко влаштовують справжні мотоперегони вулицями спальних мікрорайонів. При цьому, водії не зважають на значне перевищення шумового порогу та швидкості пересування.
У петиції, зокрема, йдеться про недотримання водіями байків швидкісного режиму, що створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху, про шалений гуркіт проїжджаючих мотоциклів, що, за словами авторки петиції, створює жахливий дискомфорт для мешканців спальних районів.
У петиції також закликають патрульну поліцію, що наглядає за порядком на вулицях у нічний час, звертати більше уваги на випадки правопорушень з боку водіїв мотоциклів.
Речниця Патрульної поліції у Вінницькій області Тетяна Плахотнюк коментує ситуацію з мотоциклістами таким чином:
“Мотоциклісти є такими ж учасниками дорожнього руху як і автомобілісти, через це їх притягують до відповідальності так само, як і решту водіїв. Штрафують їх як водіїв, окремо облік мотоциклістів не ведеться“.
Щодо шуму, то зазначають, що це не є правопорушенням і притягнути до відповідальності мотоциклістів за перевищення шумового порогу неможливо, адже це ніяк не регламентується на законодавчому рівні.
Пересічним містянам у поліції радять у разі фіксації цілої групи мотоциклістів, які постійно влаштовують перегони під вікнами житлових будинків, телефонувати на “102”. Поліція обіцяє з такими порушниками провести, як мінімум, виховну бесіду. Якщо ж такий випадок вами зафіксований одноразово з одним мотоциклістом, то, зокрема за перевищення шумового порогу, він не понесе відповідальності.
За статистикою, особливо у літній період, частішають випадки ДТП за участю мотоциклістів. ГО “Мотохелп” наводить офіційні дані, за якими 26% аварій відбуваються з вини водіїв мотоциклів. Порівняно з червнем-липнем 2018 року, у 2019-ому кількість ДТП зросла на 10%.
До того ж прямої заборони, як і дозволу, на пересування мотоциклістів між рядами автівок під час руху немає, на відміну від багатьох країн світу. Втім це також несе для автомобілістів загрозу на зіткнення з байком, зокрема навіть у заторах.
При цьому станом на 2019 рік штрафи за перевищення швидкості є такими: перевищення швидкості більше, ніж на 20 км/год – 255 гривень, за перевищення більше, ніж на 50 км/год – 510 гривень.
Натомість у практиці європейських країн штрафи та поводження з мотоциклістами-правопорушниками зовсім інші. Зокрема, в Іспанії водії мотоциклів зупиняють лише за значне перевищення швидкості. Проте розміри штрафів тут досягають 500 євро, за створення аварійної ситуації чи небезпечне пересування можуть відібрати права чи навіть позбавити волі.
У Німеччині за перевищення швидкості на 25 кілометрів виписують штраф у 80 євро. На 35 кілометрів – 160 євро із позбавленням прав на місяць. У Франції є спеціальні моторизовані поліцейські, які чітко фіксують перевищення швидкості водіями байків і оперативно на це реагують. У Канаді штрафи тримаються на рівні 1000 доларів, але був зафіксований і мотоцикліст, який їхав зі швидкістю 260 кілометрів на годину. Йому довелося виплатити штраф у 12 тисяч доларів.
У поліції не використовуються спеціальні прибори для вимірювання рівня шуму. Шум від мотоцикла може досягати 86 дБ, трохи поступаючись шуму метро при проїзді потяга (100 дБ). Згідно ж санітарних норм допустимого шуму максимальний рівень шуму вдень не повинен перевищувати 55 дБ, а вночі – 45 дБ у квартирах та житлових будинках; на прилеглих до житлових будинків територіях вдень – до 70 дБ, а вночі – до 60 дБ.
У петиції пропонується, зокрема, заборонити пересування власникам мототранспортних засобів у нічний час з 23:00 до 7:00 години. Аргументують тим, що можна встановити існуючий дорожний знак – 3.6 (“Рух мотоциклів заборонено”) та табличку до нього 7.4.4 (“Час дії”).
У Білорусі, наприклад, такий досвід використовувався для малих міст. Зокрема, навесні 2014-року в Гомелі встановили знаки, що забороняли рух мотоциклів від площі Леніна до вулиці Рогачевської з сьомої вечора до шостої ранку. Також рух обмежували на одній конкретній вулиці й в інших містах: Могилів, Слуцьк, Брест. Водночас така практика виявилась не досить ефективною, адже водії просто починають рухатися іншими вулицями, які не заборонені для проїзду в нічний час.
У 2017 році також у Білорусі навіть пропонували запровадити штрафи за перевищення мотоциклістами шумового порогу. Тоді ж мали на меті і внести у закон відповідні зміни та додати термін “хуліганські дії водіїв транспортних засобів”, що дозволило б відловлювати порушників. Але зміни ці не були внесені.
У поліції Вінницької області заявили, що у разі отримання необхідної кількості голосів, будуть розглядати петицію та ухвалювати відповідне рішення. Підтримати петицію можна за ЦИМ посиланням.
Головне фото: zivotoplusu.info
«Цей матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED»
Дякуємо!
Тепер редактори знають.