“Любити людей, думати головою”: як ФРІ розвиває громадянське суспільство у Вінниці

21:28
Автор: Микола Геркалюк
Become a Patron!

Оновлено: 26 Травня 2021, в 13:43

“Любити людей, думати головою” – це гасло громадської організації “Фундація регіональних ініціатив”, що діє в Україні вже 15 років.

Вінницький осередок існує з кінця 2014 року. Протягом трьох років через організацію пройшли близько 120 людей, було реалізовано десятки проектів різного масштабу. Зараз ФРІ Вінниця є невід’ємною частиною всеукраїнської мережі та продовжує активно розвиватись.

“Фундацію регіональних ініціатив” (ФРІ) було створено в 2002 році в Ужгороді. За кілька років вона швидко розширилась і отримала статус всеукраїнської молодіжної громадської організації. В 2009 році ФРІ вперше з’явилась у Вінниці. Але осередок не проіснував довго. Через те, що не відбулась зміна поколінь в 2012 році, осередок фактично перестав існувати.

Заново створений він був 24 грудня 2014 року з ініціативи Сергія Воловика. Влітку він поїхав на один з головних таборів ФРІ “Крок до Лідерства”, де багато дізнався про діяльність організації та вирішив зробити щось таке у Вінниці. Ініціативна група, яка переважно складалась з вихідців з BESTу провела установчі збори та почала готувати свій перший проект – Базову ФРІ-школу. Це освітній проект, що навчає основам громадської діяльності. Люди, які прийшли до ФРІ після того проекту і зараз є основою організації.

 

Станом на сьогодні всеукраїнська ФРІ є однією з найбільш успішних організації із формальним членством. Кожен, хто хоче вступити до ФРІ має пройти випробний термін строком до 3 місяців. Після цього кандидатам надається перший ступінь членства – з цього моменту вони можуть вважати себе повноцінними ФРІшниками. В організації є ще два рівні членства: другий ступінь дає можливість балотуватись на посади до керівних органів місцевих осередків, а третій ступінь – до керівних органів на загальному рівні.

ФРІ представлена в кожній області країни та нараховує близько 40 осередків. Це майже 1000 ФРІшників по всій країні. Структурно організація складається з Голови, Ради старійшин (в осередках Правління), Контрольно-ревізійної комісії, Секретаріату і служб, що розрізняються за напрямами діяльності – медіа, робота з людьми, правозахист, міжнародна діяльність тощо. Головним керівним органом є Звітно-виборча конференція, яка відбувається раз на рік. На ній обирають керівництво та вирішують найважливіші для ФРІ питання.

Головне завдання ФРІ – це позитивні зміни в суспільстві та захист інтересів молоді. Майже всі проекти ФРІ так чи інакше орієнтовані на виконання цих завдань.

Освітні проекти

Після проведення Базової ФРІ-школи вінницька ФРІ продовжила реалізовувати вже існуючі проекти та створювати власні. Так було створено освітньо-просвітницьку платформу “Проектор”. Певний час він діяв, як вуличний університет. Організатори визначали тему, запрошували спікерів та влаштовували неформальне навчання під відкритим небом. З настанням холодів проект переїжджав до теплих приміщень, але суть залишалась незмінною – неформальна освіта для молоді. За кілька років учасники “Проектору” встигли вивчити основи спілкування з поліцією, медіаграмотність, дізнались більше про генеалогію та, навіть, вчились танцювати латино-американські танці.

В квітні 2016 року в рамках “Проектору” Богдан Логвиненко тричі за один день презентував у Вінниці свою книгу “Saint Porno”.  

Окрім “Проектору” вінницькі ФРІшники регулярно організовують школи з прав людини, основ громадської діяльності тощо.

ФРІ-табори    

Окремої уваги заслуговують літні табори від ФРІ. Вони багато в чому подібні до пластових. Кожен табір від ФРІ обов’язково відбувається на природі, учасники живуть в наметах, їдять їжу приготовану на вогнищі та навчаються протягом 5-7 днів. Табори – це територія без алкоголю та наркотичних речовин. Курити можна тільки в спеціально відведеному місці, а за лайливі слова учасники виконують важливу для табору роботу – носять воду, миють каструлі, збирають дрова.

ФРІ-табори є одними з найдешевших літніх таборів у всій країні. За 5-7 днів учасники платять 250-350 гривень. Ці кошти витрачаються на їжу та перевезення учасників. Решту ресурсів організатори знаходять самі.

Ще одна подібність до Пласту виявляється завдяки Сашку Положинському. Свого часу він написав пісню про пластовий табір “Легіон” (“Мій лицарський хрест”). Так само сталось і з ФРІ. В альбомі “Опір матеріалів” є пісня “Хто ти є?”, вона була написана в 2010 році після того, як Положинський побував на одному з ФРІ-таборів.  

Вінницькі ФРІшники весною 2015 не планували проводити табір, вважаючи, що вони до того поки не готові. Але до них звернулась Донецька ФРІ, яка саме шукала куди б перевезти свій табір “Business camp”. Перед тим вони двічі проводили його в Донецькій області, але через військові дії це стало неможливим. Так виник “Business camp 3.0 IT еdition”.

Табір організовувала змішана команда, яка переважно складалась з вінницьких та донецьких ФРІшників. Відбувався проект неподалік села Печера на березі Південного Бугу. Учасниками табору стали молоді й ініціативні люди, які вже започаткували або хотіли започаткувати бізнес у сфері ІТ.

В 2016 табір відбувся вдруге. Цього разу на новому місці – неподалік від села Кліщів, Тиврівського району.

Ще через рік ФРІ Вінниця збільшила оберти і провела одразу два табори – “Business camp” (цього разу без ІТ-тематики) та “Connection camp” (спільно з “Гармонією”).

Читайте також: Понад півсотні учасників їдуть у Вінницю на інклюзивний «Connection camp 2.0»

Правозахисні акції

ФРІ Вінниця кілька разів долучалась до проведення всеукраїнських протестних акцій. Двічі проти законопроектів, які могли обмежити свободу мирних зібрань та один раз на підтримку білорусів, які виступали проти “декрету про дармоїдство”. Загалом правозахисна складова в діяльності вінницьких ФРІшників тільки набирає обертів.

Читайте також: “Диктатура впаде всюди”: у центрі Вінниці провели акцію солідарності з репресованими в Білорусі.

Благодійність

Благодійні аукціони зустрічей – це типовий проект, який в Україні регулярно організовує дуже багато людей. У ФРІ такі проекти на регулярній основі почали робити з 2010 року. Навідміну від більшості схожих проектів, у ФРІ в якості лотів виставляють не людей, а їхній час. Кожен бажаючий може купити зустріч з цікавою людиною та дізнатись щось нове для себе. Мета – допомога тим, хто її найбільше потребує. Переважно це дитячі будинки та інтернати.

В 2016 році ФРІ Вінниця вперше організовувала такий аукціон спільно з вінницькою станицею Пласту. Тоді було зібрано близько 10 тисяч гривень на допомогу вихованцям Самгородоцького інтернату.

В 2017 році організатори вирішили допомогти хлопчику, що потребував пересадки нирки. Аукціон об’єднав майже 200 вінничан, які виставляли зустрічі з собою в якості лотів. Також приєднались кілька відомих гуртів: “Один в каное”, “Мері”, “Рокаш”, “Жадан і Собаки” дали свої диски з автографами, а “Тартак” виставив квитки на концерт та подяку від Сашка Положинського під час концерту.

Читайте також: Побачення заради життя: вінничан запрошують на благодійний аукціон

Інше

Вінницькі ФРІшники, як і решта осередків по всій країні постійно організовує велику масу проектів. Кожна ідея, що не суперечить Статуту ФРІ та законам України заслуговує на життя. Кожна молода людина може прийти в організацію зі своєю ідеєю та знайти підтримку.

Як часто повторюють ФРІшники: “У ФРІ можна робити помилки та виправляти їх. Це те, що дозволяє постійно вчитись на власному досвіді.”. І справді, відомо багато прикладів, коли люди знаходили себе завдяки діяльності у ФРІ. Переважна більшість членства – студенти. Вони ще не визначились в житті й перебувають в постійному пошуку. Членство у ФРІ дає їм можливість спробувати реалізовувати різнопланові проекти та зрозуміти чим дійсно варто займатись. За 15 років існування організації ФРІшниками були тисячі людей. Після ФРІ хтось пішов у політику, хтось створив свій бізнес. Інші знайшли хорошу роботу або займаються улюбленою справою. Вони знають, що зміни починаються з малого і, що для того, щоб зробити щось хороше варто тільки почати.

В кінці тижня ФРІ Вінниця святкуватиме третю річницю свого існування. ФРІшники вже зараз готуються до таборового літа, планують черговий Благодійний аукціон та, звертаючись до всіх, хто розпитує про їхню діяльність, кажуть: “Тут може бути твій проект.”.

Більше дізнатись про діяльність вінницької ФРІ можна на їхній сторінці в Facebook або на сайті організації.

Фото: Flickr ФРІ Вінниці, книгарня “Є” Вінниця

Читайте також інші матеріали циклу::

9 років позитивних змін у Вінниці: як влаштований та чим займається Фонд “Подільська громада”

Від табору до фронту: чим живе вінницький Пласт

Чітко висловлюйтесь і буде вам щастя: що таке Вінницький дебатний клуб і навіщо вчитись “мистецтву аргументів”

IT-вікно в Європу: як BEST Vinnytsia змінює життя студентів “політеху”